1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. رئیس شورای رقابت: با کاهش قیمت ارز، خودرو ارزان می شود!

رئیس شورای رقابت: با کاهش قیمت ارز، خودرو ارزان می شود!

21 آبان 1399
 • 6

رئیس شورای رقابت گفت: در شرایط فعلی که قیمت ارز نزولی است ما نیز این موضوع را در سه ماهه اخر سال ملاک قرار می دهیم و حتی می توان گفت مردم در سه ماهه پایانی سال متناسب با کاهش نرخ ارز شاهد کاهش قیمت خودرو نیز خواهند بود.
رضا شیوا امروز در نشست خبری با اعلام اینکه شرایط تحریم باعث شد تا تولید خودرو کاهش پیدا کند، اظهار کرد: در حال حاضر با افزایش نرخ تورم،  نقدینگی سرگردان مردم به سمت بازار خودرو رفته و همین امر شکاف قیمتی کارخانه تا بازار را افزایش داده است.

وی با اعلام اینکه افزایش تقاضا و کمبود عرضه عاملی شد تا شکاف قیمتی میان کارخانه و بازار هر روز افزایش پیدا کند، گفت: در این شرایط خودروساز مدعی است که پیوسته در تولید زیان ده است و باید افزایش قیمت بیشتری را اعمال کند. اما به اعتقاد ما بازار خودرو همچنان انحصاری است و چون سهم قابل توجهی از بازار در اختیار دو خودروساز بزرگ کشور قرار دارد، باید خودرو  در قالب دستورالعمل قیمت گذاری شورای رقابت فروخته شود.

* قیمت گذاری شورای رقابت آنهم در شرایط فعلی منصفانه است/ مانع زیاده خواهی تولیدکنندگان می شویم

رئیس شورای رقابت با تاکید براینکه ما در تعیین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو هم به دنبال حفظ حقوق مصرف کننده و هم تولیدکننده هستیم، افزود: ما نمی توانیم در قیمت گذاری ها به گونه ای عمل کنیم که تولید کننده با زیان روبرو شود. اما مانع زیاده خواهی آنها نیز نخواهیم شد. به اعتقاد اعضای شورای رقابت قیمت گذاری خودرو در شرایط فعلی مطابق با دستورالعمل منصفانه است.

شیوا به پیشنهادات مختلف در مورد قیمت گذاری خودرو اشاره و تصریح کرد: برخی معتقدند خودرو باید در حاشیه بازار فروخته شود عده ای دیگر خواستار فروش خودرو در بورس هستند اما در شرایط فعلی با وجود بازار انحصاری قیمت گذاری خودرو باید مطابق با دستورالعمل شورای رقابت تعیین شود. البته باید با همکاری وزارت صنعت و واحدهای نظارتی شکاف قیمتی میان کارخانه و بازار با افزایش حجم تولید از بین برود.

وی اضافه کرد: برای مدیریت تقاضا در بازار خودرو فعلا موضوع قرعه کشی مطرح است به نحوی که محصولات در قالب این طرح با شرایطی خاص به متقاضیان فروخته می شوند. از زمانی که فروش خودرو به صورت قرعه کشی انجام شده میزان شکایت مردم به شورای رقابت کاهش قابل توجهی پیدا کرده است اما برخی می گویند این قرعه کشی خودرو طرح مناسبی نیست و باید راهکار دیگری برای فروش خودرو به کار گرفته شود. من در پاسخ می گویم اگر راهکار دیگری دارید پیشنهاد کنید تا وزارت صنعت و دستگاه های مربوطه آن را بررسی و در نهایت به یک جمع بندی برسند.

* مردم نباید تاوان هزینه های سربار خودروسازان را بدهند

رئیس شورای رقابت در خصوص تغییر قیمت خودرو هر سه ماه یک بار متناسب با نرخ تورم بخشی گفت: وضعیت نهاده های تولید و تغییرات قیمتی آنها عاملی شد تا ما در دستورالعمل قیمت گذاری خودرو تغییرات قیمتی را هر سه ماه یک بار به تصویب برسانیم به نحوی که با اخذ نرخ تورم بخشی از بانک مرکزی تغییر قیمتها هر سه ماه یک بار اعمال می شود.

شیوا همچنین ادامه داد: البته خودروسازان هنوز این موضوع را مورد قبول نداشته و میگویند باید افزایش بیشتری در قیمتها اعمال شود. این درحالیست که مردم نباید تاوان هزینه های سربار خودروسازان را بپردازند، هزینه های سربار به هیچ عنوان در دستورالعمل قیمت گذاری خودرو مورد توجه قرار نگرفته و در قیمت گذاری ها ملاک نیست.

وی با انتقاد از اینکه در شرایط فعلی با وجود اعلام قیمتهای جدید نه مصرف کننده دل خوشی از شورای رقابت دارد و نه تولیدکننده، تصریح کرد: مردمی در طرح های پیش فروشی شرکت می کنند هنوز نمی دانند کدام خودرو با کدام قیمت به آنها در اینده فروخته می شود. جالب اینجاست شایعات قیمتی نیز در فروش این خودروها مطرح می شود اما در زمان تحویل خودرو با قیمت هایی روبرو می شوند که به هیچ عنوان با شایعه های شنیده شده تناسبی ندارد.

شیوا با اشاره غیبت چند ماهه شورای رقابت در تعیین دستورالعمل خودرو آن هم در بهمن ماه 97 گفت: شواری رقابت در بهمن ماه 97 از حوزه قیمت گذاری خودرو خارج و در اردیبهشت ماه 99 مجددا به حوزه قیمت گذاری خودرو ورود پیدا کرد، به محض حضور ما نرخ تورم افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود و متناسب با ان باید افزایش قیمتهایی در انواع محصولات اعمال می شد. ما در آن مقطع موقتا لحاظ کردن شاخص بهره وری و کیفیت را در دستور العمل نادیده گرفتیم تا بتوانیم به حالت عادی دست پیدا کنیم. در شرایط فعلی قرار است در سه ماهه اخر سال موضوع بهره وری و کیفیت نیز در تغییرات قیمتی ملاک قرار گیرد.

*با کاهش دلار خودرو هم ارزان خواهد شد

وی با بیان اینکه البته خودروسازان اصرار به تغییرات قیمتی خودرو آن هم هر ماه داشتند، افزود:  در شرایط فعلی که قیمت ارز نزولی است ما نیز این موضوع را در سه ماهه اخر سال ملاک قرار می دهیم و حتی می توان گفت مردم در سه ماهه پایانی سال متناسب با کاهش نرخ ارز شاهد کاهش قیمت خودرو نیز خواهند بود.

رئیس شورای رقابت با تاکید براینکه شورای رقابت 100 درصد با پیش فروش خودرو مخالف است، گفت: برای مدیریت شکاف قیمت کارخانه تا بازار باید بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در تولید فراهم و عرضه خودرو افزایش پیدا کند، در این شرایط می توان گفت که در اینده می توانیم شکاف قیمتی را برطرف کنیم.

شیوا در خصوص برنامه شورای رقابت برای قیمت گذاری محصولات مونتاژی چینی شرکت ها گفت: در محصولات چینی قرار بود ورود پیدا کرده و دستورالعملی را ویژه آنها تعیین کنیم اما چون سهم آنها از بازار اندک است می خواهیم در بخش خودروهای لوکس که قابل رقابت با محصولات سایر شرکتهای خودروسازی است قیمت گذاری ها را آزاد کنیم تا متناسب با بازار قیمت آنها تعیین شود.

منبع تسنیم


نظرات

 • مهدی مهدی (22 آبان 1399 ساعت 23:40)

  ای اقتصادان بزرگ ....!!!

 • محمد محمد (22 آبان 1399 ساعت 21:48)

  چرا کسی به فکر ما حقوق بگیران نیست، که با تورم پنجاه درصدی اول هر سال خیلی کمتر از میزان تورم به حقوق ما اضافه شده وتا سال آینده باید منتظر باشیم ،،ولی هر سه ماه یک بار برابر تورم، چند ده درصد قیمت خودرو را افزایش می‌دهند .، ودیگر اجناس هم که هر روز در حال افزایش هستند.. چرا؟ مگر ما توی همین مملکت زندگی نمی‌کنیم؟ باید هر سه ماه یکبار هم برای قشر حقوق بگیر فکری بکنند. نه سال به سال آنهم با یک چهارم و یک پنجم تورم. آخر چرا اینقدر تبعیض،. با همین قیمت های شورای رقابت هم قادر به خرید خودرو نیستم، چرا که برای یک خودرو معمولی باید کل درآمد چهار تا شش سال را هزینه کنیم، در صورتی که قبلأ با حقوق ده تا پانزده ماه میشد خودروهای وطنی را ابتیاع نمود، لطفاً به فکر ما هم باشید.

 • منتقد منتقد (21 آبان 1399 ساعت 20:00)

  نه جناب شیوا همون هوای گاری ساز رو داشته باش. درست نیست وسط راه بی معرفتی کنی بهشون. جنابعالی که 70 درصد طی شش ماه به قیمت کارخانه ای خودرو اضافه کردی !!!!!! حالا هم یا مزد تمام یا منت تمام 25 درصد هم زمستون بکش روش تا بعد که از مقامت کنار گذاشته شدی فرغون سازها ازت راضی باشند. مصرف کننده بدبخت کیلو چند؟؟؟

 • مسعود مسعود (21 آبان 1399 ساعت 16:55)

  سلام، بهمن 98 ثبت نام کردم، بعد از چند وقت پولشو تا جور کردم گرون شد، باز تا جور کردم، سه باره گرون شد، خدا بخیر کنه سه ماهه چهارم (موعد تحویله) نمیدونم چکار کنم، خدا کنه ارزون بشه که بیشتر از این زیر فشار نمونیم، ظلم تا چه حد

 • میرزا میرزا (21 آبان 1399 ساعت 16:30)

  اصلا اینا جزء بازی نیستن اینا فقط مثل مترسکن

 • سيد سيد (21 آبان 1399 ساعت 11:11)

  باسلام کسي نيست اين مسئولين روتوجيه کنه کسيکه مثل من سال گذشته نصف بيشتر وجه خودرو رادادم زمانيکه سکه4200000وارز13000تومان بودوخودروساز آن زمان وجه قطعات راازماگرفته درمقابل سودناچيزي که قراره به پول من بدن چراهرروزبايدانتظار بکشم قيمت هااضافه تربشه درصورتيکه آن موقع قيمت بازار ازقيمت الان خودروساز کمتربود وخودروسازان سال98 تاپايان سال1400ماشين هاشون رو پيش فروش کردند ومردم هم ازروي ناچاري ونياز پول باارزش اون موقع بحساب خوروسازان واريز کردن