1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. سخنگوی گمرک: ترانزیت خارجی از مسیر ایران 31 درصد رشد کرده است

سخنگوی گمرک: ترانزیت خارجی از مسیر ایران 31 درصد رشد کرده است

11 مرداد 1401
  • 0

براساس گزارش گمرک ایران،‌ طی چهار ماه نخست سال جاری، میزان ترانزیت خارجی از مسیر ایران به مرز پنج میلیون تن رسیده  که به معنای رشد ۳۱ درصدی این حوزه است.

سیدروح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران درخصوص وضعیت ترانزیت خارجی در چهار ماهه سال جاری گفت: گمرک منطقه ویژه شهید رجایی در استان هرمزگان، با پذیرش ورود یک میلیون و ۷۲۷ هزار تن کالای عبوری خارجی و رشد ۴۴.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه، جایگاه نخست را به دست آورده است. همچنین گمرک پرویزخان در استان کرمانشاه با پذیرش ورود ۵۸۲ هزار تنی کالای خارجی برای عبور از کشور و رشد ۱۴۱درصدی و گمرک باشماق در استان کردستان با ورود ۴۴۸ هزار تن کالای ترانزیتی و کاهش ۳۰ درصدی نسبت به چهار ماه نخست سال قبل در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

طبق  این گزارش،‌ گمرک بازرگان در استان آذربایجان غربی با پذیرش ۴۱۰ هزار تن کالای ترانزیتی عبوری از ایران و رشد ۹ درصدی، گمرک سرخس در استان خراسان رضوی با پذیرش ۳۳۲ هزار تن و کاهش ۴۰درصدی، گمرک بیله سوار در استان اردبیل با پذیرش ۲۴۵ هزار تنی و رشد ۸۸درصدی، گمرک جلفا در استان آذربایجان شرقی با پذیرش ۲۱۷ هزار تنی و رشد ۶۱ درصدی در رتبه‌های چهارم تا هفتم پذیرش کالاهای عبوری خارجی از مسیر ایران در چهار ماه نخست امسال قرار دارند.

 گمرک لطف آباد در استان خراسان رضوی با ورود و پذیرش ۱۵۰ هزار تن کالای ترانزیتی و رشد ۱۱۵درصدی، گمرک بندر لنگه با پذیرش ۱۳۷ هزار تن کالای ترانزیتی و رشد ۱۲۴ درصدی و گمرک میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان با پذیرش و ورود ۱۰۷ هزار تن کالای ترانزیتی خارجی برای عبور از کشورمان و رشد ۱۷۴درصدی نسبت به مدت مشابه، در جایگاه هشتم تا دهم ورود کالاهای خارجی عبوری از ایران قرار دارند.

براساس اعلام سیدروح الله لطیفی، سخنگوی گمرک، در سال ۱۴۰۰ تراتزیت خارجی رشد ۶۸ درصدی داشته و این مسیر رشد در چهار ماهه امسال نیز با افزایش  ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده، سال ۱۴۰۱ حدنصاب ترانزیت خارجی در تاریخ کشورمان جابجا شود. بالاترین میزان جابجایی کالای ترانزیتی کشورمان مربوط به سال ۱۳۹۳ بوده که ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده است  و سیاست اعلامی و برنامه ریزی دولت سیزدهم نیز رسیدن به ترانزیت ۲۰میلیون تنی در سال جاری است.

منبع ایسنا


نظرات