1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. مانع اصلی کاهش قیمت و ثبات بازارخودرو، نوسانات نرخ ارز است!!!

مانع اصلی کاهش قیمت و ثبات بازارخودرو، نوسانات نرخ ارز است!!!

10 بهمن 1399
 • 1

یک فعال بازار خودرو نوسانات نرخ ارز را مانع اصلی کاهش قیمت و ثبات بازار خودرو عنوان کرد.

کاظم محمدی نیکخواه خبرخودرو ضمن اشاره به ادامه رکود بازار خودرو اظهار داشت: خودرو روی قیمت های حبابی باقی مانده و مهم ترین دلیل آن نوسانات نرخ ارز است. هنگامی که دلار تا 20 هزار تومان کاهش می یابد و مجدد تا 22 هزار تومان افزایش پیدا می کند همانند ترمزی برای فروشندگان عمل میکند و موجب عدم هماهنگی آنها با کاهش نرخ ارز می شود و در نتیجه قیمت ها را با حباب اعلام می کنند.

وی ادامه داد: صرافی های رسمی هر روز قیمت جدیدی برای ارز اعلام می کنند به همین دلیل مردم تصور می کنند امکان افزایش دلار وجود دارد. از سوی دیگر هنگام کاهش نرخ ارز تا مردم خود را هماهنگ با آن می کنند مجدد قیمت دلار افزایشی می شود. این موضوع سردرگمی عجیبی برای خریدار و فروشنده ایجاد کرده است.

این فعال بازار خودرو در خصوص تصمیم شورای رقابت مبنی بر عدم افزایش قیمت خودرو تا پایان سال بیان کرد: شورای رقابت از یک طرف اعلام کرده افزایش قیمت سه ماهه ندارد و افزایش قیمت به 6 ماه یا یک سال تغییر می یابد و از سوی دیگر اعلام می کنند عرضه خودرو در سال آینده نیز به صورت قطره چکانی و از طریق قرعه کشی با همان شرایط قبل خواهد بود. در صورتی که در یک سیستم آزاد شاهد عرضه قطره چکانی خودرو و ایجاد بندهای گوناگون برای فروش خودرویی که قرار است یک سال بعد تحویل داده شود نیستیم. این موضوع موجب می شود فروشنده تصور کند که برای سال آینده نیز عرضه خودرو به صورت قطره چکانی است و چنین عواملی التهاب بازار خودرو را بیشتر خواهد کرد.

نیکخواه درباره فروش اقساطی برخی شرکت های خودروسازی اظهار داشت: خودروهای چینی هیچگاه در کشور ما آن اقبال موردنظر را نداشته اند و خریداران ترجیح می دهند که به جای خودرو چینی خودرو ساخت داخل بخرند. همچنین عدم تمایل مردم به خرید خودروهای چینی موجب شده قیمت کارخانه بین 15 الی 20 درصد گران تر از قیمت بازار باشد. بنابراین شرکت های مونتاژ کار خودروهای چینی در ایران برای فروش بیشتر محصولات خود اقدام به فروش اقساطی می کنند.

وی رسیدن قیمت بازار خودروهای ساخت داخل به قیمت کارخانه را تکذیب کرد و گفت: در حال حاضر هیچ خودرو داخلی به قیمت کارخانه و زیر آن نرسیده و همچنان فاصله زیادی بین آنها وجود دارد اما همان طور که حباب دلار قیمت خودرو در بازار را افزایش داده، به تدریج با افت نرخ دلار کاهش می یابد و به قیمت کارخانه نزدیک خواهد شد.

این فعال بازار خودرو خاطرنشان کرد: تغیر نرخ ارز در روزهای اخیر ثبات بازار را از بین برده است و خریداران و فروشندگان در بلاتکلیفی به سر می روند. چنانچه قیمت دلار 10 روز مداوم قیمت ثابتی با تغییر یک الی دو درصد داشته باشد بازار خودرو نیز به ثبات خواهد رسید. بنابراین نوسانات نرخ ارز عامل رکود بازار و مانع اصلی کاهش و ثبات قیمت خودرو است. 

 نظرات

 • علی علی (11 بهمن 1399 ساعت 00:36)

  اینا همش حرف مفته یکی از دلایلی که نمیزارن قیمت ارز پایین بیاد همین خودروسازها هستن....
  الان هم دارن نوسان گیری قیمت میکنن تا سال اینده با افزایش قیمت حداقل ۳۰ درصدی اشغالاشونو بفروشن....
  من که تا حالا یادم نمیاد ماشین ارزون شده باشه مگر واسه نوسان گیری قیمت....