1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. پلاک فک شده پس از تعویض تا چه زمانی فعال می ماند؟

پلاک فک شده پس از تعویض تا چه زمانی فعال می ماند؟

15 اسفند 1401
 • 2

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد مطرح است، این است که زمانی که آن ها اقدام به فروش خودروی خود می کنند. تا چه زمانی در سیستم برای آن ها پلاک فعال نشان داده می شود. زیرا برخی از این افراد قصد دارند در طرح های فروش خودرو شرکت کرده و نداشتن پلاک فعال برای آن ها مهم است.

سرهنگ علی محمدی رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور فراجا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم دراین‌باره اظهار کرد: افرادی که برای فروش خودرو به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنند از همان لحظه پلاک برایشان غیرفعال می‌شود و لاشه پلاک به انبار می‌رود و تا یک سال نگهداری می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا برخی موارد بعد از گذشت یک هفته از فروش خودرو هنوز پلاک به اسمشان فعال است، گفت: این افراد حتماً به‌صورت وکالتی خودرو را فروخته‌اند، پلیس بارها اعلام کرده است که خرید و فروش وکالتی خودرو کار اشتباهی است.

رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور فراجا تصریح کرد: همچنین زمانی که خودرو به‌صورت وکالتی فروخته شود، خریدار با پلاک متعلق به فروشنده تردد خواهد کرد که اگر در این مدت خریدار با خودرو مرتکب تخلفی شود، این تخلف به نام فروشنده ثبت خواهد شد و طبیعتاً پیامدهای قانونی آن نیز به‌عهده صاحب پلاک خودرو خواهد بود.

محمدی خاطرنشان کرد: این افراد باید به مراکز شورای حل اختلاف مراجعه کنند تا روند غیرفعال شدن پلاک خودرو برایشان به جریان بیفتد.نظرات

 • ریگی ریگی (15 اسفند 1401 ساعت 15:26)

  سلام.خواهشن جواب بدیدمن خوودورنوقدیمی سال ۹۰فروختم خریدارخودرورابه صورت اهن کیلویی فروخته الان پباکهایش چندین ساله بامنه وبنام منه من کجاپلاکهاراتحویل بدم خواهشن راهنمایی کنید

  ایرانی ایرانی (16 اسفند 1401 ساعت 16:40)

  سلام
  برو اداره راهنمایی و رانندگی ، راهنماییت می کنه