1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. مالیات خودروهای لوکس منتفی شد؟

مالیات خودروهای لوکس منتفی شد؟

12 اسفند 1400
  • 2

با وجود اینکه پیش از این سازمان امور مالیاتی کشور، درامد خود از پرداخت مالیات خودروهای لوکس را 5600 میلیارد تومان پیش بینی کرده بود، اکنون اعلام کرد که تا کنون تنها ۱۶۴ میلیون تومان پرداخت شده است. ماجرای این اختلاف فاحش چیست؟

اکنون که روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ را سپری می‌کنیم، از مالیات‌ ۵۵۰ هزار خودروی لوکس بالای یک میلیارد تومان، تنها ۱۶۴ میلیون تومان محقق شده، این در حالی است که بر اساس تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ دارندگان خودروهای گران‌قیمت به ارزش بیش از یک‌ میلیارد تومان، موظف اند تا پایان سال نسبت به پرداخت مالیات خودروی خود اقدام کنند. جمع این مالیات‌ها ۵۶۰۰ میلیارد تومان است که با مبلغ محقق شده بسیار فاصله دارد!

اما این طرح در شش ماه اولیه سال اجرایی نشد. کاظم محمدی، کارشناس خودرو چندی پیش در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: در خصوص نگرفتن مالیات در شش ماه نخست سال، دو موضوع وجود دارد. احتمال اول این است که مالیات به صورت ماهانه اخذ نمی‌شود. مساله بعدی در خصوص زمان اخذ مالیات است.

او بیان کرد: شاید دولت به صورت شش ماه شش ماه و شاید سالانه این مالیات‌ها را اخذ کند. هنوز به صورت قطعی زمان اخذ مالیات‌ها مشخص نیست.

فیروز نادری، کارشناس خودرو در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: چندی پیش در مجلس اعلام شد که فعلا کاری به پرداخت مالیات توسط مردم نداریم. به نظر می‌رسد از اخذ مالیات از مردم دست نگه داشتند.

او افزود: همچنان تاریخ شروع این طرح مشخص نشده است. ممکن است سال بعد این مالیات از مردم اخذ شود. قرار بود مالیات نقل و انتقالات خودرو نیز در مراکز تعویض پلاک اخذ شود. اما در حال حاضر مالیاتی در این مورد نیز اخذ نمی‌شود.

تجارت نیوز نوشت: این کارشناس خودرو توضیح داد: به دلیل اینکه درآمدهای نفتی کشور افزایش یافته است، به نظر می‌رسد تمرکز دولت از مالیات کاهش یافته است.نظرات

  • سیدجعفرکاظمی سیدجعفرکاظمی (12 اسفند 1400 ساعت 10:24)

    تصمیمات ناپخته همیشه باید اصلاح شوند. چراتصمیم ناپخته؟؟

  • رحمن رحمن (12 اسفند 1400 ساعت 08:48)

    کجای دنیا خودرو را شش برابر قیمت به مردم میدهند و بعدش هم مالیات ظالمانه می گیرند؟ اگر خریدار ماشین پولداره از کسب و کارش مالیات بگیر نه از چیزی که درآمدی براش نداره مثل خونه و ماشین. خودتون گرونش کردین که گاری های داخلی رو چند برابر به مردم بندازید و الان به ماشین معمولی کره ای میگی لوکس؟