1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. سردرگمی و بلاتکیفی ثبت نام کنندگان سمند پس از تکمیل وجه

سردرگمی و بلاتکیفی ثبت نام کنندگان سمند پس از تکمیل وجه

5 شهریور 1399
  • 0

 

سال گذشته شرکت ایران خودرو اقدام به ثبت نام خودرو کرد، خودروهای زیادی در این طرح  پیش فروش وجود داشت که یکی از آنها سمند بود.

بسیاری از افراد در این طرح شرکت و مبلغ مورد نظر را واریز کردند. در این طرح ثبت نامی قرار بود که خودروها مرداد ماه تحویل مشتری داده شود اما گویا تاکنون خبری از تحویل خودروها نیست به همین دلیل افراد زیادی با باشگاه خبرنگاران تماس گرفتند و تقاضای پیگیری داشتند.

یکی از متقاضیان خودرو ، گفت: ۱۵ ماه پیش سمند ef۷ دوگانه ثبت نام کردیم و قرار بود ۳۱ مرداد امسال این خودرو را تحویل دهند. تاکنون که خبری از تحویل خودرو نیست و حتی قیمت این خودرو را گران کردند. بعد از پیگیر شدن این خودروسازی گفت جریمه دیر کرد می دهیم.

یکی دیگر از خریداران خودرو ، گفت: سمند دوگانه سوز در بهمن  ۹۸ ثبت نام کردم که  قرار بود مرداد ۹۹ آن را تحویل دهند که هنوز حتی خبری از دعوتنامه نیست.

یکی دیگر از خریداران خودرو، گفت: در اردیبهشت  سال ۹۷ یک دستگاه از ایران خودرو پیش خرید کردم و طبق قرارداد می‌بایست یکسال بعد خوردو تحویل داده می شد. متاسفانه تا به امروز خبری از تحویل خودرو نیست.

او بیان کرد: ضمن اینکه در این فراز نشیب‌های اقتصادی، قیمت خودرو توسط این شرکت یکصد میلیون تومان گران شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان جوان پیگیر این مشکل خریداران سمند EF۷ از مسئولان ایران خودرو شد.

 فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو ، گفت: در جلسه‌ای که با هیات وزیران داشتیم، قرار شد مجوز پلاک ۵ هزار تاکسی داده شود که بر این اساس تعهدات معوق در حال انجام است.

به گفته این مقام مسئول مشکلی بابت شماره گذاری خودرو‌های سمند نداریم و تعهدات را به صفر خواهیم رساند.

مقیمی گفت:با برنامه ریزی‌هایی که انجام شده اقداماتی را در راستای تحویل خودرو‌های ناقصی که کف کارخانه وجود دارند، انجام داده ایم. در هفته گذشته که تعطیلات تابستانه این گروه خودروسازی بود، توانستیم بیش از ۷ هزار خودرو را تجاری سازی کنیم و این رقم در مرداد به ۴۱ هزار خودرو رسید.

او بیان کرد: این مسیر را ادامه می‌دهیم که میزان خودرو‌های معوق را به صفر برسانیم.

 

عدم پلاک خودرو در خودروسازی مشکل دیگر خریداران

یکی دیگر از خریداران خودرو گفت: متاسفانه به عنوان مسئول خرید تعداد ۱۰ دستگاه خودرو سمند‌ ای اف سون گازی از ایران خودرو اراک در فروردین امسال تحویل گرفتم. متاسفانه تاکنون این خودروها پلاک نشده اند.


یکی دیگر از خریداران خودرو  گفت: سال ۹۷ با شعار حمایت از تولید ملی ماشین سمند دوگانه پیش خرید کردیم. قرار بر این بود که اسفند ۹۸ خودرو را تحویل دهند اما متاسفانه در حال حاضر ۶ ماه است که به قول خوشان ماشین آماده بوده و زیر آفتاب تبریز است. از پلاک خبری نیست و هیچ نهادی از جمله ایران خودرو جوابگو نیست.

او بیان کرد:مبلغ ماشین را هم کامل در اسفند پرداخت کرده ایم و حتی تکلیف ما را هم مشخص نمی کنند که چه زمانی خودروها را تحویل می دهند؟

او بیان کرد: تا به امروز هنوز خودرو را تحویل نگرفته ام، چون خودرو با استاندارد یورو ۴ تولید شده و بایستی در سال ۹۹ یورو ۵ تولید می‌شد. خودرو‌های مورد نظر از طرف ناجا شماره گذاری نمی شود و ما بین دعوای محیط زیست و ایران خودرو و ناجا مانده ایم و پیگیر که می شویم هیچ کسی از طرف شرکت ایران خودرو پاسخگو نیست.

این متقاضی ادامه داد: شرکت تمام پول خودرو را گرفته و پیگیر حل مشکل هم نیست و خودرو‌های بدون پلاک را تحول مشتریان داده که قابل استفاده نیست یا خودرو‌ها در پارکینگ شرکت یا جلوی نمایندگی زیر آفتاب از بین می رود.

 

یکی دیگر از خریداران خودرو  گفت: بهمن ۹۷ یک دستگاه سمند دوگانه سوز پیش فروش ثبت نام کردم با موعد تحویل اسفند ۹۸ که همون ماه اسفند دعوتنامه آمد. پول را پرداخت کردیم.

او بیان کرد: تاکنون که ۶ ماه از موعد تحویل ماشین می گذرد آن را هنوز تحویل نداده اند. هر چقدر که تماس می گیرم می گویند ناجا خودرو را پلاک نمی کند. با ناجا که تماس می گیریم می گویند محیط زیست مجوز نمی دهد، به محیط زیست هم که می گوییم جواب می دهند خودرو ساز تخلف کرده نباید ماشین یورو ۴ تولید می کرده است.

این متقاضی بیان کرد: این وسط چه کسی کی باید پاسخگوی ما باشد؟ چرا ایران خودرو ماشین یورو ۴ فروخته است؟ چرا محیط زیست جلوی فروش را نگرفته است؟

 

او بیان کرد: خودروساز می‌گوید محیط زیست مجوز پلاک صادر نمی‌کند، چون سمند‌های ef ۷ دوگانه یورو ۴ است. چرا خودرویی که قرار نیست مجوز پلاک بدهند پیش فروش کردند؟ چرا وقتی پول را می‌گیرند به تاریخ و قیمت روز تحویل می‌گیرند، ولی خودرو را به قانون روز که یورو ۵ است تحویل نمی‌دهند.

این متقاضی تشریح کرد: چرا فکر نمی‌کنند که با این کارشان لطمات جبران ناپذیری به زندگی شخصی و خانوادگی خریداران وارد می‌کنند؟

با شگاه خبرنگاران جوان تا حل مشکل خریداران مشکل را پیگیری می کند.

 

 نظرات