1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. گرانترین خودروی الکتریکی جهان رونمایی شد

گرانترین خودروی الکتریکی جهان رونمایی شد

11 مرداد 1401
  • 0

کادیلاک عکس و اطلاعاتی از مدل جدیدی منتشر کرده که نشان می‌دهد این خودروساز آمریکایی می‌خواهد در آینده باخودروسازان بسیار لوکس نظیر رولزرویس و بنتلی رقابت کند. نام این مدل جدید سلستیک (Celestiq) است و به گزارشرسانه‌ها قیمت پایه آن ۳۰۰ هزار دلار خواهد بود.

کادیلاک تا اواخر دهه پنجاه میلادی، استانداردی برای ماشین‌های لوکس جهان بود. اما در سال‌های اخیر بازار را بهخودروسازان اروپایی و ژاپنی واگذار کرده و چند بار تلاشش برای احیای دوباره این مارک ناموفق بوده است.

 

کادیلاک برای بازگشت به اوج از شکوه گذشته‌اش الهام گرفته است. این شرکت می‌گوید سلستیک را با نگاهی به مدل الدورادو(Eldorado) سال ۱۹۵۷ و مدل V16 ساخت سال‌های دهه سی میلادی طراحی کرده است. مدل الدورادو در زمان خود از نظرتک بودن و قیمت با رولزرویس رقابت می‌کرد.

کادیلاک می‌گوید تصاویری که منتشر کرده بسیار به مدل نهایی شبیه است. ماشین‌ها قرار است به صورت سفارشی و بادست تولید شود و مشتری می‌تواند تا حد زیادی ماشین را به سلیقه خود تغییر دهد. مثلا انتخاب رنگ نامحدود است وماشین به هر رنگی که مشتری بخواهد ساخته می‌شود.

کادیلاک اطلاعاتی درباره قیمت ماشین منتشر نکرده، اما روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال ماه گذشته از قول منابع آگاهخبر داد که قیمت پایه ماشین حدود۳۰۰ هزار دلار است و بعد از اضافه‌شدن امکانات سفارشی قیمتش بسیار بیشتر خواهدبود. با این قیمت، کادیلاک گران‌ترین مدل الکتریکی است که تاکنون معرفی شده است.

خودروساز آمریکایی همچنین ادعا می‌کند که پیشرفته‌ترین فن‌آوری روز به سرنشینان ارائه می‌شود؛ از جمله نمایشگر ۵۵اینچی که روی داشبورد است و امکانی که می‌توان با آن بخش‌هایی از سقف شیشه‌ای ماشین را مات کرد.

سیستم خودرانی به نام اولترا کروز از جمله امکانات دیگر ماشین است که به راننده اجازه می‌دهد در برخی خیابان‌ها وجاده‌های خارج از شهر دستش را از فرمان بردارد.

سلستیک دومین مدل الکتریکی کادیلاک خواهد بود. این شرکت در حال حاضر یک شاسی‌بلند الکتریکی به نام لیریک درمحصولاتش دارد و اعلام کرده که همه مدل‌هایش تا سال ۲۰۳۰ الکتریکی خواهد شد.

دو کارخانه رولزرویس و بنتلی هم در حال ساخت ماشین‌های الکتریکی هستند. اولین مدل الکتریکی رولزرویس اواخر سال۲۰۲۳ به بازار خواهد آمد. بنتلی هم قرار بود اولین مدل الکتریکی خود را اواخر سال ۲۰۲۵ به بازار عرضه کند، اما مدیرکارخانه هفته پیش اعلام کرد که فروش این مدل به سال ۲۰۲۶ موکول شده است. زمان عرضه کادیلاک سلستیک اعلام نشده، اماانتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۳ به بازار بیاید.نظرات