1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. خریداران مونتاژی های سامانه یکپارچه در بلاتکلیفی!

خریداران مونتاژی های سامانه یکپارچه در بلاتکلیفی!

18 اردیبهشت 1402
  • 0

در شرایط فعلی قیمت‌های جدید خودروهای مونتاژی 100 تا 800 میلیون تومان پایین‌تر از قیمت‌های فعلی کارخانه‌های این خودروسازان هستند. با این حال، باید دید که آیا قیمت خودروهایی که به صورت خودسرانه توسط شرکت‌ها در سامانه یکپارچه گران فروخته شده بودند، نیز تغییر خواهند کرد یا خیر.

ماجرای افزایش قیمت خودروهای مونتاژی از 11 بهمن ماه سال گذشته، به فاز جدیدی وارد شده است. در این فاز، خودروسازان خصوصی، برخلاف تمام اظهارات در غیرقانونی این افزایش قیمت‌ها، به صورت خودسرانه تغییرات قیمتی انواع محصولات را اعمال کردند و حتی بخشی از خودروها را با قیمت‌های جدید در سامانه یکپارچه به مردم فروختند.

اگرچه سازمان حمایت در قالب اطلاعیه‌ای به شرکت‌ها اعلام کرد که بدون اخذ مجوز، اجازه تغییر قیمت‌ها را ندارند، اما متأسفانه قیمت‌ها برگشت پیدا نکردند و حتی خبری از کاهش قیمت نیز منتشر نشد.

گران‌فروشی خودروسازان خصوصی، با مصوبه جدید شورای رقابت به پایان رسیده و آنها موظف به فروش محصولات خود براساس دستورالعمل جدید شورای رقابت هستند. به همین منظور، امروز شورای رقابت قیمت 17 خودروی مونتاژی را با احتساب سود 17 درصد اعلام کرده است و باید توسط شرکت‌های خصوصی اجرایی شود.

البته شرکت‌هایی که از بهمن ماه سال گذشته نسبت به تغییرات قیمتی محصولات خود اقدام کرده‌اند، تخلف کرده‌اند و باید واحدهای نظارتی در این حوزه ورود کرده و قیمت‌ها را برگردانند.

اسماعیل شجاعی، سخنگوی شورای رقابت، در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان گفت تا الان برخی خودروهای مونتاژی که به مردم فروخته شده‌اند، گران فروخته شده‌اند؟ می‌گوید: در این رابطه، شورای رقابت مبنای محاسبه قیمت را براساس دستورالعمل 11 بهمن 1402 شورا تعیین کرده است. البته شورای رقابت یکی، دو هفته پیش نامه‌ای به سازمان حمایت زده است که با آنها به طور قانونی برخورد کند، به دلیل اینکه خودروسازان بدون اجازه تغییر قیمت داشتند.

با توجه به اینکه قیمت‌های جدید 100 تا 800 میلیون تومان پایین‌تر از قیمت‌های فعلی کارخانه این خودروسازان هستند باید دید آیا قیمت خودروهای عرضه شده در مرحله نخست فروش خودرو در سامانه یکپارچه که به صورت خودسرانه توسط شرکت‌هاگران فروخته شده بودند تغییر خواهد کرد یا نه ؟

در حال حاضر تعدادی از متقاضیان خودروهای شرکت‌های خصوصی در طرح فروش محصولات این شرکت ها در سامانه یکپارچه ثبت نام کرده بودند اما با تغییرات قیمتی نمی دانند شرکت ها مبالغ اضافه دریافت شده از آنها را بر خواهد گرداند یا نه ؟

منبع Car.ir


نظرات