1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. رونمایی از پوستر نمایشگاه صنعت خودرو؛ 7 پلتفرم جدید خودرویی معرفی می شود

رونمایی از پوستر نمایشگاه صنعت خودرو؛ 7 پلتفرم جدید خودرویی معرفی می شود

23 مرداد 1401
  • 0

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: از تیرماه سال جاری، تا تیرماه ۱۴۰۳ با هدف  طراحی محصولات جدید و محصولات خاص کشور حرکت می کنیم که توانمندی خوبی نیز در این زمینه وجود خواهد داشت.

منوچهر منطقی در مراسم رونمایی از پوستر نمایشگاه برنامه تحولی صنعت خودرو با حضور سخنگوی دولت اضافه کرد: صنعت خودرو یک صنعت ۵۰ ساله است که هر چند با کره جنوبی مقایسه می شود، اما در واقع در ۲۶ سال اخیر توسعه یافته است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: این صنعت تا پیش از انقلاب مونتاژکار پیکان بود و در دهه ۶۰ به دلیل جنگ تحمیلی با توقف همراه شده بود تا اینکه در سال ۷۴ "نژادحسینیان" وزیر وقت صنایع  سند ۱۰ ساله این صنعت را با هدف خودکفایی کامل پیکان رونمایی کرد.

وی بیان داشت: برای بلوغ اقتصادی و فناوری صنعت خودرو سه فاز و مرحله شامل تسلط بر فرآیندهای تولید و قطعه‌سازی، نوآوری در اجزا و قطعات و نوآوری در محصول و طراحی محصول نیاز است.

منطقی گفت: از سال ۷۴ تاکنون این سه فاز و مرحله به طور نسبی طی شده، اما رفت و برگشت ها و نوسان هایی داشته است.

این مقام مسوول وزارت صنعت تاکید کرد: امروز به دنبال تثبیت آنچه در این صنعت داریم و ایجاد آنچه که نداریم هستیم و در این راستا سند تحول صنعت خودرو منتشر شده و در معرض نقد قرار خواهد گرفت.

منطقی ادامه داد: ظرفیت تولیدی سالیانه سه میلیون دستگاه خودرو در کشور وجود دارد که با رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید، هزینه های سربار  و در نتیجه قیمت تمام شده خودرو را کاهش خواهد داد؛ زمان بندی این مرحله از مهر ۱۴۰۰ تا تیرماه امسال بوده که به طور نسبی به این هدف دست یافتیم.

 وی اضافه‌کرد: از تیرماه امسال تا تیرماه ۱۴۰۳ در راستای طراحی محصولات جدید و محصولات خاص کشورمان گام بر خواهیم داشت تا صادرات و نوآوری داشته باشیم و در این راستا توانمندی بسیار خوبی نیز وجود دارد.

 منطقی خاطرنشان کرد: امروز علاوه بر شرکت‌های بزرگ خودروسازی، شرکت های خصوصی نیز تمایل به تحقق سند تحول خودرو دارند، به‌طوری که در نمایشگاه یاد شده به موازات چهار پلتفرمی که از سوی ایران خودرو و سایپا عرضه خواهد شد، سه پلتفرم از سوی بخش خصوصی در معرض دید قرار می گیرد.

این مقام مسوول، صنعت خودرو را بالاترین صنعت کشور از نظر خلق ارزش افزوده و اشتغال برشمرد.

وی همچنین با اشاره به اتفاقاتی که در عرصه جهانی در بخش خودرو در حال حادث شدن است، گفت: این تحولات بر چهار محور برقی‌سازی، اتصال پذیری، خودروهای خودران و خودروهای اشتراکی است تا بهره‌وری را افزایش داده و حداکثر رفاه را برای سرنشینان خودرو به ارمغان بیاورد و اینها دستاوردهایی که در این دوره از نمایشگاه به آنها پرداخته می شود.

وی همچنین به تحولات جدی در بخش های ریلی، هوایی و دریایی اشاره کرد که در نمایشگاه یاد شده به آنها پرداخته خواهد شد. در این مراسم با حضور «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت، از پوستر نمایشگاه برنامه تحول صنعت خودرو رونمایی شد.

 این نمایشگاه از سوم شهریور ماه در فضایی به وسعت ۱۴ هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

منبع ایرنا


نظرات