1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. اعلام قیمت آریا؛ خودروی برقی جدید نیسان

اعلام قیمت آریا؛ خودروی برقی جدید نیسان

15 مهر 1401
  • 0

نیسان قیمت اولیه کراس اوور برقی آریا، دومین خودروی تمام الکتریکی این برند را اعلام کرد. از 43190 دلار شروع می شود.

این خودروساز ژاپنی با لیف که در سال 2011 عرضه شد، پیشتازی در زمینه خودروهای تمام الکتریکی شد و به مدت طولانی بر این پیشگامی استوار ماند. در حال حاضر، کراس اوور آریا، دومین خودروی برقی نیسان اعلام قیمت می شود.

Nissan-Ariya.webp

این خودروساز یک بار در سال گذشته، زمان تحویل و قیمت آریا را اعلام کرد، اما تحویل آن با با تاخیر مواجه شد. حالا، پس از گذشت یک سال، نیسان دوباره قیمت آریا را اعلام کرد؛ این بار برای مدل سال 2023 و قول داد که این بار این خودروی برقی را عرضه کند.

کراس‌اوور آریا در سال 2020 معرفی شد و اکنون نیسان قیمت این خودروی برقی را اعلام کرده است. طبق اعلام نیسان، قیمت کارخانه‌ای آریا از ۴۳‌هزار و ۱۹۰دلار شروع می‌شود؛ اما هزینه مقصد هنوز اعلام نشده است. ۴۳‌هزار دلار به مشتریان یک آریا با سیستم چهارچرخ محرک با باتری ۶۳کیلووات ساعتی می‌دهد.

در تریم‌انگیج، برد رانندگی با شارژ کامل برای مدل پایه ۲۱۶مایل است و ۲۱۴اسب‌بخار قدرت دارد. نیسان در ماه مه سفارش‌های آریا را به دلیل مشکلات زنجیره تامین متوقف کرد. نیسان‌آریا در ژاپن تولید می‌شود، به این معنی که براساس محدودیت‌های جدید اعمال‌شده در راستای قانون کاهش تورم، واجد شرایط دریافت ۷‌هزار و ۵۰۰دلار اعتبار مالیاتی فدرال نخواهد بود. فروش نیسان آریا از پاییز امسال با مدل‌های دیفرانسیل جلو آغاز می‌شود. برخی از مدل‌های تمام‌چرخ محرک اوایل سال ۲۰۲۳ در دسترس خواهند بود. نیسان‌موتورز ژاپن که پیش‌تر نیز علاقه خود را به نام‌‌‌های اصیل ایرانی نشان داده بود، برای این مدل نیز نامی ایرانی انتخاب کرد.

ARwne5T6bP4KnybiqG59qc.webp


پیش‌تر یاسوهیرو یاموچی، نماینده اجرایی نیسان‌موتورز، در مورد دلیل انتخاب نام آریا برای این خودروی الکتریکی توضیح داده بود که «برای نام‌گذاری نماد جدید نیسان به نامی نیاز داشتیم که هم منعکس‌‌‌کننده آینده درخشان این شرکت و هم گذشته پرافتخارش باشد؛ از این رو به نام قدیمی آریا برخوردیم و آن را که هر دوی این ویژگی‌‌‌ها را در خود داشت، انتخاب کردیم.» در لغت‌‌‌نامه دهخدا درباره معنی «آریا» آمده است: «آریا عنوانی است که اجداد مشترک ملل هند و ایرانی خود را به آن معرفی می‌‌‌کردند.

آریا را به معنی شریف، اصیل و مولی دانسته‌‌‌اند و نام ایران نیز از این ریشه مشتق شده است.» بنابراین نیسان‌آریا می‌‌‌تواند برای ایرانی‌‌‌ها خودرویی خاص باشد؛ زیرا با فرهنگ و اصالت آنها مرتبط است. نیسان‌موتورز ژاپن پیش‌تر نیز علاقه خود را به نام‌‌‌های ایرانی نشان داده بود که حاصل آن، انتخاب نام «قشقایی» برای یکی از شاسی‌‌‌بلندهای معروف این شرکت است. «قشقایی» یکی از ایل‌‌‌های مشهور ایرانی است که مردمانش به سختکوشی و مقاومت معروفند و نیسان نیز با توجه به همین موارد، نام قشقایی را برای شاسی‌‌‌بلند پرفروش خود برگزید.

منبع electrek.co


نظرات