1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. با محدودیت عرضه، حتی ورود خودرو به بورس هم مشکلی را حل نمی‌کند

با محدودیت عرضه، حتی ورود خودرو به بورس هم مشکلی را حل نمی‌کند

24 مهر 1399
 • 3

 

رئیس شورای رقابت گفت: در حال حاضر میزان عرضه خودرو به مراتب پائین تر از تقاضاست بنابراین ورود خودرو به بورس با محدودیت عرضه مشکلی را رفع نخواهد کرد.

رضا شیوا در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینکه بازار خودرو در کشور یک بازار انحصاری است، افزود: یکی از وظایف شورای رقابت اینکه بر بازارهای انحصاری نظارت داشته باشد تا انحصارگر نتواند به قیمت انحصاری به مصرف کننده کالا بفروشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه شورای رقابت با قیمت خودرو دستوری مخالف است، اظهار داشت: اگر بازار آزاد و رقابتی باشد به هیچ وجه این شورا در بازار مداخله نمی کند چون مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت ها را تنظیم خواهد کرد.

رئیس شورای رقابت گفت: وظیفه شورای رقابت در مورد کالاهای انحصاری تدوین دستورالعمل قیمت منصفانه با در نظر گرفتن تمام شرایط تولید برای مصرف کننده است.

وی افزود: ورود خودرو به بورس با وجود محدودیت عرضه نه تنها نمی‌تواند مشکل این بازار را حل کند بلکه ممکن است با توجه به حجم گسترده تقاضا، قیمت های بالاتری در بورس کشف شود.

شیوا بیان داشت: شورای رقابت موظف است با ورود به بازار انحصاری در قیمت گذاری مداخله کند تا قیمت کالا برای مصرف کننده منصفانه باشد.

وی ادامه داد: بازار خودرو در حال حاضر با ممنوعیت واردات کاملا انحصاری است و در این شرایط باید شورای رقابت برای قیمت گذاری منصفانه وارد عمل شده تا شرایط بازار براساس منافع تولید کننده و مصرف کننده ساماندهی شود.

رئیس شورای رقابت ضمن اشاره به اینکه طرح عرضه خودرو در بورس کالا دارای ابهامات و بحث های زیادی است، گفت: بورس محلی برای عرضه کالاهای غیر انحصاری است از اینرو مشمول خودرو نمی شود.

وی افزود: کشف قیمت خودرو در بورس با توجه به عرضه محدود به قیمت حاشیه بازار نزدیک می‌شود در این حالت به هیچ عنوان به نفع مصرف کننده واقعی نیست.

شیوا با بیان اینکه در حال حاضر عرضه خودرو به مراتب پائین تر از تقاضاست، اظهارداشت: کالاهای که در بورس مورد معامله قرار می گیرد میزان عرضه و تقاضایشان با هم برابری می کند.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: شورای رقابت در رابطه با کالاهای انحصاری وظیفه دارد قیمت ها را منصفانه اعلام تا به دست مصرف کننده واقعی برسد اما زمانی که قیمت خودرو در بورس کشف شود با قیمت منصفانه فاصله زیادی خواهد داشت.

 

 نظرات

 • محمد محمد (24 مهر 1399 ساعت 13:27)

  اصلا مشخصه هر چیزی که عرضه نداشته باشه یا بشدت پایین باشه قیمتش میره بالا چه موز باشه چه روغن یا هرچی حالا جالبه خودرو ساز میگه این افزایش قیمتا به خاطر عرضه کمه من سوده منههه! اگه به این منطقه پس همه تولید کننده ها دیگه تولید نکننو منتظر افزایش قیمت به عنوان سود باشن!

 • یعقوب شمسی یعقوب شمسی (24 مهر 1399 ساعت 10:09)

  شماابتدامتحان بکنیدبعدپیشخوربکنین.چواحتمال به شماخودروکمی میرسدکه باقیمت کارخانه بگیرین وتوبازارازادبفروشین.ادام شاخ دارمیاره برای دوزدی خودتون اطلا تعجب میکنه کشورراکی اداره می کنه.خودمون بخدامیسپاریم.

 • کاربر سایت کاربر سایت (24 مهر 1399 ساعت 09:02)

  شما یک خودرو مثل سمند وارد بورس کنید ببینید قیمتش چند میشه نمی‌خواد همه خودرو وارد بورس شن شاید قیمتش اومد پایین شما به فکر جیب خودتی