1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. مرسدس بنز 300 SLR کوپه با قیمت 142 میلیون دلاری گران ترین خودروی جهان شد

مرسدس بنز 300 SLR کوپه با قیمت 142 میلیون دلاری گران ترین خودروی جهان شد

25 اردیبهشت 1401
  • 0

با 142 میلیون دلار می توانید یک دو جین لامبورگینی آونتادور اولتیما بخرید و کماکان بودجه کافی داشته باشید تا با آن گران ترین خودروی موجود تا همین چند وقت پیش، یعنی فراری 250 GTO هفتاد میلیون دلاری را نیز در حراجی بخرید. اما اگر شایعات اخیر درست باشد، این مبلغ فقط برای خرید یک خودروی فوق العاده خاص کفایت می کند: مرسدس 300 SLR کوپه اوهلنهاوت (Uhlenhaut) مدل 1956.

 

فراری-250-gto.webp

فراری 250 GTO

البته این یک خبر هنوز به طور رسمی تایید نشده است و تاکنون مرسدس بنز در مورد آن صحبتی نکرده است؛ اما افرادی از شرکت هگرتی (Hagerty)، که در زمینه بیمه خودروهای کلاسیک فعال است، ادعا کرده اند که بر اساس گفته های منابع موثق، مرسدس اخیراً یکی از کوپه های اس ال آر ۳۰۰ اوهلنهاوت (SLR 300 Uhlenhaut Coupe) خود را که تداعی گر تراژدی ۱۹۵۵ است، به فروش رسانده.

برای آنهایی که داستان را نمی دانند، باید گفت که تنها دو دستگاه از این خودروی افسانه‌ای دهه 1950 پس از خروج مرسدس از صحنه مسابقات در سال 1955، پس از فاجعه «لو مان» ساخته شد. حادثه ای که در آن با متلاشی شدن خودروی بنز و برخورد قطعات با تماشاگران، ۸۳ نفر کشته و ۱۸۰ نفر زخمی شدند و پس از آن، تا سال ۱۹۸۹ که ستاره سه پر دوباره در میدان مسابقات آفتابی شود، خودرویی از بنز آسفالت پیست را لمس نکرد.

 

تولید مدل کوپه SLR 300 که در اصل برای شرکت در مسابقات ۱۹۵۶ ساخته شده بود، پس از حادثه مذکور، متوقف و تنها دو نمونه از آن ساخته شد. یکی از این دو کوپه برای استفاده در اختیار رئیس بخش تست این خودروساز، رودولف اوهلنهاوت، قرار داده شد و در نتیجه اسم خودرو تبدیل شد به «اوهلنهاوت». این خودرو، اساسا یک ماشین مسابقه ای قانونی برای راندن در جاده بود.

این دو خودرو، در تمام این سال ها تحت مراقبت مرسدس باقی ماندند و به عقیده بسیاری، با ارزش ترین خودروهای جهان بودند. البته، بین با ارزش و گران قیمت تفاوت وجود دارد، زیرا دومی به این نیاز دارد که کسی واقعاً مقداری پول نقد را بابت آن بپردازد. اتفاقی که ظاهرا حدود یک هفته پیش در ششم ماه مه رخ داده است. بر اساس گزارش هگرتی،‌ این اتفاق در رویدادی به میزبانی مرسدس افتاده است که در آن تعدادی از کلکسیونرهای منتخب خودرو به موزه مرسدس بنز در اشتوتگارت دعوت شده اند.

 

جدای از داشتن پول نقد کافی برای انجام چنین خریدی، از قرار معلوم، معیارهای دیگری نیز توسط مرسدس برای خرید این خودرو تعیین شده بود. به جز دادن اطمینان برای مراقبت خوب از خودرو در آینده، که امری بدیهی به نظر می رسد، مرسدس همچنین می خواست مطمئن شود که خریدار صرفاً قصد دلالی ندارد و خودرو را برای کسب یک سود سریع، دست به دست نمی کند.

مشخص نیست که آیا این فروش به سبک حراجی در میان کلکسیونرها انجام شده است یا خیر، اما نکته مهم این است که یکی از دو کوپه SLR 300 Uhlenhaut 1965 اکنون در دست یک مالک خصوصی است.

البته با توجه به قیمت 9 رقمی و طبیعت نادر این خودرو، ممکن است هرگز جزئیات کامل این معامله برملا نشود، اما اگر این خودرو واقعا به قیمت 142 میلیون دلار فروخته شده باشد، رکورد فروش 70 میلیون دلاری فراری 250 GTO در سال 2018 را دوبرابر می کند. با این حال، تا زمانی که کسی از مرسدس پیدا شود که این شایعه تایید کند، فراری مذکور همچنان در صدر گران ترین خودروی فروخته شده تا به حال باقی خواهد ماند.

 
منبع موتور ۱


نظرات