1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. مخالفت مجلس با قرارداد منتشر نشده رنو- ایدرو

مخالفت مجلس با قرارداد منتشر نشده رنو- ایدرو

28 آذر 1396
 • 6

تنها 24 ساعت پس از انتقادات تند رئیس مجلس شورای اسلامی درباره موانع سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، برخی نمایندگان با امضای درخواستی خواستار لغو «قرارداد رنو» شدند.

آن طور که ولی ملکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت عنوان کرده،۷۰ نفر از نمایندگان درخواست خود را برای لغو قرارداد رنو، به هیات رئیسه و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه داده‌اند. به گفته وی، در قرارداد با رنو منافع کشور به مخاطره افتاده و به همین دلیل نامه‌ای با امضای ۷۰ نفر از نمایندگان به وزیر صنعت و هیات رئیسه مجلس برای تشکیل دیوان داوری ارسال شده است.

 مخالفت مجلس با قرارداد منتشر نشده رنو- ایدرو

ملکی گفته که رنو در قرارداد قبلی به تعهدات خود پایبند نبوده؛ بنابراین عقد قرارداد دوباره با این شرکت قابل‌قبول نیست.اظهارات این نماینده مجلس در شرایطی است که رنو و ایدرو، تابستان امسال و پس از ماه‌ها مذاکرات سخت و فشرده، قرارداد همکاری مشترک خود را با یکدیگر امضا کردند تا خودروساز فرانسوی حضوری مستقل را در ایران تجربه کند.از همان روزهای عقد این قرارداد، انتقادات جسته و گریخته‌ای از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شد، با این حال به حدی نبود که پای لغو آن به میان بیاید.

حالا اما بهارستانی‌ها به صرافت افتاده‌اند تا قرارداد رنو را که به‌زعم آنها منافع ملی در آن رعایت نشده و از طرفی، خودروساز فرانسوی نیز در گذشته برادری‌اش را ثابت نکرده، لغو کنند. در این شرایط چند پرسش و ابهام مطرح می‌شود که به‌نظر می‌رسد پاسخ به آنها می‌تواند زوایای پنهان این مخالفت را آشکار کند. پرسش اول اینکه مگر نمایندگان مجلس نمی‌گویند قراردادهای خارجی صنعت خودرو را رویت نکرده‌اند؛ پس چطور در مورد محتوای قرارداد رنو قضاوت و آن را خارج از منافع ملی می‌دانند؟ با توجه به این انتقاد مجلسی‌ها، به‌نظر نمی‌رسد آنها چیزی بیشتر از آنچه در رسانه‌ها درباره قرارداد رنو و جزئیاتش مطرح شده، بدانند؛ بنابراین در چنین شرایطی چطور امکان دارد به این نتیجه رسیده باشند که قرارداد رنو مضر بوده و باید لغو شود؟

پرسش دوم اینکه ۷۰ نماینده مخالف قرارداد رنو، دقیقا کدام بخش‌های آن را خارج از منافع ملی می‌دانند؟ حضور مستقل رنو را؟ سرمایه‌گذاری مستقیم این شرکت را یا برنامه‌هایش برای ارتقای قطعه‌سازان داخلی؟ اگر اینها در راستای منافع ملی نیستند، به‌نظر می‌رسد باید معنی منافع ملی را عوض کرد و مفهومی جدید برای آن یافت. نکته و ابهام سوم اما اینجاست که چرا ۷۰ نماینده مجلس؛ دست روی قرارداد رنو گذاشته و کاری به دیگر قرارداد فرانسوی صنعت خودرو کشور ندارند؟ آیا قرارداد پژو به رویت آنها رسیده و مشخص شده که در راستای منافع ملی است و باید حمایت شود؟و در آخر اینکه به‌نظر می‌رسد اگر نام ۷۰ نماینده‌ای که پای درخواست لغو قرارداد رنو را امضا کرده‌اند، منتشر شود، بهتر می‌توان درباره دلایل مخالفت آنها را با این قرارداد جویا شد.نظرات

 • فرشید فرشید (11 دی 1396 ساعت 11:54)

  اینها نماینده منافع خودشون هستن نه منافع ملی ،مگر نه اینکه l90 با تمام کوتاهعی خودرو ساز داخلی چه کیفیت و نیز قیمت ،از زمان تولید تا کنون هنوز هم بهترینه!

 • علی علی (8 دی 1396 ساعت 12:38)

  چه طور تا دیروز میگفتن رنو در زمان اوج تحریم ها ایران رو تنها نگذاشت و تا آخر کنار ایران موند ولی حالا که خواست مستقل تو ایران حاضر بشه و تولید کنه، شد بد عهد؟؟؟؟
  نمایندگان مجلس از ترس به خطر افتادن منافع شخصی خودشون دارن رای میدن و نه از ترس منافع ملی!!
  در ضمن سرمایه های کلانی که برای مونتاژ خودروهای بی کیفیت و کپی شده چینی هزینه میشه و این محصولات هیچ جایگاهی برای صادرات و ارز آوری کشور ندارن، آیا این سرمایه ها به ضرر منافع ملی نیست؟؟
  لطفا منافع شخصی را به منافع ملی ارتباط ندهید.
  در ضمن مسئولینی که ادعای مسلمونیشون دنیا رو درنوردیده!! به خاطر بیارن که مسلمون واقعی به عهد و پیمانش عمل میکنه و بهونه نمیاره.

 • hadi hadi (30 آذر 1396 ساعت 00:27)

  دقیقا بچه ها منافعشون در اینه والا اگر به فکر ملت بودن که وضع این نبود. جان انسان درایران در مرحله آخر قرارداره . خدار شکر که امام زمان قراره بیاد و اینها مسلمان هستند اگر نبودند چکارمیکردند

 • محمدرضا محمدرضا (29 آذر 1396 ساعت 22:58)

  این قرارداد مدتهاست از جانب عده ای در سایپا معلق هست و حال نمایندگانی که بایستی منافع ملی را در نظر بگیرند، خود مشکلی برای منافع ملی هستند

 • Roohan Basam Roohan Basam (29 آذر 1396 ساعت 21:19)

  پژو هم در دوران تحریم ایران رو ول کرد چرا فقط به رنو گیر دادین؟
  مردم رو چی فرض کردین؟

 • مانی مانی (28 آذر 1396 ساعت 15:26)

  مافیای خودرو که منافعشون در سایپا و ایرانخودرو با این قرارداد به خطر می افتد