1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. عجیب ولی واقعی؛ دنا پلاس اتوماتیک هم‌قیمت یک تویوتا کرولا 2021!

عجیب ولی واقعی؛ دنا پلاس اتوماتیک هم‌قیمت یک تویوتا کرولا 2021!

5 خرداد 1400
 • 6

در یک حرکت عجیب؛ کمبود قطعه ایران خودرو به طور کامل حل شده و این شرکت فروش فوری محصولات خود را آغاز کرده است.

 شرکت ایران خودرو که در 3 سال گذشته مدام از کمبود قطعه می نالید و فروش نداشت، به یک باره مشکل خود را حل و فروش فوری محصولات خود را آغاز کرده است. در همان دوره ای که ایران خودرو مدعی عدم وجود قطعه بودند، تمام قطعات یدکی مدل های رایج در بازار موجود بود و هیچ یک از نهادهای نظارتی به این مساله ساده توجه نمی کرد.

17.jpg

همانگونه که پیش از این بارها میز بازار تحریریه بارها هشدار داده بود، کمبود قطعه ادعایی خودروسازان غیرواقعی و با هدف فشار بر نهادهای تصمیم گیر برای افزایش قیمت خودرو انجام می شود. 

خودروسازان تا زمانی که به قیمت های دلخواه نرسیدند از فروش فوری خودداری کردند و سیاست بهینه؛ این نبود که بازار به مدت 3 سال معطل و در نهایت به افزایش قیمت بیانجامد. سیاست درست این بود که قیمتگذاری خودرو حذف شده و همزمان واردات آزاد شود تا بازار گزینه های در دسترس مردم را بالا برده و خودروسازان را مجبور به ارائه قیمت های رقابتی کند.

سیاست انحصارگرایانه کنونی باعث از بین رفتن رفاه مردم و اجحاف عمومی شده است. با قیمت های جدید اعلامی توسط ایران خودرو، دناپلاس اتومات توربوشارژ با قیمت 390 میلیون تومان معادل بیش از 19 هزار دلار است. 

یعنی تقریبا با یک تویوتا کرولا 2021 با قیمت 20 هزار دلار برابری می کند. اگرچه کرولا 2021 را با تنها 20 درصد پیش پرداخت و اقساط 5 ساله با 1 درصد بهره هم می توان خرید، اما چنین گزینه ای برای دناپلاس اتومات وجود ندارد.

19.jpgنظرات

 • امیر امیر (7 خرداد 1400 ساعت 00:37)

  سلام و احترام
  به نظرم؛ مقایسه دنا توربو اتوماتیک با کرولا ۲۰۲۱ در مدل پایه اکونومیک از لحاظ قیمت صحیح نیست؛ اگر مقایسه بین دنا معمولی و کرولا معمولی ۲۰۲۱ انجام بگیرد صحیح است؛ در این صورت دنا با امکانات مشابه تویوتا ؛ ۵۰% آن قیمت خواهد داشت.
  با اضافه شدن توربو و گیربکس اتوواتیک؛ کلیه قطعات سیستم های کنترلی تولید و انتقال قدرت هم تغییر می کنند که باعث این اختلاف قیمت می شود.
  برای مقایسه از منابع معتبر رسمی میتوانید استفاده کنید.

 • علی علی (5 خرداد 1400 ساعت 14:14)

  خاک بر سر دولتهای کثیف. ننگ این بیعرضگان در تاریخ ایران خواهد ماند.

 • ramin ramin (5 خرداد 1400 ساعت 12:21)

  خخخخخخخخخخخخخخخخ....
  اینجا ایران است...ایران

 • مهدی مهدی (5 خرداد 1400 ساعت 09:26)

  خودمون انتخاب کردیم جور دیگه ای زندگی کنیم!
  خود کرده را تدبیر نیست!
  خلایق هرچه لایق.

 • تاسف تاسف (5 خرداد 1400 ساعت 08:20)

  از ماست که بر ماست

  هموطنان فهیم از پیش فروش ها و فروش فوق العاده های دو شرکت دزد، جا نمانید.
  ثبت نام کنید تا شرایط به همین شکل ادامه داشته باشه...
  سربلند باشید!!

  "نه به خرید خودرو صفر"

  تنها راه حل...

 • مهدی مهدی (5 خرداد 1400 ساعت 08:06)

  خیانت شرکتهای ایران خودرو و سایپا تمامی ندارد و مردم بیچاره ای که به سبب حمایت دولتمردان از این مافیای صنعتی باید به اجبار تن به خرید محصولات این دو شرکت دهند!