1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. خودرو های مزایده ای بدون پلاک پذیرش معاینه فنی می گیرند

خودرو های مزایده ای بدون پلاک پذیرش معاینه فنی می گیرند

10 اردیبهشت 1402
  • 0

به گفته مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور، در تمامی مراکز معاینه فنی کشور، امکان پذیرش خودروهای «فاقد پلاک» در سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) فراهم شده است.

عبداله متولی افزود: با هماهنگی با پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا در خصوص ساماندهی پذیرش خودروهای مزایده‌ای، زیرساخت‌های لازم در سامانه سیمفا ایجاد شده است. این امکان فراهم شده است تا کاربران پذیرش مراکز معاینه فنی، خودروهای مزایده‌ای فاقد پلاک انتظامی را با دریافت و رویت کاردکس مزایده و یا معرفی‌نامه از مرکز تعویض پلاک در بستر سیمفا پذیرش کنند. پس از انجام آزمون‌های ظاهری، آلایندگی و ایمنی، در صورت قبولی در این آزمون‌ها، گواهی معاینه فنی موقت با اعتبار 15 روزه برای خودروی مورد نظر صادر خواهد شد.

پذیرش این دسته از خودروها بدون دریافت اسناد مربوطه ممنوع است.

مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور، اظهار کرد که بر اساس قانون، گواهی معاینه فنی معتبر یکی از مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک است. او افزود که پیش از این، پذیرش خودروهای مزایده‌ای در سامانه سیمفا به علت نداشتن پلاک مقدور نبوده است و مالکان این خودروها بلاتکلیف بودند. با این حال، با تدابیر به عمل آمده، این امکان در تمامی مراکز معاینه فنی سراسر کشور فراهم شده است.

بر اساس قانون یکی از مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک ارائه گواهی معاینه فنی معتبر است

معاینه فنی صادره برای خودروهای فاقد پلاک دارای اعتبار 15 روزه است و مسوولیت نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده کارگروه معاینه فنی استان و ستادهای معاینه فنی شهرداری‌ها است.

وی تصریح کرد: این معاینه فنی صرفا برای اخذ پلاک صادر می‌شود و این خودروها باید پس از نصب پلاک دوباره برای دریافت معاینه فنی مراجعه کنند.

متولی تاکید کرد: گواهی معاینه فنی برای خودروهای مزایده‌ای، تنها 15 روز اعتبار دارد و پس از آن، به صورت خودکار اعتبار آن تمام می‌شود. در این صورت، خودرو در لیست خودروهای فاقد معاینه فنی قرار می‌گیرد و مشمول اعمال قانون شده و روزانه 50 هزار تومان جریمه خواهد شد.

منبع Car.ir


نظرات