1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. به هیچ عنوان برای سند خودرو به دفترخانه ها نروید

به هیچ عنوان برای سند خودرو به دفترخانه ها نروید

23 شهریور 1400
 • 3

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت: مردم دیگر برای نقل و انتقال سند خودرو به دفترخانه ها مراجعه نکنند و درصورتی که دفترخانه ای به بهانه الزام ثبت نقل و انتقال سند خودرو از تنظیم وکالتنامه خودداری کند مراتب را به این انجمن گزارش دهند.

مهدی نجف پور رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان  درخصوص صدور بخشنامه به دادستان های عمومی و انقلاب سراسر کشور مبنی بر عدم الزام ثبت نقل و انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی نسبت به اظهارات اخیر رئیس کانون سردفتران و دفتریاران کشور شدیداً واکنش نشان داد و خواستار تبعیت آن کانون از بخشنامه دادستان کل کشور و رأی دیوان عدالت اداری شد.

به گفته نجف پور هیئت عمومی دیوان عدالت اداری طی دادنامه شماره 1863 مورخ 1399/12/02 نهایتاً رأی به ابطال بندهای 2 و 3 بخشنامه شماره 147204 سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صادر نموده است و از طرفی نیز نیروی انتظامی در زمان انتقال مالکیت خودرو پس از انجام فرآیندهای قانونی اقدام به صدور سند مالکیت یا همان برگ سبز خودرو به نام خریدار می نماید و قوانین متعددی از جمله ماده 1287 قانون مدنی، ماده 22 قانون حمل و نقل و ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی مسئولیت صدور اسناد مالکیت و پلاک خودرو را بر عهده نیروی انتظامی گذاشته و سند صادر شده از سوی نیروی انتظامی را به رسمیت می شناسد. ماده 47 قانون ثبت اسناد نیز صرفاً به الزام ثبت برای نقل و انتقال اموال غیرمنقول اشاره کرده است نه خودرو که یک کالای مصرفی منقول است.

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان که قبلا طی نامه شماره 14001156 مورخ 1400/06/16 از اقدام بجا و مهم دادستان کل کشور قدردانی کرده بود افزود مردم در این شرایط بد اقتصادی به اندازه کافی تحت فشار و پرداخت هزینه های زائد سوءمدیریت برخی مسئولین کشور هستند و با این گرانی هایی که بخصوص در بازار خودرو وجود دارد، پرداخت کارمزد و حق الزحمه های گزاف به دفترخانه ها برای نقل و انتقال سند خودرو که یک اقدام واهی و غیرضرور تلقی می شود تحمیل هزینه های بیشتر به سبد مصرف خانوار است و باید جلوی آن گرفته شود.

نجف پور از مردم خواست مطابق قانون، رأی اخیر دیوان عدالت اداری و بخشنامه دادستان محترم کل کشور دیگر برای نقل و انتقال سند خودرو به دفترخانه ها مراجعه نکنند و درصورتی که دفترخانه ای به بهانه الزام ثبت نقل و انتقال سند خودرو از تنظیم وکالتنامه خودداری کند مراتب را به این انجمن و یا سایر مراجع نظارتی گزارش نمایند.نظرات

 • رضا رضا (28 شهریور 1400 ساعت 20:49)

  واقعا عالی. دست رییس جمهور و دادستان کل و سایر مسئولین ذیربط که باعث و بانی این قانون شدند درد نکنه. تندرست باشند. و خدا ازشون راضی باشه. اخیرا تعویض پلاک انجام دادم باورم نمیشد در عرض چند دقیقه برگ سبز را گرفتم با هزینه خیلی کم. خدا را شکر دست دفترخانه ها کوتاه شد علاوه بر تحمل هزینه های سرسام آور کلی معطلی و سرگردانی هم همراه داشت. انشالله که به بقیه امور هم همینطوری رسیدگی بشه.

 • محمدی محمدی (24 شهریور 1400 ساعت 13:01)

  عزیزان اول نهاد های نظارتی رومشخص بکنن و به مردم اعلام بفرمایند مردم باید گزارش رو به کجا باید بدن بعد بیان همه رو بجون هم بندازن !!!!!!!!
  دفترخونه ها مگه زیر نظر قوه قضائیه کار میکنن !!! چرا خود دادستان کل کشور نهادی رو مامور رسیدگی نمیکنن که برن به این دفترخونه هایی که دم درب ورودی یه بنر زدن و مستقیم و چکشی سرباز میزنن از این رای ، رو مواخذه نمیکنن و درشونو تخته نمیکنن !! فقط حرف میزنن و مردم رو سر دو راهی که نه سر 1000 راهی قرار میدن

 • پارسا پارسا (23 شهریور 1400 ساعت 08:28)

  بابا گلی به جمال رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان
  مگه همچین انجمنی هم داریم پس تا حالا کجا بودی