1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. خودرو در ردیف کالاهای ممنوعه؛ واردات کالاهای لوکس از روسیه آزاد نشده است

خودرو در ردیف کالاهای ممنوعه؛ واردات کالاهای لوکس از روسیه آزاد نشده است

22 مرداد 1401
  • 0

بر اساس توضیحات سخنگوی وزارت صمت، مجوز واردات کالا از روسیه، کالاهای ممنوعه را شامل نمی‌شود. از سال ۱۳۹۷ و در پی مشکلات ارزی در کشور، واردات بیش از 2 هزار قلم کالا با عنوان کالاهای غیرضروری و لوکس ممنوع شد که از جمله مهم‌ترین این کالاها می‌توان به خودرو اشاره کرد.

اظهارارت رئیس سازمان توسعه تجارت مبنی بر امکان واردات کالا از روسیه و کشورهای اتحادیه اوراسیا در مقابل صادرات به این کشورها، این ابهام را ایجاد کرده بود که آیا واردات کالاهای ممنوعه نیز از روسیه آزاد شده است؛ اما بر اساس توضیحات سخنگوی وزارت صمت، این مجوز واردات، کالاهای ممنوعه را شامل نمی‌شود.

علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، روز گذشته درباره آخرین اقدامات سازمان توسعه تجارت در جهت توسعه روابط تجاری با روسیه، گفته بود که در کمیته اقدام ارزی مصوب شده تا هر شرکت و تاجری که به کشورهای اتحادیه اوراسیا و روسیه صادرات دارد، می‌تواند در ازای این صادرات، هر نوع کالایی را وارد کند و همچنین ۲۵ درصد مشوق‌های صادراتی به کالاهایی که به روسیه صادر می‌شود اختصاص یابد.

البته وزیر صنعت، معدن و تجارت خرداد ماه گفته بود که حذف ممنوعیت واردات ۴ یا ۵ قلم کالا به دولت پیشنهاد شده که در حال بررسی است، اما عمده ساختار ممنوعیت واردات ۲۰۰۰ قلم کالا که از سال ۱۳۹۷ تصویب شده، حفظ می‌شود؛ اما هنوز این چند قلم کالا که جزئیات آن‌ها هم مشخص نیست، تعیین تکلیف نشده است. هر چند این مقام مسئول در آخرین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ اعلام کرده بود که با واردات در همه حوزه‌ها به میزان حداکثر ۲۰ درصد و با برنامه ریزی برای نسبت صادرات به واردات موافق است که ظاهرا تاکنون به نتیجه نرسیده است.

در این میان صحبت‌های رئیس سازمان توسعه تجارت این ابهام را ایجاد کرد که آیا واردات کالاهای ممنوعه نیز از روسیه آزاد شده است؟

در این رابطه امید قالیباف تاکید کرده که واردات از روسیه در مقابل صادرات، فقط مربوط به کالاهایی است که وارداتشان به کشور آزاد است و کالاهایی که ممنوعیت واردات دارند را شامل نمی‌شود.

منبع ایسنا


نظرات