1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. اتحادیه اروپا: خودروسازان اروپایی تولید دی اکسیدکربن را 100درصد کاهش دهند

اتحادیه اروپا: خودروسازان اروپایی تولید دی اکسیدکربن را 100درصد کاهش دهند

21 خرداد 1401
  • 0

ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی از سال 2035 در پارلمان اروپا به تصویب اعضا رسید.

روز چهارشنبه هشت ژوئن (18 خرداد)‌، طرحی در پارلمان اتحادیه به تصویب اکثریت رسید که براساس آن، از سال 2035 فروش خودروهای جدید بنزینی و دیزلی در اروپا ممنوع می شود. طبق این طرح، خودروسازان ملزم خواهند شد که انتشار گاز دی اکسیدکربن را به صفر رسانده و تا 100درصد کاهش دهند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین با کاهش 55 درصدی دی اکسیدکربن تولید شده توسط خودروها تا سال 2030 نسبت به سال مرجع 2021 موافقت کردند.

این طرح توانست با دریافت ۳۳۹ رای موافق، ۲۴۹ رای مخالف و ۲۴ رای ممتنع به تصویب برسد.

گفتنی است که اکنون 12درصد از کل انتشار دی اکسیدکربن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ناشی از سوخت خودروها است. این در حالی است که حزب محافظه کار مردم اروپا، به عنوان بزرگترین گروه قانونگذاران پارلمان در نظر داشت تا با انجام یک مصالحه، باعث ادامه فروش خودروهای هیبریدی شود. ولی پیشنهاد اعضای این حزب شکست خورد.

بعد از انجام رای‌گیری پاسکال کانفین، رئیس کمیته محیط زیست اتحادیه اروپا از این طرح استقبال کرد و رای مثبت اکثریت اعضای پارلمان اروپا را یک پیروزی مهم برشمرد.

این درحالی است که مخالفان این طرح اعتقاد دارند که موضوع موافقین طرح، به معنای گرفتن تصمیمی برخلاف نوآوری و فناوری است.

دولت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو پیش از تصویب توافق نهایی، باید در موضوع الزامات سخت‌گیرانه‌تر درباره آلایندگی خودروها نظرات نهایی خود را اعلام کنند.

در صورت تصویب نهایی این طرح از سوی کشورهای اتحادیه اروپا، ضرب‌الاجل سال ۲۰۳۵ برای خودروسازان آلمان سخت خواهد بود چراکه این خودروسازان روی خودروهای قدرتمند و گران قیمت با موتورهای احتراقی (درون‌سوز) تمرکز کرده‌اند و در عین حال در حوزه خودروهای برقی از رقبای خارجی عقب مانده‌اند.

این طرح که روز گذشته به تصویب پارلمان اروپا رسید، سال گذشته از سوی کمیسیون اروپا پیشنهاد شده بود.

طبق گزارش انجمن خودروسازان اروپا، خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی ۱۸ درصد از خودروهای سواری جدید فروخته شده در اتحادیه اروپا را در سال گذشته تشکیل دادند.

 


نظرات