1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تاثیر نداشتن افزایش قیمت های فصلی خودروسازان بر نرخ های بازار

تاثیر نداشتن افزایش قیمت های فصلی خودروسازان بر نرخ های بازار

16 مهر 1400
  • 0

یک فعال بازار خودرو از صدور دستورالعمل های جدید فروش خودرو در هفته های آتی خبر داد.

کاظم محمدی نیکخواه با اشاره به افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر و تاثیر آن بر بازار خودرو اظهار داشت: نرخ دلار در چند هفته اخیر بین 27 تا 28.500 هزار تومان در نوسان بوده و نوسانات جزئی نرخ ارز بر قیمت خودرو تاثیری ندارد. به همین دلیل در یک هفته اخیر علیرغم رشد نرخ ارز افزایش قیمتی را شاهد نبودیم و بازار همچنان در بلاتکلیفی و رکود است.

وی درباره افزایش قیمت رسمی خودرو در سه ماهه سوم سال که در دعوتنامه های ارسالی خودروسازان نیز اعمال شده و تاثیر آن بر قیمت های بازار گفت: افزایش قیمت های فصلی 10 تا 15 درصد که خودروسازان اعمال می کنند تاثیر چندانی بر قیمت بازار ندارد.

این فعال بازار خودرو در خصوص اختلاف قیمت خودروهای بازار و کارخانه عنوان کرد: برخی خودروها مانند خودروهای گروه سایپا دارای اختلاف قیمت 60 درصدی و خودروهایی مانند دنا و 207 ایران خودرو اختلاف قیمت 100 درصدی با قیمت بازار دارند. به عبارت دیگر خودروهایی که در بازار خریدار دارد دارای اختلاف قیمت صد در صد و خودروهایی که کمتر خرید و فروش می شوند اختلاف قیمت 60 تا 70 درصد با کارخانه دارند اما در مجموع اختلاف قیمت بازار و کارخانه کمتر از 40،50 درصد نیست.

نیکخواه اظهار داشت: فروش خودرو به روش قرعه کشی هجمه ای در بازار ایجاد کرده ضمن اینکه وزیر صمت نیز مخالفت خود با قرعه کشی خودرو را اعلام کردند. لذا امیدواریم با فروش آزاد خودرو و بدون مداخله شورای رقابت و سازمان حمایت بتوانیم به ثبات در بازار خودرو برسیم.

این فعال بازار خودرو گفت: احتمالا تا یکی دو هفته آینده دستورالعمل جدید فروش خودرو اعلام خواهد شد.نظرات