1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. ایران خودرو و سایپا در آستانه تحریم مستقیم!

ایران خودرو و سایپا در آستانه تحریم مستقیم!

ایران خودرو و سایپا تحریم می‌شوند؟
12 آبان 1399
 • 5

بنیاد دفاع از دموکراسی آمریکا پیشنهاد تحریم خودروسازان بزرگ کشور را به دولت ترامپ ارایه داد.

بنیاد دفاع از دموکراسی ها در مقاله ای به قلم سعید قاسمی نژاد، مشاور ارشد امور ایران و اقتصاد مالی نوشت: اخیرا سرتیپ عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش از همکاری با خودروسازی سایپا برای تولید خودروهای پرنده بدون سرنشین خبر داده که این مساله نشان دهنده وابستگی ارتش ایران به تولیدکنندگان اصلی خودرو در این کشور است.

در آگوست ۲۰۱۸ آمریکا ( پس از خروج از برجام) تحریمهای ضد بخش خودروسازی ایران را مجددا اعمال کرد.

در ادامه این مقاله آمده است: صنعت خودروسازی ایران بیشتر به رفع نیازهای داخلی می پردازد و بازار بزرگ محسوسی در خارج از این کشور ندارد. این بدان معناست که این صنعت ارز آوری کمی دارد اما با کاهش نیاز به واردات خودرو باعث کاهش مصارف ارزی ایران می شود. با توجه به وابستگی بالای این صنعت به تامین قطعات از خارج، تحریم ها می تواند مانع از چنین کاری شود و ایران را مجبور به استفاده از ذخایر ارزی در واردات خودرو کند. 

در سال مالی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ تولید خودرو در ایران به اوج خود رسید اما از آن به بعد این روند کاهشی شد؛ تا جایی که در سال مالی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ به کمترین سطح خود رسید. این بنیاد در ادامه می نویسد: به لطف توافق هسته ای در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ تولید خودرو در ایران مجددا به اوج رسید اما در سال بعد مجددا این میزان از تولیدات نصف شد. ایران بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ با وجود تولید داخلی حدود ۴۷۰ هزار دستگاه خودرو از خارج وارد کرد. در نتیجه تحریم های اعمالی آمریکا در آگوست ۲۰۱۸، بسیاری از خودروسازان بین المللی بازار ایران را ترک و سرمایه گذاری های خود در این کشور را به حال تعلیق درآوردند که مهم ترین آنها پژو، رنو و مرسدس بنز بودند. حتی چینی ها نیز به میزان محسوسی حضور خود در بازار ایران را کاهش دادند. 

بنیاد دفاع از دموکراسی که نقشی کلیدی در اعمال تحریم های اخیر بانکی داشت، به دولت ترامپ توصیه کرده است که ایران خودرو و سایپا و شرکتهای زیرمجموعه آنها که حدود ۹۰ درصد بازار خودروی ایران را در اختیار دارند، تحریم کند. این بنیاد مدعی ارتباط نزدیک این دو خودروساز با بنگاه های نظامی ایران شده و افزوده است که تحریم این دو، گام بزرگ دیگری در راستای تکمیل سیاست فشار حداکثری خواهد بود. 

منبع ایسنا


نظرات

 • ناجی ناجی (14 آبان 1399 ساعت 12:10)

  بدرک.به اسفل اسافلین.مگه تاحالا چه گلی سرمردم گذاشتن جزاینه روزبه روز قیمتهارانجومی بالاببرن.

 • مهران مهران (13 آبان 1399 ساعت 23:00)

  انشالله زودتر تحریم بشه این دو شرکت ضالم

 • مصطفی مصطفی (13 آبان 1399 ساعت 19:38)

  خدا رو شکر بالاخره دشمن دل ما رو شاد کرد
  تحریم کنید این از خدا بیخبرها رو تا جوان های نخبه بیان پای کار و البته ماشین با کیفیت تولید کنند،نابودشون کنید باید کاری کنید که حتی توان تولید پیچ و مهره رو هم نداشته باشند

 • barry barry (12 آبان 1399 ساعت 17:03)

  خدا را شکر.
  اولین تحریمی بود که با شنیدنش خوشحال شدم واقعا.
  چون دیگه مافیا میره کنار و مجبور میشن به جوون های نخبه فرصت بدن که یک چیز درست حسابی بسازن. البته نمیدونم چند سال طول بشکه.

 • منتقد منتقد (12 آبان 1399 ساعت 11:20)

  خداروشکر شاید همین باعث جرقه تولید خودرو ملی بشه البته زیبا و با کیفیت