1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. بررسی علل مقاومت بازار خودرو در برابر کاهش قیمت‌ ها

بررسی علل مقاومت بازار خودرو در برابر کاهش قیمت‌ ها

مقاومت بازار در برابر کاهش قیمت خودرو
22 آبان 1399
 • 3

اگرچه نرخ ارز نیز طی دو روز اخیر دوباره افزایش یافته ولی باید منتظر بود و دید طی روزهای آینده بازار خودرو در برابر کاهش احتمالی دوباره نرخ ارز چه واکنشی نشان خواهد داد.

 با وجود تحولات سیاسی و اثر آن روی نرخ ارز، شاهدیم که طی دو روز گذشته بازار دربرابر کاهش بیشتر قیمت خودرو مقاومت کرده است.

دو دلیل عمده بازار خودرو در مقابل کاهش قیمت‌ها:

نخست مقاومت برخی دلالان و نمایشگاه‌داران است که احتمالا از رخدادها و تحولات سیاسی اخیر و آثار آن بر قیمت ارز بِه‌هیچ‌عنوان خشنود نیستند و حداکثر مقاومت را در برابر کاهش قیمت‌ها از خود نشان می‌دهند. زیرا برخی از آنها هنوز به‌کسب سودهای نجومی می‌اندیشند که از ناحیه فروش خودروهای دپوشده، مخصوصـــــــا انواع پیش‌خریدشده داخلی و چینی حاصل می‌شـــــد و عامل دوم امتناع خودروسازان از کاهش قیمت‌ های رسمی است. 

خودروسازان نیز روی قیمت‌های جدید برای جبران میزان زیان و افزایش درآمد و سودشان حساب کرده بودند و حالا چنانچه مجبور شوند قیمت‌های رسمی را کاهش دهند، حداقل یک بازه زمانی ۶ ماهه نیاز خواهـــد بود تا بتوانند تیراژ تولید را افزایش دهند. در نتیجه خودروسازان هم به دلیل وجود حاشیه زیان محصولات خود، کاهش رسمی قیمت خودروهایشان را منطقی نمی‌دانند.

این دوعامل در کنار هم سبب شده است خودرو طی دو روز گذشته در برابر کاهش قیمت مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

اگرچه نرخ ارز نیز طی دو روز اخیر دوباره افزایش یافته ولی باید منتظر بود و دید طی روزهای آینده بازار خودرو در برابر کاهش احتمالی دوباره نرخ ارز چه واکنشی نشان خواهد داد.

بازار خودرو به سوی رکود بی‌سابقه

چنانچه نمایشگاه‌داران، دلالان و خودروسازان در برابر توقع عموم برای کاهش قیمت خودرو مقاومت کنند، احتمالا مشتریان فعلی بازار خودرو که بیشترشان مصرف‌کننده واقعی هستند، تا اطلاع ثانوی که قیمت‌ها باز هم ریزش داشته باشد از خرید آن خودداری کنند تا شاید به‌مرور قیمت خودروها کاهش یابد و این موضوع کم‌سابقه یا حتی بی‌سابقه‌ترین رکود را در بازار خودرو ایران رقم خواهد زد.

بازار-خودرو.jpgنظرات

 • ناشناس ناشناس (24 آبان 1399 ساعت 22:23)

  چه مقاومتی ماشین۲۰ میلیون رو کردید۱۴۰ میلیون میگی مقاومت عامل اصلی گرانی کارخانه و دولت هست پس

 • عماد عماد (24 آبان 1399 ساعت 10:19)

  فقط نخریدن و نخریدن
  هزینه زندگی دلالان رو شما ندهید
  برای خودمان ارزش قائل شویم
  صبر کنید
  خودرو را از کالای سرمایه ای در اورید

 • جعفری جعفری (22 آبان 1399 ساعت 10:57)

  با سلام مردم غیور و فهیم ایران با نخریدن خودرو کمر دلان که از شرایط اقتصادی پیشامد کرده سو استفاده می کنند را خواهند شکست و مجدد خودروسازان مانند سال 1394 التماس مردم را خواهند کرد مطمئن باشید که در زمانی نخواهد بود. ما منتظر سقوط قیمت ها در بازار خودرو هستیم البته به همت مردم.