1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. اسقاط 12 هزار خودرو در سال گذشته

اسقاط 12 هزار خودرو در سال گذشته

28 خرداد 1402
  • 0

طبق بخش ب ماده 46 قانون برنامه ششم و قانون تنظیم صنعت خودرو، هر ساله باید 20 درصد از خودروهای ساخته شده در کشور به برنامه تعویض خودروهای فرسوده اختصاص یابد. اما بر اساس اظهارات دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور، از میان یک میلیون و 300 هزار خودروی تولید شده در سال گذشته، تنها 12 هزار خودرو تعویض شده‌اند.

مشهدی شریف، رئیس انجمن مراکز، می‌گوید سال ۱۴۰۱ باید این ماده قانونی اجرایی می‌شد، اما پنج ماه اول خودروسازان تمکین نکردند، یعنی اصلا قرعه کشی انجام نشد و از شهریور ۱۴۰۱ به بعد سایپا دیگر قرعه‌کشی نکرد و فقط ایران‌خودرو محصولات خود را با قرعه‌کشی فروخت. دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور می‌گوید نه‌تنها در قانون برنامه ششم بلکه در قانون ساماندهی صنعت خودرو هم از اختصاص ۲۰درصدی سهم خودرو به دارندگان خودرو فرسوده گفته شد. سید امیر احمدی گفت: با توجه به این قانون و اینکه در سال ۱۴۰۱ حدود یک‌میلیون و ۳۰۰هزار خودرو تولید می‌شد، پیش‌بینی این بود که حدود ۲۰۰هزار خودرو فرسوده نوسازی و جایگزینی انجام شود.

دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور می‌گوید: وزارت صمت در سال ۱۴۰۱ اعلام کرده بود ۵۰هزار جایگزینی خودرو فرسوده انجام شده، اما در پایان سال حدود ۱۲هزار جایگزینی انجام شد. امیر احمدی علت تعلل در روند اسقاط خودرو را کوتاهی وزارت صمت در تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو می‌داند. ضمن بررسی‌های «دنیای ‌اقتصاد» از ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودرو‌های فرسوده، ابراهیمی، قائم‌مقام رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودرو‌های فرسوده، گفت: نزدیک به ۱۰هزار نفر از متقاضیانی که در قرعه‌کشی ثبت‌نام کردند و برنده شدند هنوز به مراکز اسقاط مراجعه نکرده‌اند و ۸هزار نفر هم در فرآیند از رده خارج کردن خودرو در مراکز اسقاط هستند.

بر این اساس، امسال در طرح یکپارچه فروش خودرو که راه‌اندازی شد به دارندگان خودرو‌های فرسوده سهمیه داده‌اند تا بتوانند در این طرح شرکت کنند، اما رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور می‌گوید این متقاضیان همانند متقاضیان طرح عادی باید ۱۰۰میلیون تومان در حساب خود مسدود کنند، با این تفاوت که برای آنها یک سال طول می‌کشد تا خودروی نو به دستشان برسد.نظرات