1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. فرمول قیمت گذاری خودرویی شورای رقابت چاره‌ساز نیست

فرمول قیمت گذاری خودرویی شورای رقابت چاره‌ساز نیست

13 اردیبهشت 1400
 • 3

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت می‌گوید، مبنای اصلی فرمول قیمت گذاری خودرو شورای رقابت، باعث شده توان تاثیرگذاری بر بازار و کاهش مشکلات خودروسازان را نداشته باشد.

سهیل معمارباشی،  مدیرکل دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صمت با بیان اینکه اعلام نشدن قیمت‌های جدید خودرو تاکنون نیز برای خودروسازان و تولیدکنندگان مشکل آفرین شده است، بیان کرد: خودروسازان در ماه‌های گذشته با فشار افزایش هزینه تولید و از سوی دیگر قیمت نهایی محصول پایین‌تر از قیمت تمام شده مواجه بوده‌اند و همین موضوع منجر به افزایش زیان آنها یا بالا رفتن میزان بدهی آنها به قطعه سازان شده است.

به گفته وی، بر اساس فرمول شورای رقابت باید در زمستان سال گذشته نیز بر اساس تورم بخشی قیمت‌های جدید اعلام می‌شد که متاسفانه این اتفاق رخ نداد. در چنین شرایطی باید با محاسبه نرخ تورم بخشی مشخص شود که آیا در طول سه ماه هزینه‌ها کاهش پیدا کرده یا افزایش یافته و تحت تاثیر آنها قیمت خودرو به چه شکل تغییر خواهد کرد.

مدیرکل دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صمت با بیان اینکه طرح فعلی شورای رقابت یک اشکال اساسی دارد، توضیح داد: حتی اگر تورم هر فصل خودروسازان محاسبه شده و در پایان هر فصل شورای رقابت قیمت‌های جدید را اعلام کند، باز هم این نرخ مربوط به یک فصل قبل است و احتمالا کفاف هزینه‌های به روز شده خودروسازان را نمی‌دهد. از این رو این انتظار وجود دارد که با نگاهی دقیق به شرایط طرحی در نظر گرفته شود که مشکلات روزانه تولیدکنندگان را نیز پوشش دهد.

معمارباشی با اشاره به تفاوت‌های به وجود آمده در هزینه خطوط تولید خودروسازی، اظهار کرد: برای مثال با توجه به افزایش تقاضا برای یک کالای سیلیکونی در جهان، قیمت یک قطعه که در خودروها به کار می‌رود ناگهان افزایش یافته و از دو یورو به 25 یورو رسیده است. این موضوع مربوط به ایران نیست و در سراسر جهان خودروسازان با آن مواجه هستند. این یعنی صرفا در همین یک مورد، هزینه خودروسازان 12.5 برابر شده است. این در حالی است که ما نه تنها این افزایش هزینه را در قیمت گذاری لحاظ نمی‌کنیم که حتی قیمت قبلی این کالا نیز به طور کامل محاسبه نشده است.

151.jpg

وی خاطرنشان کرد: تقویت تولید ملی یک اولویت کلان و بسیار مهم برای اقتصاد ایران است و از این رو در تصمیم‌گیری‌ها باید تلاش کنیم طوری عمل شود که فشار بر تولیدکنندگان به حداقل برسد. اگر ما می‌خواهیم به حداکثر تولید برسیم و خطوط تولید با حداکثر ظرفیت کار کنند، قطعا اتخاذ تصمیمات درست و برنامه ریزی برای حمایت از آنها اهمیت فراوانی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، شورای رقابت از اردیبهشت سال گذشته و همزمان با برکناری رضا رحمانی، وزیر وقت صمت بار دیگر به عرصه قیمت گذاری خودرو بازگشت. این شورا در بازگشت خود اعلام کرد که از این پس خودرو در کارخانه با مکانیزم قرعه کشی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و از سوی دیگر قیمت رسمی خودرو هر سه ماه یک بار و پس از محاسبه تورم بخشی تعیین خواهد شد.

به دنبال این تصمیم شورای رقابت در بهار، تابستان و پاییز قیمت خودرو را بر اساس تورم بخشی خودرو تغییر داد اما این روال در زمستان قطع شد و در بهار امسال نیز هنوز خبری از قیمت‌های جدید شورای رقابت نیست. هرچند رییس این شورا در ابتدای سال 1400 اعلام کرد که قیمت خودرو در بهار تغییر خواهد کرد و گمانه زنی‌هایی از احتمال نهایی شدن تصمیم شورای رقابت در روزهای آتی وجود دارد.نظرات

 • reza bandani reza bandani (15 اردیبهشت 1400 ساعت 02:37)

  قیمت خودرو از سال 97 تا امروز پنج برابر شده، همین سال پیش به تنهایی قیمت ها نجومی رشد کرد، اینم نتیجه ی حمایت از تولید کننده ی فاسد داخلی و انحصاره، خودروساز عزیز لطفا بخاطر ما ضرر نکن قربونت، در تولیدو تخته کن

 • بهبود بهبود (13 اردیبهشت 1400 ساعت 16:21)

  *** شید بی رحمهای بی وجدان اشغالهایی که 20 میلیون هم ارزش ندارند رو داریدازحماقت مردم استفاده میکنید و میفروشید بعد چه مرگتون دلارکه 30 درصد ریزش قیمت داشته دیگه چه مرگتونه بازصحبت از ضرر میکنید ماشین و خانه بایدتا 5 برابر ریزش قیمت داشته باشه همین

 • Hgh Hgh (13 اردیبهشت 1400 ساعت 15:10)

  دلار میره بالا قیمت خودرو میره بالا دلار میاد پایین اما دوباره قیمت خودرو بازم میره بالا این یعنی چه؟
  این یعنی یه عده که خودرو را در ایران در انحصار خود قرار داده اند
  هرچقدر دلشان بخواهد قیمت ها را افزایش می‌دهند