1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. موافقت بر سر خروج دولت از دو خودروساز بزرگ کشور

موافقت بر سر خروج دولت از دو خودروساز بزرگ کشور

3 آبان 1400
  • 2

مجلس شورای اسلامی این روزها در کنار تلاش برای آزادسازی واردات خودرو، ظاهرا خصوصی‌سازی خودروسازان را هم دنبال می‌کند.

به گزارش car.ir به نقل از خانه ملت، آن‌طور که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرده، توافقاتی با وزیر صنعت، معدن و تجارت بر سر تغییر ساختار مالکیت خودروسازان صورت گرفته است.

محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه مدیران عامل خودروسازی‌های بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا، به جای پاسخ به سهامداران و مجمع، مجبور به پاسخگویی به وزیر صمت هستند، می‌گوید: تا وقتی این وضع ادامه یابد، نمی‌توان به بهبود اوضاع در خودروسازی امیدی داشت. وی تاکید کرد: از همین رو با وزیر صمت توافق شد تا در یک بازه زمانی حداکثر ۲ ساله تمامی اختیارات و تصمیمات مجامع شرکت‌های خودرویی به صاحبان سهام بازگردد.

به گفته پورابراهیمی، هدف از این اقدام این است که شرکت‌ها بتوانند در ساختار مالکیتی تصمیم‌گیری و از اقدامات غیر اقتصادی اجتناب کنند. وی این را هم گفت که در حال حاضر دولت با وجود سهم اندک در خودروسازی، در این بنگاه‌ها مدیریت می‌کند، حال آنکه براساس اصل ۴۴ قانون اساسی، ایران‌خودرو و سایپا {با توجه به اینکه بیشتر سهام‌شان خارج از اختیار دولت است} باید توسط غیر دولتی‌ها اداره شوند.

واردات خودرو و آزادسازی قیمت خودرو در حال حاضر در دسترس راه ها برای کمک به صنعت خودروی کشور می باشد.

اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس را می‌توان به نوعی تاکتیک جدید در اداره دو خودروساز بزرگ کشور و کلید خوردن خروج آنها از زیر سایه تصمیمات دولتی دانست. البته این موضوع فعلا در حد توافق است و باید منتظر ماند و دید آیا در عمل نیز دولت حاضر می‌شود عنان خودروسازی را به دست سهامداران غیر دولتی بسپارد.نظرات

  • Ali Ali (4 آبان 1400 ساعت 08:55)

    خطاب به مسولین شما فرغون سازان رو رها کنید و واردات خودرو رو ازاد کنید و بعد ببینید که رقابت برای تولید خودروی با کیفیت و ارزان چقد بالا میره و صنعت رشد میکنه

  • سعید سعید (3 آبان 1400 ساعت 14:01)

    افرین دارند مردم رو امید وار می کنند از صنعت خودروسازی .