1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. دو مسیر برای ورود خودرو به کشور وجود دارد

دو مسیر برای ورود خودرو به کشور وجود دارد

17 اردیبهشت 1401
  • 1

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد که دولت می تواند هم بدون صادرات و هم در قبال صادرات خودرو، خودرو وارد کند. 

علی اکبر کریمی با بیان اینکه «واردات خودرو قرار است با مجوز دولت انجام شود» اظهار کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۱ مجوزی برای دولت پیش بینی شد که امکان واردات خودرو از سوی دولت فراهم می‌شود؛ در این مجوز اشاره‌ای به واردات خودرو در قبال صادرات نشده است.»

وی افزود: همچنین در ماده ۴ قانون ساماندهی خودرو که در مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایی شده است، حکمی آمده که مجوز واردات خودرو را در قبال صادرات خودرو یا قطعات را صادر کرده است؛ بنابراین الان دولت می‌تواند هم بدون صادرات و هم درازای صادرات خودرو یا قطعات مربوط به خودرو اقدام به واردات خودرو کند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تاکنون به لحاظ قانونی منعی برای واردات خودرو وجود نداشت و تنها مانع موجود مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در سال ۱۳۹۷ بود که به دلیل تنگناهای ارزی طی چند مرحله واردات ۲۴۰۰ قلم کالا از جمله خودرو ممنوع اعلام شد که مجلس با ورود به این مساله، دو مسیر را برای واردات خودرو تعیین کرد.

منبع ایسنا


نظرات

  • علی علی (17 اردیبهشت 1401 ساعت 14:09)

    بله کاملاً درسته. دومسیر برای واردات وجود داره و هیچ راه سومی در دنیا تعریف نشده. یکی اینکه مجلس مجوز بده و اعضای مصلحت مانع شوند چون میزان مرگ و میر مردم روند صعودی گرفته و درست هم نیست خودرو ساز داخلی ضرر کنه. دوم اینکه مجلس مجوز بده و چون خودرو خارجی 4 برابر قیمت دبی در ایران فروش داره پس تعرفه گمرکی را چهار برابر کنند تا هم تمام اختلاس ها و کسری ها جبران بشه و هم مردم خودرو خارجی 2022 را از نزدیکترین فاصله ببینند و کیف کنند.