1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. ادامه رایزنی های مجلس با مجمع تشخیص برای واردات خودرو

ادامه رایزنی های مجلس با مجمع تشخیص برای واردات خودرو

20 دی 1400
  • 0

 گره کور واردات خودروهای خارجی به کشور هنوز باز نشده است و طرح واردات مجلس هم همچنان در حال رفت و برگشت است. اینکه چرا مجلسی ها اینقدر تاکید بر روی این طرح دارند ولی وزارت صمت، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مخالف این طرح هستند یکی از چالش های اصلی این طرح می باشد.

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، افزایش قیمت خودرو را ناشی از عرضه قطره‌چکانی خودروسازان دانست و گفت: اگر خودروهای کف پارکینگ خودروسازان تکمیل و به بازار عرضه شوند، این موضوع می‌‌‌تواند بخشی از التهاب بازار را کاهش دهد. 

سید جواد حسینی‌کیا با بیان اینکه حدود ۱۷۰‌هزار دستگاه خودرو در پارکینگ خودروسازان موجود است، افزود: از آنجا که عرضه و تقاضا در بازار خودرو متناسب نیست، اگر واردات خودرو مدیریت‌شده نباشد، روند افزایش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت. 

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: خودروسازان ادعا می‌کنند که زیان‌‌‌ده هستند و تولید خودرو با قیمت‌های کنونی برای آنها زیان دارد، بنابراین کم تولید می‌کنند؛ در واقع تولید و عرضه کم خودرو موجب افزایش قیمت در بازار شده است.

وی راهکار تنظیم بازار را واردات محدود خودرو دانست و اضافه کرد: هفته گذشته به همراه تعدادی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه‌‌‌ای داشتیم و بر ضرورت واردات مدیریت‌شده خودرو برای سامان‌دهی بازار تاکید کردیم؛ برای تنظیم بازار در شرایط فعلی چاره‌‌‌ای جز واردات مدیریت‌شده خودرو وجود ندارد و باید به تحقق این مهم کمک شود. 

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: نهادهای نظارتی باید با جدیت، موضوع خودروهای کف پارکینگ خودروسازان را پیگیری کنند تا خودروهای موردنظر روانه بازار شوند.

منبع: خانه ملتنظرات