1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. رونمایی از اولین تویوتای الکتریکی تولید شده + عکس

رونمایی از اولین تویوتای الکتریکی تولید شده + عکس

11 اردیبهشت 1400
  • 1

تویوتا اولین مدل الکتریکی خود را در شانگهای رونمایی کرد. bZ4X اولین مدل از پانزده مدل الکتریکی است که قرار است کارخانه ژاپنی در پنج سال آینده تولید کند.

هفت مدل الکتریکی تویوتا تحت زیرمجموعه تازه‌ای به نام bZ به بازار عرضه خواهد شد. bZ مخفف Beyond Zero یا "ورای صفر" است و به ماشین‌هایی اختصاص یافته که هیچ آلودگی تولید نمی‌کنند. این نام همچنین بر روی پروژه‌ای گذاشته شده است که تویوتا با اجرای آن می‌خواهد تولید دی‌اکسید کربن در این کارخانه را تا سال ۲۰۵۰ به صفر برساند.

bZ4X فعلا در مرحله کانسپت است اما مدل نهایی با این کانسپت فرق زیادی نخواهد داشت. ماشین فرمی شبیه به مدل RAV4، پرفروش‌ترین شاسی‌بلند تویوتا دارد، اما ارتفاعش کمتر است، جلوپنجره‌اش حذف شده و چراغهایش نازک طراحی شده است.

پلتفرمی که ماشین بر روی آن ساخته می‌شود با مشارکت کارخانه سوبارو ساخته شده است. سوبارو که بیست درصد سهامش در مالکیت تویوتا است، قرار است به زودی ماشین الکتریکی رونمایی کند که روی همین پلتفرم ساخته خواهد شد. تویوتا در ساخت مدل‌های الکتریکی بعدی خود هم با دو کارخانه سوزوکی و دایهاتسو همکاری خواهد کرد.

از جمله امکانات bZ4X باتری خورشیدی است که کمک می‌کند تا مسافتی که ماشین با هر بار شارژ حرکت می‌کند بیشتر شود. اتاق ماشین با الهام از کابین هواپیما طراحی شده و فرمان یک نیم دایره با ارتفاعی پایین‌تر از نمایشگر روبروی راننده است تا دید راننده بهتر شود.

شاسی‌بلند الکتریکی تویوتا در ژاپن و چین تولید خواهد شد و احتمالا سال آینده به بازار عرضه خواهد شد.

ToyotaConcept22.jpg

ToyotaConcept33.jpgنظرات

  • علی علی (11 اردیبهشت 1400 ساعت 14:12)

    اینجا هم مشابه همین برنامه میخواد پیاده بشه!
    در کنار ادامه تولیداتی چون انواع پژو ۴۰۵ فوق پر مصرف در زیر پالان‌های متفاوت! قراره شاهین با موتور تیبا (همون پراید با تغییرات!) و تارا با اون ظاهر نچسب رو تا چند سال آینده به تولید انبوه برسونن!!