1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. علت قفل شدن بازار خودرو کشور چیست؟

علت قفل شدن بازار خودرو کشور چیست؟

17 اردیبهشت 1400
  • 0

یک فعال بازار خودرو اظهار داشت: جذب نقدینگی در بازارهایی غیر از بازار خودرو موجب کاهش و ثبات قیمت خودرو خواهد شد. اگر خودرو به عنوان کالای مصرفی جایگزین روشی برای سرمایه گذاری و خفظ ارزش دارایی بشود می توان به کاهش تلاطمات قیمتی در این صنعت پایان داد.

کاظم محمدی نیکخواه عنوان کرد: با توجه به اینکه نمایشگاه های خودرو از جمله اصناف تعطیل در محدودیت های کرونا هستند تحرکی در بازار خودرو نیست و معامله ای صورت نمی گیرد و به نوعی بازار خودرو قفل شده است.

وی در خصوص قیمت خودروهای داخلی و خارجی بیان کرد: فروشندگان همچنان قیمت ها را بالا اعلام می کنند اما از یک طرف ماه رمضان و از سوی دیگر موضوع انتخابات و برجام موجب شده خریداران برای خرید خودرو دست نگه دارند و تا زمان انتخابات چنین جوی بر بازار خودرو حاکم خواهد بود.

این فعال بازار خودرو در پاسخ به این سوال که اخبار حاکی از احتمال لغو تحریم های صنعت خودرو چه میزان بر کاهش قیمت خودرو تاثیر گذاشته است،گفت: تاثیر روانی این خبرها موجب کاهش قیمت خودروهای وارداتی شده اما تاثیری روی خودروهای داخلی نداشته است. ضمن اینکه با وجود کاهش قیمت خودروهای خارجی اما تقاضایی برای آنها وجود ندارد زیرا همه چشم انتظار نتایج برجام مانند آزادسازی واردات و ورود خودروسازان خارجی به کشور هستند.

نیکخواه خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل شرایط اقتصادی کشور نه تنها بازار خودرو بلکه سایر بازار های موازی دچار سردرگمی هستند و صنعت خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی در خصوص اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه اذعان داشت: این فاصله قیمتی در برخی خودرو ها صد در صد است اما تقاضایی برای آنها وجود ندارد و در برخی خودروهای داخلی تا 40 و50 درصد کاهش پیدا کرده است.

این فعال بازار خودرو درباره آینده بازار خودرو پیش بینی کرد: اگر جذب نقدینگی در بازارهایی غیر از بازار خودرو به وجود آید قیمت خودرو کاهش و به ثبات می رسد و اختلاف قیمت بین کارخانه و کف بازار نزدیک به هم خواهد شد. اما در صورت عدم افزایش عرضه و تولید خودرو و عدم نتیجه بخش بودن برجام با افزایش قیمت خودرو مواجه خواهیم شد.نظرات