1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. سازمان ثبت: برگ سبز خودرو سندیت ندارد! دیوان عدالت: دارد!

سازمان ثبت: برگ سبز خودرو سندیت ندارد! دیوان عدالت: دارد!

6 تیر 1400
 • 12

در حالیکه معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نامه‌ای عجیب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور، درخواست کرده "رسمی نبودن برگ سبز خودرو" را اعلام کند، رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرده است: "تردیدی در سند رسمی بودن برگ سبز خودرو وجود ندارد."

ظاهرا جدال بر سر کافی بودن برگ سبز خودرو که توسط پلیس صادر می شود همچنان بی سازمانها و ارگانهای مختلف ادامه دارد.

مهدی اقبال، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نامه‌ای به حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرد رسمی نبودن برگ سبز خودرو را اعلام کند!

متن نامه به این شرح است:

"اخیراً مسئولان و فرماندهان نیروی انتظامی و پلیس راهور ناجا در مصاحبه‌ها و اظهارت خود عموم مردم را تشویق به عدم تنظیم اسناد نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی کرده و به جای ایفای وظیفه خود که در ماده (29) قانون رسیدگی به جرائم رانندگی تصریح شده است با صدرو برگ سبز تحت عنوان سند رسمی مانع حضور مردم در دفاتر اسناد رسمی جهت صدور سند رسمی خودرو می‌شوند و این اقدام مسئولان نیروی انتظامی بنا به جهات ذیل جرم محسوب و قابل تعقیب می‌باشد.

1- بنا به نص صریح و غیرقابل تفسیر ماده (29) قانون راهنمایی و رانندگی نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی و در دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود و وظیفه ادارات راهنمایی و رانندگی صرفاً بررسی اصالت وسیله نقله، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید است و لاغیر که این موضوع مجدداً در ماده (2) آئین‌نامه قانون فوق تکرار شده است.

2- با توجه به تعریف سند رسمی در ماده (1287) قانون مدنی، اسناد تنظیم شده مأمورین رسمی زمانی رسمی است که در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات قانون تنظیم شده باشد، بنابراین با توجه به اینکه در ماده (29) قانون راهنمایی و رانندگی و آئین‌نامه آن اختیار تنظیم سند به نیروی انتظامی داده نشده است در نتیجه استدلال برخی افراد که برگ سبز را سند رسمی در مقابله با اسناد تنظیمی دفاتر اسناد رسمی می‌دانند غلط و غیرقابل استناد است.

3- در خصوص اینکه در ماده (22) قانون مربوط به حمل و نقل کالاهای خارجی از قلمرو کشور ایران یا همان قانون ترانزیت کالا، اختیار صدور دفترچه مالکیت را به نیروی انتظامی جهت خودروهایی که قصد فعالیت در خطوط بین‌المللی را دارند، داده شده است. برخی گفته‌اند صلاحیت صدور سند مالکیت خودرو پیشتر به نیروی انتظامی داده شده است که مربوط به خودروهایی است که ترانزیت می‌کنند، مضافاً اینکه مواد قانون را باید با توجه به مفاد آن قانون تفسیر نمود و آن هم موضوع خودروهایی است که ترانزیت انجام می‌دهند نه همه خودروهای کشور.

ثانیاً - اگر حکم مذکور در ماده (22) قانون حمل و نقل کالاهای خارجی را حکم عام و شامل کلیه خودروهای کشور بدانیم در آن صورت نیز به تصویب قانون رسیدگی به جرایم رانندگی نسخ شده است.

4- طبق بخشنامه شماره 100/69006/9000 مورخ 21/12/1395 ریاست قوه قضائیه برگ سبز صادره از نیروی انتظامی سند رسمی محسوب نمی‌شود، بلکه اعتبار آن در حد اسناد عادی است.

5- به موجب ماده (187) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 31/04/1394 صاحبان دفاتر اسناد رسمی مکلفند قبل از ثبت یا اقاله یا فسخ سند معامله مراتب را به ادارات امور مالیاتی جهت اخذ مالیات متعلقه اعلام نمایند و پس از گواهی ادارات مذکور اقدام به ثبت یا اقاله یا فسخ معامله نمایند. همچنین برابر مواد (123) و (124) قانون ثبت و قوانین الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و بودجه سنواتی دفاتر قبل از انجام معاملات و امور تبعی مکلف به وصول حق‌الثبت اسناد می‌باشند، لذا با عنایت به اینکه از این طریق سالانه میلیاردها تومان در قالب مالیات و حق‌الثبت به خزانه دولت واریز می‌شود، اقدام نیروی انتظامی مبنی بر تشویق مردم به عدم مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و اعلام نمودن برگ سبز به عنوان سند رسمی موجبات فرار مالیاتی و عدم پرداخت حق‌الثبت و تضییع حقوق بیت‌المال می‌باشد که بررسی تعداد اسناد برگ سبز تنظیمی در ظرف سنوات اخیر توسط نیروی انتظامی نشان خواهد داد که چه میزان حقوق دولتی تضییع شده است که این عمل معاونت در فرار مالیاتی و تضییع حقوق بیت‌المال می‌باشد. بنابراین بررسی و انعکاس موضوع به مراجع ذیصلاح مورد استدعاست. ضمناً یک حلقه CD حاوی اظهارات مسئولین محترم نیروی انتظامی در خصوص موضوع به پیوست ایفا می‌گردد."

این موضع سازمان ثبت در حالیست که هفته گذشته حجت‌الاسلام محمد مصدق، رئیس دیوان عدالت اداری که همزمان سرپرستی معاونت حقوقی قوه قضائیه را هم بر عهده دارد موضوع سند رسمی خودرو را مطرح و در آن بر رسمی بودن برگ سبز صادره از سوی ناجا تأکید کرده و گفته بود: "تردیدی در سند رسمی بودن برگ سبز خودرو وجود ندارد و‌ محل ابهام لزوم یا عدم لزوم مراجعه به دفترخانه پس از تعویض پلاک است؛ قطعا آنچه در نیروی انتظامی تحت عنوان سند مالکیت خودرو صادر می‌شود، سند است چرا که نزد مقامات مسئول نوشته شده است و هیچ حقوقدانی در سند بودن آن شک ندارد."

منبع تسنیم


نظرات

 • داریوش داریوش (6 تیر 1400 ساعت 22:14)

  چرا اسنادرسمی مردم رامی خواهدسرکیسه کنه ! این بازی راتمام کنید.

 • منصور منصور (6 تیر 1400 ساعت 15:06)

  تو رو خدا دست از سر مردم بردارید. دهن ما را سرویس کردید چه بازی راه را انداختید . یک لگن چند تا سند میخواد.

 • اسی اسی (6 تیر 1400 ساعت 14:30)

  واقعا" شرم آوره یه مسئله به این سادگی سالهاست بدون تکلیف مونده ومردم کلافه و سردرگم هستن .فقط باید افسوس خورد افسوس افسوس افسوس.....

 • رضا درویش پور رضا درویش پور (6 تیر 1400 ساعت 13:07)

  یعنی ماشینی که چند سال از نمایندگی خریدم، سند نداره؟ انوقت ماشینی رو که همون موقع فروختم و توی دفتر خونه وکالت دادم که خریدار بره تعویض پلاک کنه و نکرد و چندین سال باهاش درگیر بودم سندیت داره. برو عامو خودتی فقط جیب ملت رو نشانه رفتید. کم توی خیک خودتون ریختید‌ چقدر وقیح شدید!

 • مهدی مهدی (6 تیر 1400 ساعت 13:01)

  اصلا معلوم هست توی این مملکت چی می گذره بابا یکی به داد این مردم برسه

 • مهراب مهراب (6 تیر 1400 ساعت 12:52)

  اداره ثبتیها به فکر جیب خودشون هستند نه سندیت داشتن یا نداشتن

 • زهرافرخی زهرافرخی (6 تیر 1400 ساعت 12:43)

  سازمان ثبت ازمالیات و تضییع حقوق حرف میزنه -در حالیکه دفاتر ثبت اسناد هنگام ثبت یک ماشین هم حق دفتر میخواهند و هم حق ثبت و هم حق منشی و هم شیرینی - من سال 1384 مجبور شدم برم دفتر اسناد و ماشینم راطبق سند دررهن بانک ببرم بقدری از من پول خواستند که عصبی شده بودم - کانال بخوربخورشون جمع شدالهی شکر-لطفا از مردم نظر بخواهید نه از دفاتر - پلیس درست میگه -چقدر مردم بایداذیت بشن

 • مردم مردم (6 تیر 1400 ساعت 12:01)

  دفاتر اسناد رسمی در واقعیت مرکز رسمی فساد اداریست...این را همه میدانند و صابون رشوه خواری کارکنان دفاتر به تن خیلی ها خورده اما دولت خودش را بخواب زده

 • مهدی مهدی (6 تیر 1400 ساعت 11:43)

  یک ماده هم اضافه کنن چون به کسب وکار دفترخانه ها ضرر میخورد برگ سبز سندنیست

 • محمدرضا محمدرضا (6 تیر 1400 ساعت 11:36)

  انتقال سند خودرو و طی مراحل فک پلاک همین الآن هم هزینه‌ها و دردسرهای زیادی برای مردم دارد. حق مردم این نیست که یک بار دیگر با صرف وقت و هزینه اضافی به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند. اما با کدخدا منشی یا زورگویی هم مشکلات حل نمی‌شود. اولاً باید موانع قانونی موجود کاملاً برطرف شود و هیچ بهانه‌ای دست سازمان ثبت اسناد نباشد. ثانیاً مراحل انتقال خودرو توسط کارشناسان مدیریتی بازبینی شود و به گونه‌ای طراحی شود که وقت و انرژی مردم بیهوده تلف نشود. این یک کار علمی است و به صرف «خیر خواهی» و «دستور» حل نمی‌شود.

 • مصطفی مصطفی (6 تیر 1400 ساعت 08:59)

  معاون ثبت اسنادخبرازبدبختی مردم ندارد که با چه مشکلاتی خودروی را خریداری می کنند .وپس ازآن بایدمبلغ گزافی را به ثبت اسنادبپردازند.مگردولت چندمرتبه بایدازاین آهن غرازه بایدمالیات بگیرد.

 • کاوه کاوه (6 تیر 1400 ساعت 08:32)

  سازمان ثبت اسناد شما نگران جیب خود هستی یا شناسنامه خودرو مردم ! مگر این کاغذی که شما در قبالش چند میلیون پول می گیری چه دردی از ملت دوا می کند جز پر کردن جیب دفاتر اسناد رسمی !؟ مالک خودرو با حضور در شعب تعویض پلاک با رضایت ماشین خود را بنام شخص خریدار می زند این برگ سبز چه ایرادی دارد که شما قبول ندارید ؟! کاسه داغ تر از آش شدی !!!!؟