1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. لوکس سوار ها مالیات نمی دهند!

لوکس سوار ها مالیات نمی دهند!

13 خرداد 1402
  • 0

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط سازمان امور مالیاتی، کل مالیات تشخیصی برای خودروهای لوکس در سال 1401 به مبلغ 2 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده است. از این مقدار، فقط 20 میلیارد تومان موفق به وصول شدن بوده‌اند.

با توجه به گفته سید هادی سبحانیان، رئیس سازمان امور مالیاتی، در سال 1400، 177 هزار خودرو لوکس شناسایی شده و برای آن‌ها مبلغ دو هزار میلیارد تومان مالیات تشخیصی تعیین شده است. از این مبلغ، 770 میلیارد تومان وصول شده است. همچنین، در سال 1401، 263 هزار خودرو شناسایی شده و مبلغ 2200 میلیارد تومان مالیات تشخیصی برای آن‌ها تعیین شده است. با این حال، تنها 20 میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. سبحانیان بیان کرده است که دلیل این امر این است که مالیات‌ها به تازگی به مودیان اعلام شده‌اند.

اما ۵۲۰هزار خودروی لوکس نیز برای سال ۱۴۰۲ شناسایی شده که به گفته سازمان امور مالیاتی، اقدامات مربوط به آنها به‌سرعت در دستور کار این سازمان قرار خواهد گرفت. در حال حاضر شاهد هستیم که تعداد مشمولان این پایه مالیاتی جدید در حال افزایش است. بنابراین اگر قرار باشد شاهد این میزان تاخیر در رسیدگی به اعتراضات مربوطه باشیم، عملا نمی‌توان انتظار داشت اتفاقی در حوزه مالیاتی وصولی خودروهای گران‌‌قیمت رخ دهد.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، بخشی از دلایل میزان بالای اعتراضات، عدم‌صحت کافی در داده‌هایی است که به دست سازمان امور مالیاتی می‌رسد. در نتیجه لازم است هر چه سریع‌تر اقدامی در رابطه با افزایش دقت اطلاعات مورد استفاده سازمان امور مالیاتی انجام شود.نظرات