1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. کم شدن 14 میلیارد دلار از ارزش شرکت تسلا به خاطر یک توییت

کم شدن 14 میلیارد دلار از ارزش شرکت تسلا به خاطر یک توییت

16 اردیبهشت 1399
  • 0

اظهار نظر ایلان ماسک، مدیر کارخانه تسلا، درباره قیمت سهام این شرکت باعث کاهش 14 میلیارد دلاری ارزش تسلا شد. ایلان ماسک روز جمعه در توییت کوتاهی نوشت که به نظرش قیمت سهام تسلا بیش از اندازه بالا است.

پس از این توییت، قیمت هر سهم تسلا که در آغاز معاملات روز حدود ۷۷۲ دلار بود، شروع به کاهش کرد و تا پایان روز به ۷۰۱ دلار رسید.

ماسک قبلا در سال ۲۰۱۸ به خاطر یک توییت‌ اشتباه درباره تغییر مالکیت تسلا محکوم شده بود. او پس از آن تعهد داد که بدون تایید بخش حقوقی تسلا، در ارتباط با سهام شرکت توییت نکند. ایلان ماسک به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفته که توییت اخیرش را بدون اطلاع تسلا منتشر کرده است.

قیمت سهام تسلا در دوازده ماه گذشته دو برابر شده و ارزش این کارخانه را به بیش از صد میلیارد دلار رسانده است. قیمت سهام در ماه‌های اخیر نوسان زیادی داشته است. با آغاز شیوع ویروس کرونا قیمت سهام تقریبا نصف شد، اما دوباره گران شد و قیمتش ۱۲۰ درصد افزایش یافت.

ایلان ماسک علاوه بر نظرش درباره سهام تسلا،‌ در رشته توییتی نوشت که همه دارایی‌هایش را می‌فروشد و همسرش از او عصبانی است.

پیش از این توییت، مخالفت ایلان ماسک با تعطیلی کارخانه‌ها به خاطر ویروس کرونا خبرساز شده بود. او در گفتگویی با تحلیلگران بازار سهام نیویورک، سیاست تعطیلی اجباری کارخانه‌ها را فاشیستی خواند و گفت این دستور در تضاد با حقوق اساسی آمریکا است و ریسک زیادی برای تسلا دارد.

ماسک به شدت در برابر دستور مقام‌های محلی برای تعطیلی کارخانه مقاومت کرد و از آن زمان یکی از پرسر و صداترین مخالفان این سیاست بوده است.

توییت‌های جنجالی ایلان ماسک باعث شد خبر درآمد شرکت در سه ماه اول سال به حاشیه برده شود. در حالی که دیگر خودروسازان آمریکایی به خاطر هزینه‌های شیوع ویروس کرونا ضررهای میلیاردی ثبت کردند، تسلا اعلام کرد در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ سود کرده است.

وضعیت مالی تسلا در ماه‌های باقیمانده سال ۲۰۲۰، آزمون مهمی برای موقعیت شرکت در آینده است. هزینه زیاد مبارزه با ویروس کرونا برای خودروسازان قدیمی باعث شده توانشان برای عرضه ماشین‌های الکتریکی کم شود. اگر تسلا بتواند تراز مالی خود را در ماه‌های آینده حفظ کند، فاصله‌اش با رقیبان بیشتر شده و موقعیتش را در بازار تثبیت خواهد کرد.نظرات