1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. دلایل گرم شدن بیش از حد یا داغ کردن موتور خودرو چیست؟

دلایل گرم شدن بیش از حد یا داغ کردن موتور خودرو چیست؟

20 دی 1399
  • 0

به دلایل زیادی موتور‌ خودرو بیش از حد گرم می شود. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مراقبت از موتور ماشین، کنترل دمای موتور و جلوگیری از داغ شدن آن است که اگر از کنترل  راننده خودرو خارج شود، می‌تواند دردسر‌های زیادی ایجاد کند.

گرم شدن بیش از حد موتور نشان می دهد مشکلی در سیستم خنک کننده خودرو وجود دارد و گرما قادر به خروج از محفظه موتور نیست. همان‌طور که قلب انسان و هر سیستم دیگری نیاز به مراقبت دارد، سلامت موتور خودرو را نیز باید همواره رصد کنیم تا باعث بروز مشکلات عدیده  مانند داغ کردن موتور ماشین نشویم. مراقبت از موتور جنبه‌های گوناگون بسیاری دارد.

از اصلی ترین دلایل گرم شدن می توان به نشتی سیستم خنک کننده، خرابی فن رادیاتور، خراب شدن پمپ آب یا گرفتگی شلنگ خنک کننده اشاره کرد. ممکن است ترموستات معیوب باشد که باید آن را آزمایش و در صورت لزوم تعویض کنیم.

یکی دیگر دلایل از گرم شدن بیش از حد موتور شل بودن تسمه پروانه است که باید آن را تنظیم کنیم.

نبود آب کافی در رادیاتور، خرابی پمپ، نبود روغن کافی در کارتر و درست کار نکردن تلمبه روغن از دیگر دلایل گرم شدن موتور است.

88.jpg

از دیگر دلایل داغ شدن بیش از حد موتور می توان به کثیف بودن صافی روغن اشاره کرد.

دلایل دیگری از جمله مسدود شدن مجاری رادیاتور یا مجاری دور سیلندر‌ها، خرابی واتر پمپ ، تمیز نبودن رادیاتور، رسوب کربن زیاد در سیلندر‌ها، تنظیم نبودن کاربراتور و به کم شدن نسبت بنزین به هوا (در خودرو‌های کاربراتوری)، گرفتگی  لوله اگزوز باعث گرم شدن موتور خودرو شود.

داغ شدن و جوش آوردن موتور خودرو، اتفاق غیر عادی نیست و ممکن است برای هرکس اتفاق بیفتد. اینکه چه نوع ماشینی دارید اهمیتی ندارد و این اتفاق ممکن است هم برای خودروهای قدیمی و هم خودروهای جدید رخ دهد، در هر صورت خودرو نیاز به مراقبت‌ دارد و باید هر از چندماهی آن را به یک مکانیک نشان دهید.نظرات