1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. مجلس هم به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

مجلس هم به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

31 اردیبهشت 1397
 • 10

کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی درحالی دیروز درخواست افزایش قیمت خودرو ازسوی خودروسازان را بررسی کرد که یک روز پیش از این جلسه، سخنگوی این کمیسیون از احتکار خودروهای داخلی برای تأثیر بر بازار و افزایش قیمت‌ها خبر داده بود. حسین باستانی وعده داده بود که بحث احتکار خودروهای داخلی در جلسه کمیسیون صنایع مطرح شود اما دبیر دوم این کمیسیون، یعنی سیدجواد حسینی‌کیا، از طرح‌نشدن بحث احتکار در نشست کمیسیون خبر داد.

 مجلس هم به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

البته محمدرضا منصوری، یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس، هم گفت که خودروسازان داخلی، بحث احتکار خودرو را رد کرده‌اند و به نمایندگان مجلس پیشنهاد داده‌اند که از مجموعه‌ خودروسازی‌های داخلی بازدید کنند. در جلسه روز گذشته اگرچه به‌ظاهر جمع‌بندی خاصی انجام نشده است و قرار است که این جلسات ادامه یابد، اما سخنان دبیر دوم کمیسیون صنعت درباره غیرارادی‌بودن بخشی از افزایش قیمت‌ها و زدن مهر تأیید بر نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره افزایش 9.6 درصدی قیمت خودروهای داخلی، از چراغ سبز مجلس به خودروسازان برای افزایش قیمت محصولاتشان، حکایت دارد.

روز گذشته جلسه کمیسیون صنایع مجلس با وعده رمزگشایی از احتکار خودرو ازسوی خودروسازان داخلی برگزار شد. سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع، تنها کسی نبود که در گفت‌وگو با خانه ملت از احتکار خودرو به‌دست خودروسازان داخلی خبر داده بود. نادر قاضی‌پور، یکی از اعضای کمیسیون صنایع، نیز در گفت‌وگو با ارگان اطلاع‌رسانی مجلس، باز هم بحث احتکار خودروهای داخلی را مطرح کرده بود. حتی سیدجواد حسینی‌کیا، دبیر دوم کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، نیز پیش از برگزاری نشست این کمیسیون درباره اسناد این کمیسیون در زمینه احتکار خودرو به‌دست خودروسازان داخلی گفت: باید امروز در‌این‌باره بحث کنیم. قطعا وجود مقداری خودرو در انبارها طبیعی است اما اگر بیش از یک حد معین، موجودی انبارها باشد، قطعا این ذخیره‌سازی برای این است که بازارها را به هم بزنند و این اقدام تخلف است.

او ادامه داد: باید آمار بدهند که وجود چه تعداد خودرو در انبار خودروسازی‌ها متداول است. قاعده این است که وقتی پیش‌فروش خودرو انجام می‌شود، یعنی اینکه خودرو نداریم و باید تولید شود. برخی خودروها تحویل فوری‌اند و برخی به میزان کافی در انبارها موجود نیست و باید ساخته شوند تا در مدت مقرر تحویل داده شوند. بنابراین اگر خودرویی در انبار باشد و پیش‌فروش شود، نوعی بازارگرمی است.


فراموش ‌شدن ادعای احتکار


در‌حالی‌که پیش از برگزاری جلسه کمیسیون صنایع با خودروسازان، حسینی‌کیا بحث اصلی این نشست را قیمت خودرو و اقداماتی که منجر به افزایش قیمت خودرو شده است، معرفی کرد، پس از اتمام این جلسه، او از مطرح‌نشدن بحث احتکار خودرو ازسوی خودروسازان خبر داد. به گفته دبیر دوم کمیسیون صنایع، در جلسه روز گذشته خودروسازان مسائل خود را مطرح کردند و به بررسی دلایل افزایش قیمت خودرو پرداختند.


زیان میلیاردی ایران‌خودرو و سایپا


به گفته حسینی‌کیا اگر بخش متعادلی از هزینه‌های خودروسازان جبران نشود، در سال جاری ایران‌خودرو چهار هزار و 700 میلیارد تومان و سایپا دو هزار و 800 میلیارد تومان زیان خواهند کرد. او اضافه کرد: جمع‌بندی‌ای که وزارت صنعت داشته است، افزایش 9.6 درصد قیمت خودرو بوده است تا خودروسازان زیان نکنند.


رد ادعای احتکار خودرو


حسینی‌کیا بعد از برگزاری جلسه با خودروسازان، اعلام کرد بحثی درباره احتکار خودرو از سوی شرکت‌های تولیدکننده به میان نیامده است؛ اما محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: بحث احتکار خودرو از سوی خودروسازان رد شد. آنها اعلام کردند نمایندگان مجلس می‌توانند از واحدهای تولید خودرو بازدید داشته باشند.

منصوری اضافه کرد: باید بازدیدی از مراکز تولید خودرو داشته باشیم و شرایط آنها را بررسی کنیم.


افزایش قیمت با مجوز وزیر


محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، اواسط هفته گذشته درباره نرخ خودروهای داخلی افزایش بیش از 9.6درصدی قیمت را غیرمجاز اعلام کرده بود. او تأکید کرده بود خودروسازان داخلی حق افزایش قیمت بیش از این میزان را ندارند و مردم باید تخلفات را گزارش کنند. وزیر صنعت گفته بود: سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گزارش‌ها را بررسی و با تخلف احتمالی برخورد کند.

این گفته وزیر به نحوی صدور مجوز افزایش قیمت برای خودروسازان داخلی پس از تغییرات نرخ ارز بود.


فریز قیمت خودرو از سوی شورای رقابت، سیاستی غلط


این کارشناس خودرو رفتار شورای رقابت در فریزکردن بهای خودرو ساخت داخل را نادرست دانست و افزود: خودروساز و قطعه‌ساز مقصر این نیستند که در اقتصاد ما مشکل وجود دارد. تولیدکنندگان مجبورند بهای خودرو را متناسب با افزایش قیمت‌ها بالا ببرند.

نمایندگان مجلس معتقدند خودروهای ساخت داخل به این دلیل که رابطه‌ای با ارز ندارند، نباید با نوسانات نرخ ارز افزایش قیمت داشته باشند؛ اما قربانی دراین‌باره گفت: نمایندگان مجلس باید توجه داشته باشند در خودروهای ساخت داخل، قطعات رابطه‌ای با ارز ندارند؛ اما باید بگویم مواد اولیه گران شده است. فولادسازی‌ها، پلیمرسازها و تولیدکنندگان پارچه که روکش صندلی را می‌سازند، قیمت محصولات خود را متناسب با نرخ تورم افزایش داده‌اند. قیمت فلزات در تمام اشکال بالا رفته است. شیشه، قطعات الکترونیکی داخل ماشین، لاستیک و پلاستیک همه افزایش قیمت داشته است. او اضافه کرد: اگر یورو و دلار دو برابر شود، نمی‌گوییم قیمت خودرو دو برابر شود؛ اما باید 20 تا 30 درصد افزایش یابد. خودرو مواد مصرف می‌کند؛ بخشی از مواد وارداتی و بخشی داخلی است.

منبع شرق


نظرات

 • یمین یمین (2 خرداد 1397 ساعت 06:43)

  وقتی وزیر ***** داریم که عوض ارزون کردن گرونتر میکنه، رییس جمهور قدرتی نداره ، ماشین گرونتر از اینم میشه

 • یمین یمین (2 خرداد 1397 ساعت 06:40)

  پولا تو جیب *** و **** میره واسه چی هر روز تعرفه خودروها رو گرونتر نکنن، اونقدر که ماشین واسشون سود داره نفت واسشون سود نداره...

 • حمیدرضا حمیدرضا (1 خرداد 1397 ساعت 10:50)

  چاقو دسته ی خودشو نمیبره

 • مسعود مسعود (1 خرداد 1397 ساعت 08:31)

  از قدیم گفته اند هیچ گربه ای در راه رضای خدا موش نمیگیرد!

 • شهاب شهاب (1 خرداد 1397 ساعت 04:21)

  شنیدین قضیه دسته تبر و درخت رو؟این یعنی همون

 • حسین حسین (31 اردیبهشت 1397 ساعت 21:56)

  خدا .... کنه که اینجور دارین خون مردمو تو شیشه میکنین !!!مالیات بر حقوق - مالیات بر کالا - خمس - زکات - و . . . به هر عنوان از مردم میگیرین
  سهم بودجه رو از درآمد نفت کم میکنید و معلوم نیست پول فروش نفت رو که به بوجه اختصاص ندادید چه طور دارید ........
  بابا بترسید ! مطمئن باشید بزودی مردم دیگه نمیتونن تحمل کنن
  برید تاریخ و بخونید
  دیگه بسه دیگه
  خاک بر سرتون

 • حسین حسین (31 اردیبهشت 1397 ساعت 17:53)

  از این نمایندگان بی لیاقت و بی کفایت و رشوه خوار چیزی جز این میشد باید تعجب میکردیم

 • حسین حسین (31 اردیبهشت 1397 ساعت 17:29)

  لعنت خدا بر این افراد.خدا جواب ظالمو میده .چه معنی داره این اشغالای تولید ملی انقد گرون باشند و مردم بیچاره از سر اجبار بخرن.انشاالله نابود بشن کسایی که از این دو اشغال ساز حمایت میکنند.

 • همت همت (31 اردیبهشت 1397 ساعت 16:18)

  بعضی از خودروسازان مانند بهمن موتور خودرو بسترن b30 رادومرحله به عبارتی بیست درصد افزایش داده است یعنی هم مشتریان را با این افزایش شب عید وافزایش ده درصدی وهم دولت رادورزده است قیمت پانصدو نودوپنج میلیون را به مشتریان پیش خریدی سال قبل را به یکباره ده میلیون تومان گران کرد که احجافی است به مشتریان از سوی بهمن موتور

 • ali ali (31 اردیبهشت 1397 ساعت 15:30)

  خدا را شکر مجلسمون چراغش برای رد شدن این موضوعات همیشه سبزه.اگر اتش نشانی یا امدادی برای مردم بخواد رد شد چراغش قرمز اتیشی میشه.