1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. وزیر صمت: فساد در صنعت خودرو و فولاد را رد نمی‌کنم

وزیر صمت: فساد در صنعت خودرو و فولاد را رد نمی‌کنم

وزیر صنعت: فساد در صنعت خودرو و فولاد را رد نمی‌کنم
13 آذر 1399
 • 3

وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از انحصاری بودن صنعت خودرو گفت: رقابتی کردن صنعت خودرو جزو برنامه‌های وزارت صمت است و فقط هم واردات مطرح نیست، بلکه شرکت‌های تولیدی دیگر در کنار دو خودروساز بزرگمان ایران خودرو و سایپا مطرح است.

علیرضا رزم‌حسینی در برنامه تیتر امشب از عزم جدی وزارت صمت برای تقویت تولید، بورس کالا و حذف دلال‌ها خبر داد و گفت: ما دنبال کاهش بروکراسی نحس اداری، مبارزه با فساد، شفاف سازی و تقویت تولید و حذف دلال‌ها هستیم.

وی افزود: ریشه بسیاری از فساد‌ها در دو نرخی بودن ارز است و من فساد در خودروسازی و در عرضه فولاد و ... را رد نمی‌کنم، اما با همکاری وزارت خانه‌های دیگر از جمله جهادکشاورزی با شفاف سازی و کنترل بیشتر به دنبال حذف دلال‌ها و فساد موجود در صنایع به خصوص صنعت خودرو هستیم .

 

وزیر صمت با اشاره به راه اندازی سامانه جامع تجارت گفت: این سامانه خیلی به شفافیت اقتصادی کشور کمک می‌کند و می‌تواند به کمتر شدن زمینه‌های فساد کمک کند، چون همه مراحل از ثبت سفارش کالا تا صدور مجوز‌های 23 گانه در این سامانه انجام می‌شود و این سامانه به بانک‌های عامل و بانک مرکزی، کامل متصل است. امید است با اقدامات انجام گرفته دیگر حوادث اتفاق افتاده در سال ۹۶ در رابطه با ثبت سفارش های جعلی در واردات خودرو دیگر تکرار نخواهد شد .

وی با بیان این که در بخش واردات، سامانه تقریبا کامل است افزود: با عملیاتی شدن این سامانه و تکمیل اطلاعات لازم بسیاری از زمینه‌های فساد و تبعیض رفع خواهد شد و الان کالا از بدو ورود و دریافت کدشناسه و ترخیص تا انبار کامل قابل رهگیری است و این سامانه می‌تواند تجارت نو (مدرن) را در ایران فعال کند.

وزیر صمت با اشاره به تاثیر مخرب جنگ اقتصادی و کرونا بر اقتصاد و کسب و کار‌ها در کشور گفت: سیاست وزارت صمت در عرضه و فراوانی کالاست، وقتی عرضه پاسخگوی تقاضا باشد قیمت‌ها کنترل می‌شود و ما از این به بعد فراوانی کالا خواهیم داشت.

وی با اشاره به این که وزارت صمت آنچه می‌توانسته در نظارت‌ها انجام داده است افزود: تمرکز ستاد تنظیم بازار بر حوزه گرانفروشی و برخورد با گرانی‌های غیر متعارف است، اگر ملاحظه کنید در حوزه فولاد کاهش قیمت، در حوزه خودرو هم تا 30 درصد کاهش قیمت داشتیم و با این سیاست فراوانی کالا و افزایش تولید، قیمت‌ خودرو کنترل و متعادل خواهد شد.

رزم‌حسینی گفت: ما به هیچ وجه موافق دستوری بودن قیمت‌ها نیستیم بلکه موافق و مدافع شفافیت و تولید هستیم. آزاد سازی قیمت ها و تعیین قیمت توسط عرضه و تقاضا هم از برنامه های ما می باشد .

وزیر صمت، اکتشاف معادن را از فرصت‌های توسعه اقتصاد و اشتغالزایی پایدار دانست و گفت: در حوزه واحد‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی هم حدود 10 هزار واحد راکد یا نیمه فعال داریم که برنامه داریم تا پایان سال 2 هزار واحد را به چرخه تولید برگردانیم.

وی همچنین با انتقاد از انحصاری بودن صنعت خودرو افزود: وزارت صمت دنبال تصدی گری نیست و رقابتی کردن صنعت خودرو جزو برنامه‌های وزارت صمت است و فقط هم واردات مطرح نیست، بلکه شرکت‌های تولیدی دیگر در کنار دو خودروساز بزرگمان مطرح است، و تا خودروسازی رقابتی نشود کیفیت نامطلوب خودروها، بهبود نخواهد یافت.

 

 

منبع تسنیم


نظرات

 • فرید فرید (14 آذر 1399 ساعت 13:29)

  جناب آقای دکتررزم حسینی حالاکه جنابعالی به فساد درصنعت خودروپی بردیدقبول داریدلازم است هر چه سریعتراز ابزار های دولت ومجلس قوه محترم قضائیه ومردم وتمام نهادهای نظامی ومردمی کمک بگیریدوریشه فسادرا بخشکانیدمنتظر چی هستیدعاملین فسادرا بدست قانون وبدست عدلت بسپاریدتا آنهارابه اشد مجازات برسانندوبرای آینگان نیز عبرت شودتادست از پا خطا نکنند.بخداقسم کاردبه استخوان رسیده.

 • علی علی (13 آذر 1399 ساعت 21:01)

  برای متعادل کردن بازار خودروازرییس محترم قوه قضائیه میخواهیم شخصا مداخله کنندتمام خودروهابیش از50%حباب قیمت دارندکه دلالان زالوصفت خون مردم را می مکندباعث حیف میل شدندارای وثروت مردم میشوند، باعث بانی اینکاراز نقص مدیریتی مسئولان ایرانخودرومیباشداگر واقعا میخواهند بازار خودرو اصلاح شودتمامی مدیران فعلی ایرانخودروبایدبرکنارومحاکمه شوند.

 • محمد محمد (13 آذر 1399 ساعت 18:39)

  فساد در خودرو سازی که هیچی فساد در جعل اخبار برخی از سایت های خودرو یا خرید خبرنگارانشان واقعا دیگه به نهایت رسیده سایت اسم نمی برم اما چنان سایپا تو این یه ساله نفوذ کرده اول شروع کرد به گفتن اینکه چرا سایت های خودرو ایی به سایپا انتقاد می‌کنند بعد به تبلیغ کوییک بهترین محصول ایرانی هست ! و الان هم با جعل قیمت های خودرو های سایپا تا ۳۰ ۴۰ میلیون داره ادامه میده من این رو نمی گم شما برید چک کنید سایت بسیار معروفی و برنامه برای خودرو می سازند که جای تأسف داره این رفتارشون . تشکر از سایت کار