1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تداوم کاهش قیمت خودرو در هفته‌ پایانی سال

تداوم کاهش قیمت خودرو در هفته‌ پایانی سال

23 اسفند 1399
  • 0

حجت اله فیروزی معتقد است با توجه به اینکه فاصله میان قیمت تمام شده و فروش محصولات فولادی بالا است و حقوق دولت و مصرف کننده در آن رعایت نمی‌شود، نمایندگان از طریق حذف یارانه‌های انرژی بخش فولاد به دنبال واقعی کردن قیمت فولاد هستند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین یادآور شد: در برابر این دسته از نمایندگان، برخی دیگر از نمایندگان و کارشناسان نیز قرار دارند که معتقدند چنانچه قیمت یارانه های انرژی بخش فولاد به صورت ناگهانی و یک باره افزایش پیدا کند، ممکن است در بازارهایی که به نوعی به قیمت فولاد وابستگی دارند مانند، بازار مسکن، خودرو و لوازم خانگی، تکانه های تورمی فزاینده ایجاد شود. در حال حاضر این دو دیدگاه در خصوص یارانه های بخش انرژی فولاد وجود دارند. باید دید در نهایت، لایحه اصلاحی بودجه که قرار است توسط دولت ارائه شود، چگونه در خصوص حذف یارانه های انرژی برنامه ریزی می کند. همه باید منتظر باشیم تا مشخص شود دولت با این موضوع چگونه برخورد می کند.


احتمال نهایی شدن بودجه1400 در مجلس تا پایان سال

او افزود: البته تا زمانی که لایحه بودجه در مجلس تصویب نشود و در ادامه شورای نگهبان هم آنرا تایید نکند، نمی توان به طور قطع در این خصوص اظهارنظری کرد. در این مرحله بیشتر مباحث کارشناسی مطرح است تا مواردی قانونی و مبنایی. هنوز لایحه اصلاحی دولت راهی مجلس نشده است تا ببینیم در این خصوص چطور برنامه ریزی شده است. اگر لایحه دولت به دست مجلس برسد و ایده حذف یارانه های انرژی بخش فولاد در آن گنجانده شده باشد و مجلس هم به آن رای دهد، بعد می توان در خصوص تبعات اجرایی آن و اثراتی که در بازارها ایجاد می کند، بحث کرد.


خودرو در مسیر ثبات قرار دارد

فیروزی در بخش دیگری از گفتگو در خصوص روند باثباتی که اخیرا در قیمت خودرو ایجاد شده، خاطرنشان کرد: اخیرا کمیسیون صنایع و معادن میزبان وزیر صمت بود تا مطالبات نمایندگان در خصوص خودرو مطرح شود. در حال حاضر چند اتفاق مثبت در خصوص خودرو رخ داده است که به طور کلی ثبات بیشتری را در این بازار ایجاد کرده است. یکی، اثر کاهش انتظارات تورمی و ثبات بیشتر در نرخ ارز است که باعث شد بخشی از رویکردهای سرمایه ای نسبت به خودرو، کاهش پیدا کند. یعنی افراد و جریاناتی که به خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای نگاه می کردند و اقدام به خرید و دپوی خودرو می کردند، اشتیاق و میل کمتری برای ورود به این بازار پیدا کردند. کاهش اشتیاق این جریانات سوداگر باعث کاهش تقاضا در بازار خودرو و پس از آن تداوم روند کاهشی در قیمت خودرو شد.

نماینده مردم فسا در ادامه گفت: در کنار کاهش نرخ ارز، رویکردهایی که خودروسازان برای افزایش تولید در پیش گرفتند در ایجاد ثبات بیشتر در بازار خودرو موثر است. در واقع خودروسازان متعهد شدند که میزان تولید خودرو را به اندازه ای افزایش دهند که هم پاسخگوی تعهدات معوق خود باشند، هم اینکه بتوانند به تعهدات معقول بازار خودرو پاسخ دهند. خوشبختانه بر اساس آمارهای مستند حداقل 22درصد افزایش در تولید خودرو رخ داده است و این روند قرار است تا 50درصد نیز افزایش پیدا کند. بنابراین کاهش نرخ ارز و افزایش تولید خودروسازان 2عامل کلیدی برای تداوم روند کاهشی قیمت خودرو است.

فیروزی در پایان یادآور شد: در کنار این 2بحث، احتمال گشایش های اقتصادی و بین المللی و پایان گرفتن تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشورمان نیز عامل دیگری است که باعث شده تا از یک طرف، روند سرمایه گذاری در بازار خودرو افزایش پیدا کند و از سوی دیگر چشم انداز موجود در این بازار به سمت بهبود حرکت کند. پیش بینی های کارشناسی ما از دورنمای بازار خودرو هم حاکی از آن است که حتی در روز های پایانی سال نیز این روند کاهشی در قیمت خودرو تداوم خواهد داشت.نظرات