1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. ارایه درخواست 100 میلیون تومانی برای تکمیل هر خودروی ناقص

ارایه درخواست 100 میلیون تومانی برای تکمیل هر خودروی ناقص

2 مهر 1400
 • 4

سخنگوی انجمن قطعه‌سازان با بیان این که خودروسازان برای تکمیل 140 هزار خودروی ناقص کف کارخانه نیازمند دریافت تسهیلات 14 هزار میلیارد تومانی هستند،تصریح کرد: تکمیل این خودروها تا نیمه آبان‌، نیازمند رفع مشکل کمبود نقدینگی است.

فرهاد بهنیا با اشاره به جلسه اعضای انجمن قطعه‌سازان، مدیران شرکت‌های ایران خودرو و سایپا، نمایندگان بانک مرکزی و گمرک با معاونت سازمان بازرسی کل کشور درباره دپوی خودروهای ناقص موجود در پارکینگ شرکت‌های خودروساز، اظهار کرد: در این جلسه افزایش قیمت مواد اولیه مانند فولاد و پتروشیمی و همچنین مشکل تامین و افزایش قیمت قطعات نیمه هادی خودروها که عمدتا وارداتی هستند، مطرح و این عوامل به عنوان مهم ترین دلایل خواب خودروها در کف کارخانه‌ها اعلام شد.

وی تصریح کرد: طبق اعلام خودروسازان، هم اکنون 140 هزار دستگاه خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان به دلیل نقص در قطعات، دپو شده است که 95 هزار دستگاه به ایران خودرو و 45 هزار دستگاه به سایپا اختصاص دارد.

بهنیا با اشاره به کمبود نقدینگی در صنعت خودروسازی به دلیل زیان انباشته شرکت‌های خودروساز و این که روزانه 1500 میلیارد تومان به دلیل مدل قیمت گذاری، به زیان انباشته خودروسازان اضافه می‌شود، افزود: کمبود نقدینگی به قطعه‌سازان نیز سرایت کرده است.

وی ادامه داد: در جلسه با معاون سازمان بازرسی این موضوع مطرح شد که خودروهای کف کارخانه تا نیمه آبان تکمیل شوند. این در حالی است که برای حل مشکل صنعت خودرو و قطعه‌سازان با سیستم بانکی مهلتی تعیین نمی‌شود و بانک‌ها به رغم این که باید تسهیلات را با نرخ سود 18 تا 19 درصدی در اختیار صنعت گران قرار دهند، 25 درصد مبلغ وام را بلوکه می‌کنند و به این ترتیب نرخ سود این تسهیلات به حدود 25 درصد می‌رسد.

بهنیا تأکید کرد: همان طور که برای تکمیل خودروهای ناقص زمان تعیین می‌شود، برای حل مشکل صنعت‌گران نیز باید زمان مشخص شود. مثلاً به ما بگویند طی 45 روز موانع بانکی یا دیگر موانع از جلوی پایمان برداشته می‌شود.سخنگوی انجمن قطعه‌سازان با بیان این که  هم اکنون صنعت خودروسازی نیازمند تزریق 14 هزار میلیارد تومان نقدینگی است،خاطر نشان کرد: با تزریق این رقم امکان تکمیل 140 هزار دستگاه خودروی ناقص فراهم می‌شود و از تولید خودروهای ناقص تا پایان سال نیز جلوگیری خواهد شد.نظرات

 • علی علی (2 مهر 1400 ساعت 22:08)

  عذر میخوام
  قصد بی‌ادبی ندارم ولی مرده‌شور اون مدیریتی رو ببرن که برای تکمیل یه مشت لگن ناقص به ازای هر لگن ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات میخاد.
  مثل همیشه باز هم با ترفندهایی به دنبال تامین نقدینگی هستن.
  اینبار با گروکشی خودرویی.

 • محمود محمود (2 مهر 1400 ساعت 12:27)

  مردم چه گناهی کردن که گیر شما خودروسازان شیطان صفت افتادن .یعنی یه تراشه برای یه ماشین 100 میلیون خرج داره خدا لعنتتون کنه

 • عباس عباس (2 مهر 1400 ساعت 09:54)

  اگر مردم ماشین صفر داخلی نخواهند و راضی به ماشین دست دوم خارجی باشند مشکل حل میشود خودرو ساز چون بازار را در اختیار دارد همیشه سخن از کمبود نقدینگی می کند و هر چند وقت یک بار قیمت را بالا می برد . خودرو ساز می گوید تعهدات خود را صفر کرده پس این ماشین ها بدون داشتن مشتری تولید شده که الان روی دست آنها باد کرده و برای تکمیل آنها و فروش محصول تولید شده که مشتری ندارد طلب پول می کند

 • سید جواد رضوی زاده سید جواد رضوی زاده (2 مهر 1400 ساعت 07:09)

  آقایان سو؛ مدیریت ، عدم مسئولیت پذیری خود را ثابت کرده اند ، بهتر است جهت تکمیل خودروها یک مزایده بین المللی برگزار شود مطمئن باشید با قیمت کمتر و کیفیت بهتری کار انجام میشود.