1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروهای آتی بازار
  4. وعده جدید صمتی ها؛ ورود 1000 دستگاه اتوبوس برقی به تهران

وعده جدید صمتی ها؛ ورود 1000 دستگاه اتوبوس برقی به تهران

14 فروردین 1403
  • 0

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت در گفتگویی وعده داد که تا پایان سال 2 هزار دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل تهران وارد خواهد شد. وی تاکید کرد که هزار دستگاه از این اتوبوس ها برقی خواهند بود.

حسن کریمی سنجری با بیان اینکه ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی به‌زودی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی اضافه خواهد شد که تحقق آن منوط به همکاری شهرداری تهران و خودروساز در عمل به قرارداد مربوطه است، افزود: تاکنون ۴۰دستگاه اتوبوس برقی از طریق ایران‌خودرو دیزل به ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر کرج اضافه شده است؛ ضمن اینکه خودروساز دیگری ۲۶ دستگاه اتوبوس برقی وارد کرده است و ۲۳ دستگاه هم در ادامه وارد می‌شوند.

قرار است این اتوبوس‌‌ها در ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی تهران مورد استفاده قرار گیرند.  به گفته سنجری، وزارت صمت به دنبال گسترش تامین اتوبوس‌های برقی است، زیرا این اتوبوس‌ها، اقتصادی و با محیط‌زیست سازگارترند؛ برای توسعه این دستگاه‌ها، وزارت صمت تاکید دارد واردات اتوبوس از طریق خودروساز‌ها صورت پذیرد که هم خدمات پس از فروش بهتری داشته باشیم و هم بتوانیم بومی‌سازی ساخت و فناوری این خودرو‌ها را دنبال کنیم. مدیر طرح خودرو‌های برقی وزارت صمت اضافه کرد: اتوبوس‌ محصولی نیست که تولیدکننده یا واردکننده آن را در ویترین مغازه مونتاژ کند و بفروشد، بلکه مشتریان خاص خود یعنی شهرداری و وزارت کشور را دارد؛ بدین معنا که شهرداری باید ابتدا با خودروساز قرارداد ببندند، سپس خودروساز اقدام به سفارش‌گذاری اتوبوس یا قطعات آن نماید. در واقع دستور ساخت اتوبوس یا بخشی از قطعات آن از محل پیش‌پرداخت شهرداری یا وزارت کشور تامین می‌شود، اما ادامه روند واردات اتوبوس به تامین مابقی قرارداد از سوی شهرداری‌ها بستگی دارد.

منبع تسنیم


نظرات