1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. در ادعایی جدید اعلام شد; ریزش 70 درصدی قیمت خودروهای دست دوم خارجی

در ادعایی جدید اعلام شد; ریزش 70 درصدی قیمت خودروهای دست دوم خارجی

20 شهریور 1400
 • 3

روز پنجشنبه مصاحبه ای از دبیر انجمن واردکنندگان خودرو منتشر شد که در خصوص آزادسازی واردات خودرو و همچنین احتمال سقوط قیمت خودروهای خارجی در آن صحبت شد. این صحبت ها باعث ایجاد جنجال های فراوانی شده و همه منتظرند که آیا واردات خودرو آزاد می‌شود یا خیر؟

اخیرا دوباره بحث آزادسازی واردات خودرو جدی‌تر شده است. آنطور که پیش از این نیز با دبیر انجمن واردکنندگان خودرو مطرح شده بود احتمال آزادسازی واردات خودرو در دولت سیزدهم داده می‌شد. اما جزئیات طرح جدید آزادسازی واردات خودرو به صورت زیر است که در حقیقت در طرح ساماندهی بازار خودرو قرار دارد.

برای بررسی بیشتر موضوع واردات خودرو گفت و گویی با مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو انجام شده است که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

دادفر در ابتدا اظهار کرد: ماده 4 و 5 تبصره آن که مربوط به طرح ساماندهی خودرو است در مجلس دهم طرح موضوع شد. بعد از مصاحبه اخیر بنده بسیاری از افراد ناراحت شدند. این نکته را باید گفت که بحث اثر توزیعی تورم همیشه به نفع گروه های پردرآمد و به ضرر فقرا است. اگر خودرویی را 3 سال پیش 300 میلیون تومان خریدیم و الان 2 میلیارد تومان شده ما ثروتمند نشدیم چون افرادی که حقوق بگیر هستند فکر می‌کنند میلیاردر شده‌اند. در این میان یک عده نگران این هستند اگر قیمت خودرو برگردد چطور خودروی 2 میلیاردی را 300 میلیون تومان بفروشیم. اما باید گفت که اگر خودرو را ارزان بفروشید ارزان تر از آن هم می‌توانید مدل های جدیدتر را بخرید. این را تاکید می‌کنم ما با تورم هیچ وقت پولدار نمی‌شویم.
 

واکنش مدیران خودروسازی به احتمال آزادسازی واردات

وی در خصوص واکنش مدیران خودروسازی به احتمال آزادسازی واردات گفت: هیچ کدام از مدیران خودروسازی و دبیر انجمن خودروسازی ایران مخالفتی با واردات ندارند. حتی آقای سلیمانی مدیرعامل سایپا نیز برای واردات خودرو اعلام آمادگی کردند تا بازار نیز رقابتی شود. این نکته را نیز باید گفت که با توجه به وضع عوارض و مالیات بر خودروهای وارداتی حتی با وجود کاهش قیمت مدل های خارجی، نرخ ها به قیمت خودروهای داخلی نمی‌رسد و همپوشانی با قیمت عرضه خودروهای داخلی نخواهد داشت.
 

آمار واردات خودرو در 20 سال گذشته

وی ادامه داد: ما در اوج واردات کشور، سه درصد از کل ارزش ارزی واردات مربوط به خودرو بود. واقعا متعحبم که سر این 3 درصد چقدر موضع‌گیری های مختلف داریم. این مورد نیز حل شده است و روی این رقم نباید بحث زیادی باشد. طی 20 سال گذشته تعداد خودروهای وارد شده به کشور به 700 هزار دستگاه نیز نمی‌رسد. از پورشه و مازراتی گرفته که تعداد آن خیلی زیاد نیست و در مقایسه با تولید داخل نیز عدد قابل توجهی نیست. اگر واردات آزاد شود تامین کنندگان در پی موضوع رقابت خدمات پس از فروش خواهند بود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به نکته ای مهم در طرح واردات خودرو اشاره کرد و گفت: در ماده 4 همین مصوبه موردی که بسیار اهمیت دارد بحث توزیع عادلانه فرصت برای واردات خودرو است. ما مقررات خودرویی که تاکنون داشتیم یک عده ای را منتفع تر کرد اما حالا جانب عدالت در این موضوع رعایت شده است. علاوه بر این در تبصره 5 ماده 4، واردات خودروهای دست دوم برای همه به رسمیت شناخته شده است. به عنوان مثال باید گفت که سانتافه 2017 با 20 هزار کارکرد در امارات 52 هزار درهم فروخته می‌شود. عین همین خودرو 1 میلیارد و 850 میلیون تومان فروخته می‌شود.
 

کاهش 80 درصدی قیمت خودرو قطعی است؟

دادفر در خصوص کاهش قیمت خودرو خارجی پس از آزادسازی واردات به گسترش نیوز گفت: شاید تصویب این طرح در موضوع خودروهای صفر کیلومتر نتواند 80 تا 50 درصد قیمت خودروهای صفر کیلومتر را کاهش دهد اما در دست دوم ها حتما تا 70 درصد کاهش قیمت خواهیم داشت. ضمن این که این مصوبه در صورت تصویب شاید حتی بازارشکن نباشد انحصار شکن خواهد بود. حتی اگر واردات خودرو هم آزاد نشود و تصویب این طرح منتفی شود اهمیت آن این است که اعضای کمیسیون صنایع مجلس حداقل به این نظر و آگاهی رسیدند که ایجاد فرصت عادلانه برای همه بازار را از انحصار خارج کند.

وی همچنین به نکته ای دیگر اشاره کرد و گفت: طرح واردات خودرو به ازای صادرات خودرو یا زنجیره تامین بسیار خوب است و ما به ازای آن می‌توان خودرو وارد کرد. این نکته را باید گفت که 25 میلیارد دلار پول دست مردم در خانه ها است و هنر دولت این است که پول مردم را وارد چرخه کند. همین کار می‌تواند باعث تعدیل بازار خودرو و واردات شود. ضمن این که واردات خودرو هیچ تعهد ارزی برای دولت نخواهد داشت.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان اظهار کرد: بازار ما باید بازار رقابت در خدمات پس از فروش، ایمنی و کاهش هزینه خانوارد در موضوع خودرو باشد.

1.jpg

2.jpgنظرات

 • حسین حسین (20 شهریور 1400 ساعت 21:51)

  خودروهای شما و شرکتتون همهشون خیانتکارن،چه بلاو سو استفاده های از شرایط تحریم که نکردین،خحالت بکشین

 • مهدی مهدی (20 شهریور 1400 ساعت 14:22)

  خوب این مغزهای مشعشع که ادعا میکنند 25 میلیارد دلار در خانه هاست و هنر دولت این است که این ارزها را از پستوها بیرون بکشد ایا اصلا به این فکر کرده اند که وقتی اسم بدون انتقال ارز به میان میاد قیمت دلار خود بخود و با سرعت نور به بالا میرود و در نتیجه ان همه چیز چند برابر میشود.؟
  همین مطلب در مورد بنزین 11 هزار تومانی هم صدق میکند.
  لطفا و لطفا خودتونو پنهان کنید. این افتصاددان های کودن اروپایی و امریکایی میان شما را میدزدند هاااا.
  از من گفتن بود.

 • علی علی (20 شهریور 1400 ساعت 11:52)

  واقعا با این مصوبات چقدر خودرو میشه وارد کرد که منتظر حداقل 50 درصد کاهش خودرو باشیم یا برای اقازاده هاست که برای خودشون راحتتر خودرو وارد کنند
  با این وضعیت اقتصادی کشور و تورم بالا چرا مانند ساخت مسکن یک میلیونی در سال و ... حرف بدون کارشناسی میزنید