1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. مک‌لارن F1 GT؛ انتقال خودروی کمیاب سلطان برونئی برای تعمیر

مک‌لارن F1 GT؛ انتقال خودروی کمیاب سلطان برونئی برای تعمیر

23 فروردین 1401
  • 0

مک‌لارن F1 در نوع خود یک افسانه است. از 106 مک‌لارن F1 ساخته شده، تنها سه تای آنها F1 GT بودند، تا الزاماتی را رعایت کنند که فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی برای اتومبیل‌های مسابقه‌ای F1 GTR تعیین کرده بود که در کلاس GT1 در لمانز رقابت می‌کردند. یکی از این سه خودرو متعلق به یکی از پرکارترین کلکسیونرهای خودرو در جهان است: سلطان برونئی.

اخیراً تصاویری از بارگیری این مک‌لارن F1 GT در یک بوئینگ 787 در برونئی منتشر شده است. ظاهراً این مک‌لارن F1 GT به ندرت دیده شده که معمولا هر چند سال یک بار تصاویری از آن منتشر می‌شود، عازم فرودگاه هیترو در لندن است. این خودرو قرار است برای کارهای تعمیر و نگهداری به مقر مک‌لارن در ووکینگ فرستاده شود.

McLaren-F1-GT-a-1024x555.jpg

طبق گزارشات، از 106 مک لارن F1 که در اوایل دهه 1990 تولید شد، 10 دستگاه به سلطان برونئی تعلق دارد. تخمین زده می‌شود که کلکسیون سلطان برونئی بین 2500 تا 7000 خودرو داشته باشد، که تقریباً همگی خودروهای لوکس و عجیب و غریب هستند. برای مثال گفته می‌شود بیش از 600 دستگاه رولزرویس در این کلکسیون وجود دارد، از جمله رولزرویس Silver Spur II با روکش طلا به قیمت 14 میلیون دلار. با این حال، در این کلکسیون مک‌لارن F1 GT یکی از کمیاب‌ترین و گران‌ترین خودروها است. شایعه شده بود که این مجموعه در هوای مرطوب استوایی به دلیل شرایط تعمیر و نگهداری ضعیف شروع به پوسیدگی کرده است.

هزینه‌ی تعمیر و نگهداری مک‌لارن F1 شدیدا گران و بسیار دشوار است، زیرا تمام کارهای تعمیر و نگهداری آن مستقیماً توسط تیم کارخانه مک‌لارن انجام می‌شود و تعداد معدودی مکانیک هستند که برای تعمیر این خودروها آموزش دیده‌اند. شاید جالب باشد که بدانید روآن اتکینسون، بازیگر سینما، برای تعمیر مک لارن F1 معمولی جاده‌ای خود پس از تصادف سال 2011 مجبور شد 1.2 میلیون دلار هزینه کند. البته با وجود این حادثه و یک تصادف مختصر دیگر، اتکینسون در سال 2015 این خودرو را به قیمت 12.2 میلیون دلار فروخت، که نشان می‌دهد قیمت این خودروها آنقدر به صورت نجومی بالاست که ارزش هزینه برای تعمیر و نگهداری را دارد.

sultan_of_brunei_mcLaren_flown_to_uk_autojosh_4.jpg

سلطان برونئی یکی از ثروتمندترین مردان روی کره زمین است. او رهبر سیاسی برونئی است، کشور کوچکی که اقتصاد آن تقریباً به طور کامل از صادرات نفت تشکیل شده و از نظر حقوق بشر شرایط مناسبی ندارد. با توجه به گزارش بانک جهانی در سال 2020، این کشور دارای سرانه تولید ناخالص داخلی نسبتاً بالای 27442 دلار است، اما بیشتر ثروت این کشور که نزدیک به نیم میلیون شهروند دارد، در اطراف سلطان و خانواده او متمرکز شده است.

فوربس کل دارایی خالص سلطان برونئی را بیش از 20 میلیارد دلار تخمین زده است و یکی از زمینه‌هایی که سلطان برونئی علاقه دارد در آن پول خرج کند، خرید خودرو برای کلکسیون معروفش است.

منبع درایو


نظرات