1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. خودروسازان برای آزادسازی قیمت ها رسما درخواست دادند

خودروسازان برای آزادسازی قیمت ها رسما درخواست دادند

31 اردیبهشت 1400
 • 9

خودروسازان و قطعه سازان در نامه‌ای به رئیس کمیسیون صنایع مجلس، آزادسازی قیمت‌گذاری خودروهای لوکس داخلی و آزاد شدن واردات خودرو را خواستار شدند.

هفته پیش خودروسازان و قطعه سازان در جلسه‌ای با حضور رئیس کمیسیون صنایع مجلس به بررسی مشکلات صنعت خودروسازی و قیمت‌گذاری تولیدات این صنعت پرداختند و در نهایت مقرر شد، پیشنهادی از سوی تولیدکنندگان برای بهبود شرایط خودروسازی به مجلس ارائه شود.

پیرو این اتفاق، در جلسه ای دیگر که در کمیسیون صنایع مجلس با حضور رئیس سازمان گسترش، رئیس شورای رقابت، مدیران عامل شرکت های خودروساز و رئیس انجمن قطعه سازان برگزار شد، نامه ای با امضای مدیران عامل ایران خودرو و سایپا و همچنین دبیر انجمن قطعه سازان به رئیس کمیسیون صنایع مجلس ارائه شد که در آن پیشنهاد قیمت‌گذاری خودروها در قالب خودروهای عمومی و اختصاصی مطرح شده است.

در این پیشنهاد خواسته شده تا خودروهای عمومی یعنی خودروهایی که عموم مردم با درآمد کم یا متوسط خریداری می‌کنند، با فرمول بهای تمام شده و با در نظر گرفتن سود 5 درصدی با تایید و نظارت وزارت صنعت قیمت گذاری شوند. اما در مورد خودروهای اختصاصی که لوکس و نسبتاً گران محسوب شده و مشابه خارجی دارند، قیمت گذاری با پیشنهاد هیات مدیره شرکت‌ها و تایید و نظارت وزارت صنعت بر اساس شرایط عرضه و تقاضای بازار صورت گیرد.

همچنین در این نامه عنوان شده که خودروسازان مخالفتی با آزادسازی واردات خودرو ندارند و آن را عاملی برای بهبود فضای رقابتی و ایجاد آرامش در بازار و نزد مصرف کننده می دانند.

البته باید دید تقسیم بندی خودروسازان در مورد خودروهای عمومی و اختصاصی به چه صورت است و چه تعداد از خودروهایی که باید از رده تولید خارج شوند را در بر می گیرد.

در عین حال، با توجه به اینکه هنوز موضع گیری رسمی از طرف شورای رقابت در این زمینه ارائه نشده است، فعلا نمی توان در خصوص پذیرش یا رد این پیشنهاد از طرف کمیسیون صنایع و شورای رقابت اعلام نظر کرد.

در بند 2 این نامه، خودروسازان و قطعه سازان اعلام کرده اند که هیچ مخالفتی با آزادسازی واردات خودرو ندارند و آن را باعث ایجاد فضای رقابتی سالم می دانند. هرچند قبلاً نیز این موضوع از سوی تولیدکنندگان در مصاحبه‌های خبری مطرح شده اما شاید این اولین بار باشد که این موضع گیری به صورت مکتوب اعلام می شود.

این اعلام موضع را می توان چرخش بزرگی در جهت گیری خودروسازان و قطعه سازانی دانست که تاکنون زیر چتر حمایتی انحصار دولتی فعال بوده اند.

هر چند این پیشنهاد ممکن است باعث ایجاد خطر اقتصادی برای خودروسازان و قطعه سازان داخلی شود، اما حداقل به خودروسازان که در حال حاضر برای رقابت اعلام آمادگی کرده اند، این تلنگر را می زند تا خودروهای خود را بهبود دهند و محصولات جدید ارائه کنند که از گردونه رقابت جا نمانند.

در عین حال، این اتفاق می تواند بخشی از حق تضییع شده مردم را احقاق کند، چرا که همیشه این سوال مطرح بوده که چرا مردم باید ناچار به انتخاب بین چند خودروی تولید داخل ، آن هم با کیفیت و امکانات نه چندان رضایت بخش و با قیمت خودرو باشند؟


* آیا شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو کنار می‌رود؟

هرچند پیشنهاد خودروسازان برای آزادسازی واردات خودرو در شرایطی اتفاق افتاده که در بودجه 1400 درآمد حاصل از واردات خودرو برای دولت دیده شده و از گوشه و کنار خبرهایی مبنی بر احتمال آزادسازی واردات خودرو به گوش می رسد، اما شاید این پیشنهاد خودروسازان به منظور رهایی از انحصاری مطرح شده که همواره منت آن بر سر صنعت خودروسازی بوده و باعث شده تا با قیمت گذاری دستوری محصولاتشان روبرو باشند.
36.png

این بدین معنی است که با آزادسازی کامل واردات خودرو، انحصاری بر این صنعت حاکم نباشد و در نتیجه این مسئله به معنی پایان قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت خواهد بود.

در عین حال، پیشنهاد خودروسازان برای قیمت گذاری خودروهای عمومی نیز این است که این نرخ ها توسط وزارت صنعت تعیین شود یعنی شورای رقابت در این بخش حضوری نداشته باشد که البته باید دید در صورت آزادسازی کامل واردات، این بخش از بازار باز هم انحصاری محسوب خواهد شد یا خیر؟


* چکش کاری طرح عرضه خودرو در بورس

پیشنهاد خودروسازان برای آزادسازی واردات و قیمت گذاری بخشی از خودروها در حالی مطرح شده که تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال اجرای طرح عرضه خودرو در بورس کالا هستند. طرح مجلس برای ساماندهی عرضه خودرو آبان 99 در کمیسیون صنایع مجلس به تصویب اولیه رسید که بر این اساس، محدودیت خرید 3 سال یکبار برای خریداران در نظر گرفته شد و در عین حال مقرر شد خرید و فروش خودروهای پرتیراژ باید از طریق بورس صورت گیرد.

در این راستا مقرر شد، عرضه همه خودروهای پرتیراژ در بورس کالا صورت گیرد و فقط خودروهایی که تیراژ تولید محدود دارند و یا شرکت‌هایی که تولیدشان بسیار محدود است، از این قاعده مستثنی می شوند. همچنین طبق طرح اولیه، خودروهایی که در بورس کالا عرضه نشوند، اعم از فروشنده و خریدار، جرم‌انگاری شده و مجازات می‌شوند و کالا نیز به عنوان کالای قاچاق محسوب می‌شود.

292.jpg

در واقع بر اساس طرح اولیه ساماندهی عرضه خودرو، در بورس کالا به هر خودرو توسط بورس یک شناسه یا کد تعلق می‌گیرد که به این شکل خرید و فروش خودرو قابل ردیابی خواهد بود و هر شخصی می‌تواند هر ۳ سال یک بار با یک کد ملی، یک خودرو در بورس کالا خریداری کند و قبل از پایان سه سال مقرر نمی‌تواند اقدام به فروش خودرو کند و اگر شخصی قبل از پایان ۳ سال، اقدام به فروش خودرو کند، باید ۸۰ درصد از مابه‌التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش بازار را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کند و این موضوع برای از میان برداشتن دلالی است.

بر اساس این طرح، از محل مازاد قیمت تمام شده هر خودرویی که توسط کارخانه‌دار ساخته و به بورس ارائه می‌کند، صندوقی در وزارت صنایع تشکیل می‌شود که از محل آن صندوق، ۱۰ درصد به عنوان پاداش به تولیدکننده خودرو بابت افزایش کمی و کیفی خودرو پرداخت می‌شود.

از محل این صندوق همچنین ۲۰ درصد به عنوان تسهیلات وام به زوج‌های جوان که توان خرید خودرو را ندارند، ۵۰ درصد به عنوان تسهیلات قرض‌الحسنه به خودروسازان برای تحقیق و توسعه، ۲۰ درصد برای شبکه حمل و نقل عمومی و جایگزین کردن خودروهای فرسوده و توسعه حمل و نقل تعلق می‌گیرد.نظرات

 • mohsen7360 mohsen7360 (1 خرداد 1400 ساعت 13:40)

  آزاد سازی قیمت خودرو با تعرفه گمرکی 100 درصد صرفا یه عوامفربیه محضه گوول نخورید اگه راست میگن بدون تعرفه آزاد کنن در غیر اینصورت همش ریا کاریه و فریب افکار عمومی

 • mohsen7360 mohsen7360 (31 اردیبهشت 1400 ساعت 19:29)

  آیا منظور از آزاد سازی خودرو با تعرفه گمرکیه که در این صورت هیچ ارزشی نداره و عوام فریبیه
  کلا این پبشنهاد ها راه به جایی نمیبره و بهتره فرغون سازان شروع به فروش فوری کنن و تعدیل نیرو کنن تا تولید براشون بااین قیمتها صرف کنه و کلا از رویا بیان بیرون

 • عبدالله عبدالله (31 اردیبهشت 1400 ساعت 14:14)

  برای راستی‌آزمایی اوّل باید واردات انواع خودروی خارجی (اعمّ از غربی/ شرقی و نو/ کارکرده) اجرا شود، سپس گرانترفروشی یکجانبه آزاد شود
  و السلام

  امیر امیر (1 خرداد 1400 ساعت 02:03)

  سلام و احترام
  به نظرم بزرگترین راستی آزمایی این دو گروه صنعتی این بود که نداشتن چرخ صنعت تو تحریم بخوابه؛ پا به پای مردم تو مشکلات اقتصادی پیش آمدند و علی رغم ضرر انباشته ای که بهشون تحمیل میشد؛ به تولید ادامه دادند.
  خودرو یک وسیله با عمر دائم نیست ؛ بلکه مثل سایر کالا ها عمر مصرفی داشته و می بایست مطابق دستورالعمل های سازنده تعمیر و نگهداری شود.
  تجربه ی واردات حتی از معروف ترین برند ها هم وقتی انجام شد نشون داد که آنها نمیتوانند خدمات پس از فروش خوبی ارائه کنند و این خودرو ها که با هزینه های سرسام آور وارد شده بعد از گذشت یک دهه با مشکلات زیادی از جمله نیاز به تعویض قطعه و عدم وجود قطعه مورد نیاز روبه رو هستند و این هم هزینه های زیادی از جمله بالابردن تقاضای ارز رو به کشور وارد می‌کنه
  درست نیست تو این شرایط اقتصادی؛ ارزی که با این زحمت به دست میاد صرف واردات خودرو بشه و مطرح کردن این نظرات هم به نظرم نوعی منفعت طلبی را در پسای بیان اش پنهان کرده

 • hojjat hojjat (31 اردیبهشت 1400 ساعت 12:05)

  بسار کار خوبی کردند . ما ملت هم در خواست داریم نسبت به آزاد سازی انحصار و رانت خودرو در ایران پایان دهید و اجازه آزاد سازی ورود خودرو به ایران و آزاد سازی قیمت خودروهای وارداتی را صادر کنید .

  امیر امیر (1 خرداد 1400 ساعت 02:06)

  سلام و احترام
  وجود بیش از ده برند تولیدی ( البته مونتاژی ) و چند شرکت وارد کننده ( نماینده فروش انحصاری ) در حال حاضر نشان دهنده این است که رانت در کار نیست.

 • نسل سوخته نسل سوخته (31 اردیبهشت 1400 ساعت 08:32)

  "خودروسازان مخالفتی با آزادسازی واردات خودرو ندارند"

  واردات هم با هماهنگی شما خواهد بود و مالیات و هزینه های ترخیص به شکلی تعیین خواهد شد که قیمت خودرو های شما از قیمت خودروهای وارداتی پایین تر باشد!
  چطور بعد از 40 سال پیشنهاد رقابتی شدن و نبود انحصار را می دهید؟!
  چرا سال ها با واردات خودرو به بهانه حمایت از تولید داخل مخالف بودید؟!

  دروغ و دزدی تا کی؟....

 • مرتضی مرتضی (31 اردیبهشت 1400 ساعت 08:01)

  سلام .قیمت ها اگر آزادواقعی بشود مردم از خودروهای برقی و جدید روز دنیا با این قیمت خودروهای داخلی سوار بشوند

  امیر امیر (1 خرداد 1400 ساعت 02:13)

  سلام و احترام
  به نظرم؛ به هیچ عنوان این مطلب صحیح نیست. همکاری اقتصادی بین کشورها صرفا در گرو مبادله ی تجاری نبوده و به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. صحت این مطلب رو میتوانید با بررسی وضعیت خودرو در کشور کوبا مطالعه کنید. دوماً تا زمانی که یک کشور توانایی تامین نیاز خودش رو داره؛ کشور دیگر کالاهای رو به قیمت رقابتی عرضه می کنه و چنان چه کشوری در این خصوص ناتوان باشد مجبور به قبول هرگونه قیمت و هرگونه کالایی میشه.
  به نظرم حتی قوانین واردات برای هر محصول می بایست در جهت حمایت از تولید کننده واقعی صرف بشه تا به تدریج تولید کننده واقعی با دانش تولید اون محصول بتونه کشور رو از واردات بی نیاز کنه و البته نهاد های بازرسی و نظارتی هم به تمام این امور نظارت کرده . قوانین هم در جهت برخورد با متخلفین اصلاح شود