1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. آسمان شهر ها، در سلطه خودروهای پرنده؟

آسمان شهر ها، در سلطه خودروهای پرنده؟

9 بهمن 1400
  • 0

رویای داشتن خودروهای پرنده، یک گام به واقعیت نزدیک شد! یک شرکت اسلواکیایی اعلام کرد خودروی پرنده ایرکار کلاین ویژن به زودی و پس از دریافت مجوزهای پرواز از اداره ترابری اروپا، سفر میان لندن و پاریس را آغاز خواهد کرد. این خودرو می تواند در زمان 2 دقیقه و 15 ثانیه از خودرو به هواپیما تبدیل شود! این خودرو در حال حاضر بیش از 70 ساعت پرواز آزمایشی این اداره را تکمیل کرده است.

aircar18 copy.webp

یک شرکت تولیدکننده خودرو‌های پرنده اعلام کرد، قصد دارد «در آینده نزدیک» و پس از دریافت «مجوز قابلیت پرواز» از اداره ترابری اروپا، سفر میان لندن و پاریس را آغاز کند.

خودرو ایرکار (AirCar)  کلاین ویژن می‌تواند ظرف دو دقیقه و ۱۵ ثانیه از خودرو به هواپیما تغییر شکل دهد و پس از اوج گرفتن، تا ۱۰۰ مایل در ساعت (۱۶۰ کیلومتر در ساعت) سرعت بگیرد؛ بدین معنا که مسیر ۳۴۰ کیلومتری میان دو شهر را ظرف دو ساعت طی می‌کند.

خودرو پرنده این شرکت نوپای اسلواکیایی، که به همت استفان کلاین بنیان گذاشته شده است، بیش از ۷۰ ساعت پرواز آزمایشی استاندارد اداره ایمنی هوانوردی اروپا (EASA) شامل ۳۵ دقیقه پرواز میان فرودگاه‌‌های بین‌المللی نیترا و براتیسلاوا را تکمیل کرده است.

پروفسور کلاین گفت: «صدور مجوز برای خودرو پرنده ایرکار درها را به روی تولید انبوه آن می‌گشاید. این مجوز رسمی و تایید نهایی توانایی ما برای تغییر همیشگی شیوه سفر در مسافت‌های متوسط است.»

ایرکار مجهز به موتور ب‌.ام.و است و با سوخت بنزین معمولی کار می‌کند و با ظرفیت حمل دو نفر، احتمالا می‌تواند به‌عنوان یک وسیله تفریحی یا تاکسی مسافری استفاده شود.

این ترکیب خودرو‌ـ‌هواپیما پس از جمع شدن بال‌هایش، می‌تواند در محل پارک خودروهای عادی جای گیرد. 

اداره ترابری اسلواکی کمتر از پنج سال پس از راه‌اندازی این شرکت، مجوز پرواز خودرو پرنده را صادر کرده است.

رنه مولنار، مدیر بخش هواپیمایی غیرنظامی اداره ترابری اسلواکی، می‌گوید: «اداره ترابری با دقت تمام مراحل تولید خودرو پرنده بی‌همتا را از آغاز سال ۲۰۱۷ زیر نظر داشته است.»

«ایمنی ترابری بالاترین اولویت ماست. ایرکار نوآوری‌ عالی را با تدابیر ایمنی مطابق با استانداردهای ایی‌ای‌اس‌ای ترکیب کرده است. این خودرو یک رده جدید در ماشین‌های اسپورت و هواپیماهای قابل اتکا پدید می‌آورد. صدور مجوز برای آن، کاری چالش‌برانگیز و جذاب بود.»

یافته‌های تحقیقی که سال گذشته در گلوبال دیتا منتشر شد، حاکی از آن است که سرمایه‌گذاری روی راه‌حل‌های «تحرک هوایی شهری» (UAM) از ۷۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ به یک میلیارد دلار در سال  ۲۰۲۰ افزایش یافته است که باید آن را «انقلابی جدید در تردد» خواند.

اما این شرکت تحلیل‌ اطلاعات مستقر در لندن هشدار می‌دهد که استفاده گسترده از خودرو پرنده نخست مستلزم پذیرش مردم است.

شاگان ساچدوا، تحلیلگر نوآوری در گلوبال دیتا، گفت: «هرچند مصرف‌کنندگان آگاهی بیشتری در مورد یوای‌ام به‌دست آورده‌اند، جلب اطمینان مصرف‌کننده مستلزم زمان و ترکیب تلاش‌ها در سراسر زیست‌بوم آن است.»

«تولیدکنندگان متوجه‌اند که ممکن است استفاده گسترده از این گونه شیوه تردد سال‌ها طول بکشد، اما ورود آن‌ها به بازار چشم‌انداز تردد را که هم‌‌اینک نیز در حال تحول است، تغییر خواهد داد.»نظرات