1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. خارج شدن 50 مدل خودرو از فرآیند قرعه کشی

خارج شدن 50 مدل خودرو از فرآیند قرعه کشی

22 خرداد 1401
 • 4

سخنگوی وزارت صمت در یک گفت و گوی تلویزیونی با تأکید بر اینکه این وزارت قصد دارد از 25 خرداد خودروهایی را بدون قرعه کشی ارائه کند، اعلام کرد: تا پایان شهریور درحدود ۵۰ خودرو یا مدل‌های فروش خودرو از جمله شاهین، ساینا، ساینا F، کوییک F و کوییک R از دایره قرعه کشی خارج می‌شود.

خارج شدن 50 مدل خودرو از فرآیند قرعه کشی.jpg

 سخنگوی وزارت صمت افزود: آماده ایم تا پس از تعیین تکلیف خودروهایی که قرار است عرضه شوند، از 25 خرداد در قالب‌های مختلف فروش، مثل فروش فوق العاده یا پیش فروش و مشارکت، بدون قرعه کشی، اما با سامانه یکپارچه، خودروهایی مانند شاهین، ساینا، ساینا F، کوییک F و کوییک R را عرضه کنیم.

قالیباف گفت: وزارت صمت برای سیاستگذاری درست، در بازار خودرو نیازمند بستری برای تجمیع تمامی عرضه و تقاضا بود که به گلایه‌ها و مشکلات قرعه کشی سامان دهد و سامانه یکپارچه خودرو به همین علت راه اندازی شد. مراجع قانونی و نهاد‌های امنیتی نیز خواستار این بودند تا وزارت صمت نظارت بیشتری بر قرعه کشی‌ها را داشته باشد.

به گفته سخنگوی وزارت صمت، اکنون هم فقط بخش نظارتی این مسئله بر عهده سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است و وزارت صمت برگزاری قرعه کشی را انجام نمی‌‌دهد؛ بلکه قرعه کشی از طریق همان سامانه‌های قبلی انجام می‌شود. اگر بخواهیم تمامی عرضه و تقاضا تجمیع شود، طبیعی است که عرضه خارج از سامانه یکپارچه و در بورس کالا، نمی‌تواند موضوعیت داشته باشد و در مدیریت بازار اثرگذار باشد.

او می‌گوید: مصوبه شورای هماهنگی سران سه قوه، اختیار تنظیم بازار را به وزارت صمت داده و این وزارتخانه هم با عرضه دو خودروی سمند و تیبا در بورس کالا مخالفت کرد که این موضوع از ماه‌های قبل به اطلاع این سازمان رسیده بود. این مصوبه محرمانه بوده و وزارت صمت اجازه نداشت آن را اطلاع رسانی کند. البته علاوه بر این قانون، قانون بورس هم وجود دارد و هیئت پذیرش وقتی تصمیم بگیرد، کالای خاصی می‌تواند در بورس عرضه شود.

 

 نظرات

 • دارا دارا (23 خرداد 1401 ساعت 12:11)

  مگه ما کلا چند مدل خودرو تو قرعه کشی دارم که میخوان 50 مدلش رو از قرعه کشی خارج کنند؟

 • عليرضا عليرضا (23 خرداد 1401 ساعت 08:07)

  تا اونجاييكه ما ميدونيم هنوز سايناF توليد نشده كه بخواد از قرعه كشي خارج بشه

  منتقد car.ir منتقد car.ir (24 خرداد 1401 ساعت 13:49)

  دیگه سایت car عزیز نیز داره کپی برداری می‌کنه و کاری به مخاطبان عزیزش ندارد
  تقدیر و تشکر از car.ir

  مهدیه قاسمی مهدیه قاسمی (24 خرداد 1401 ساعت 15:38)

  سلام. دوست عزیز ممنون بابت توجه شما.
  مطلب فوق صرفاً از زبان وزارت صمت نقل قول شده است.