1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. حتی عراقی ها هم خودروهای مونتاژ ایران را نخواستند

حتی عراقی ها هم خودروهای مونتاژ ایران را نخواستند

16 مهر 1400
 • 8

عراق به خودروهای ایرانی دست رد زد و حالا به نظر می‌رسد فعلا صادرات خودرو تا پایان سال منتفی شود اما چرا عراق خودروهای ایرانی را نپذیرفت. یک کارشناس بازار خودرو گفت: خودروهای ما استاندارد بین‌المللی را رعایت نمی‌کند. خودروهای ایرانی ترجمه یا تلفیقی از استانداردهای جهانی است.

با از دست رفتن بازار صادراتی عراق تحقق وعده های جدیدی که در حوزه خودرو توسط وزیر صمت و خود خودروسازان در به دست آوردن سهم زیادی از بازار منطقه، زیر سوال رفت.

صادرات خودروهای ایرانی به عراق منتفی شد. مهمترین دلیلی که سبب شد عراق خودروهای ایرانی را نپذیرد این بود که خودروسازان ایران استانداردهای بین‌المللی را رعایت نمی‌کنند. البته به گفته فعالان بازار مانع دوم می‌تواند تحریم‌ها و سنگ اندازی‌های آمریکایی‌ها باشد و مانع سوم این است که در عراق خدمات پس از فروش برای خودروهای ایرانی وجود ندارد.

آنچه مشخص است این روزها منطقه وضعیت عادی ندارد. از شرق کشور طالبان و از شمال مانورهای نظامی در باکو باعث آشوب در منطقه شده و به گفته فعالان بازار این مسائل می‌تواند خطر بزرگی برای توسعه صادرات باشد.

هر چند مقامات ایرانی برای صادرات خودرو مذاکرات فشرده‌ای با طرف عراقی داشتند اما در نهایت یکی از پیش شرط‌های آنها که غلامرضا شریعتی، رییس سازمان ملی استاندارد در نشست خبری خود به آن اشاره کرده این است که آنها اصرار به رعایت ایمنی و کاهش آلایندگی دارند.

در حالی عراقی‌ها کاهش آلایندگی را یکی از شروط اصلی خود گذاشته‌اند که سال‌هاست تهران به دلیل عدم رعایت استانداردهای خودرویی از آلودگی هوا رنج می‌برد.
 

نپذیرفتن خودروهای ایرانی بهانه است!

یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: استانداردهای خودرویی ایران تلفیقی از استانداردهای بین‌المللی است. یعنی ایران به دلیل شرایط آب و هوایی گرم،خشک و رطوبت همه را تلفیق کرده و همین مساله باعث شده عراق انگیزه‌ای برای واردات خودروهای ایرانی نشان ندهد.

مهدی دادفر توضیح می‎دهد: البته خودروهایی که در عراق وجود دارد از استانداردهای خلیج فارس تبعیت می‌کند و به نظر می‌رسد نپذیرفتن خودروهای ایرانی تنها بهانه است. به هر حال برای بدست آوردن بازارها باید برخی مسائل به شکل دو جانبه رعایت شود.

او ادامه داد: یکی از ضعیف‌های ما درحوزه صادرات خودرو، خدمات پس از فروش است. در عراق نمایندگی برای خودروهایی که دچار نقص فنی می‌شود، وجود ندارد. بنابراین چنانچه بحث صادرات خودرو جدی است باید این موانع حل شود.

چندی پیش دیاکو افخم، یک فعال بازار عراق گفته بود: در عراق و سوریه همچنان تقاضا برای خرید خودروهای ایرانی وجود دارد اما باید از طریق استانداردسازی مشکل صادرات را برطرف کرد.

با توجه به برهم ریختگی مسائل منطقه باید دید که آیا صادرات خودرو واقعا اولویت دارد یا ممکن است برای تسریع بخشیدن به مبادلات اقتصادی موضوعات سیاست خارجه مورد توجه دولت سیزدهم قرار گیرد.نظرات

 • رضا رضا (6 آبان 1400 ساعت 08:26)

  ایرانی ها چاره ای جز خرید خودرو ایرانی ندارن ولی عراق که میتواند بهترین خوردو را با مناسب ترین قیمت وارد کند مگر دیوانه است که از ایران بخرد

 • مژگان مژگان (17 مهر 1400 ساعت 09:59)

  خریدار ماشینها بی کیفیت و گران و لکن و اشغالتون فقط خود ایرانیها هستند کهبخاطر فقر بیکاری و کم در امدی مجبورن بخرند . فکر کردیو با رانت و تحریم وارداتو فساد دولتی ماشینهای بی کیفیت گرانتونو به مردم خودتون میندازید میتونید به مردم دیگر کشورها هم بندازید

 • علی علی (16 مهر 1400 ساعت 23:10)

  خوب مجانی بدهید شاید سوار شوند

 • محمود محمود (16 مهر 1400 ساعت 11:59)

  توی عراق ، کنار خونه هایی که دیوارش ریخته و به جای در ، یه تیکه پارچه پاره آویزون کردن ، جیپ گرند چروکی مدل سال پارکه . انداع دوج و شورولت و ... نوی خیابونها پیدا میشه . دیگه ماشینهای ژاپنی و کره ای که به عنوان اسباب بازی دست بچه هاشونه .
  این معضل ماشین فقط در ایران وجود داره ، اون هم به خاطر سیاستهای غلط دولت و فساد وزارت صمت .

 • ایرانی ایرانی (16 مهر 1400 ساعت 09:35)

  دیدن خیلی با کیفیت هستش گفتن ما و اینهمه خوشبختی محاله و پس فرستادن !!!!

 • ابوعلی ابوعلی (16 مهر 1400 ساعت 06:55)

  حتی عراقی‌ها..مگر شما ماشین درست کردین ک میخاین بقیه کشورها از شما بگیرن همش غرازه بدرد نخور بی برنامه وخارج از استاندارد دنیاست......

 • علی علی (16 مهر 1400 ساعت 04:49)

  ماشین های آشغالتان را حتی عراق قبول نمی کنند.آنوقت با انحصار و رانت و فساد حکومتی این آشغالها را به مردم ، آنهم با قرعه کشی و با نرخ زن و بچه تان غالب میکنید.
  ننگ بر شما
  ان شالله ****** ***** کسانتون بشید

 • علی علی (16 مهر 1400 ساعت 04:46)

  بابا بدین به ما ایرانی ها تو کف ی ماشین موندم با زن بچم تو گرمای آبادان باید باموتور برم چون ندارم بیکارم