1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. افزایش 20درصدی قیمت خودرو داخلی، شایعه یا واقعیت؟

افزایش 20درصدی قیمت خودرو داخلی، شایعه یا واقعیت؟

8 خرداد 1397
 • 5

در جلسه‌ای که یکشنبه گذشته با حضور مسوولان وزارت صنعت، معدن تجارت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خودروسازان و همچنین قطعه‌سازان برگزار شد، فعالان صنعت خودرو اعلام کرده‌اند با توجه به بالا رفتن هزینه‌های تولید، قیمت خودرو باید بین 20 تا 25 درصد افزایش یابد.

 قیمت خودرو 20 درصد افزایش می‌یابد؟

آن‌طور که مازیار بیگلو در گفت‌و‌‌گو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان کرد، در جلسه موردنظر، مسوولان وزارت صنعت و نمایندگان مجلس نیز موافقت خود را با افزایش قیمت خودرو اعلام کردند، با این حال همه چیز به نظر شورای رقابت بستگی دارد.

دبیر انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه دلیل اصلی افزایش هزینه‌های تولید، بالا رفتن قیمت مواد اولیه است، گفت: صعود نرخ ارز تاثیر مستقیم چندانی بر هزینه تولید خودرو ندارد زیرا بیشتر قطعات، داخلی بوده و بنابراین با ارزبری بالایی (در صنعت خودرو و قطعه) مواجه نیستیم. بیگلو افزود: در جلسه موردنظر، اعلام کردیم که تامین‌کنندگان داخلی مواد اولیه، قیمت‌های خود را به‌شدت بالا برده‌اند، به نحوی که مثلا قیمت فولاد و مس بیش از 30 درصد و قیمت آلومینیوم افزون بر ۵۰ درصد صعود کرده است.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ادامه داد: در چنین شرایطی، خودروسازان و قطعه‌سازان خواستار افزایش قیمت دو مرحله‌ای هستند و باید منتظر ماند و دید شورای رقابت با این درخواست موافقت خواهد کرد یا نه. بیگلو با اشاره به موافقت وزارت صنعت با افزایش قیمت 9.6 درصدی خودروهای داخلی، گفت: انتظار داریم شورای رقابت نیز مجوز افزایش 9.6 درصدی قیمت خودرو را صادر کند.

وی در عین حال تاکید کرد: البته این رقم به تنهایی کافی نیست و ما انتظار داریم به فاصله کوتاهی از صدور مجوز افزایش قیمت از سوی شورای رقابت، یک 9.6 درصد دیگر نیز به قیمت‌ها اضافه شود. دبیر انجمن قطعه‌سازان افزود: با توجه به برنامه مدنظر ما، در مجموع قیمت خودرو باید حدود 20 درصد افزایش یابد تا حداقل قطعه‌سازان مجبور به تعطیلی واحدهای تولیدی خود و اخراج کارگران نشوند.

اظهارات دبیر انجمن قطعه‌سازان در شرایطی است که شورای رقابت هنوز واکنش خاصی به ماجرای افزایش هزینه‌های تولید خودرو نشان نداده و مشخص نیست در نهایت با درخواست آنها (افزایش حدودا 20 درصدی قیمت خودروهای داخلی) موافقت خواهد کرد یا نه. طبق آخرین خبر، شورای رقابت قرار است در اواخر خرداد، نظر خود را در مورد افزایش قیمت خودرو اعلام کندنظرات

 • سعید سعید (9 خرداد 1397 ساعت 10:52)

  به نظر من نه ماشین خارجی بخرید نه ایرانی برید سمت ماشینای چینی مگه چین خارج نیس این فکر مردم که نمیدونن که این ماشینها کیفیت خوبی دارن نمونش این ماشین که تازه وارد بازار شده با کلی آپشن پیشنهاد میکنم مطالعه کنید بد نیس ممنون 2018، ریگان، کوپا ، رویال

 • مهدی مهدی (9 خرداد 1397 ساعت 09:45)

  خدا از شما مسئولین نگذره که فقط فکر خودتون هستین ، بله باید انتظار بالارفتن را داشته باشیم چون بیشتر اقوام مسئولین از مجلس گرفته تا دادگستری و دولت در ایران خودرو وسایپا مشغول کار هستن وباید به نحوی حقوق آنها از جیب ملت تامین بشه یا نه مردم هم که واقعا ...... ولی این افزایش قطعا به واکنش فیزیکی مردم آنها را روبرو خواهد کرد . انشالله

 • reza reza (8 خرداد 1397 ساعت 16:24)

  آیا وقتی قیمت فولاد و مس ارزان شده بود قیمت ماشین هارا کاهش دادن. علاوه بر آن مواد اولیه ماشین از جمله فولاد حدود 20 درصد مواد اولیه رو تشکیل میده مثلا اسکلت ماشین هم رده در خارج حدود 50 درصد فولاد به کار میبرن ولی در ایران خیلی کمتر هستش. وقتی میگیم این 20 درصد 50 درصد گرون شده (که دروغ هستش) یعنی 10 درصد کل ارزش ماشین نه قیمت ان گرون شده که این مقدار نمیتونه بیشتر از 2 میلیون تومن باشد.
  پیشنهاد میکنم خبر جدید آقای حریری رو مطالعه کنید تا بفهمید چطور ماشین های چینی و با کیفیتر و با امکانات تر از خودرو مشابه داخل نصف این قیمت به فروش میرسه و شرکت سازندش سود زیادی هم میبره. ولی در ایران به این که حقوق کارگر و برق ارزونه باید به این قیمت ها ماشین خرید.

 • احمد احمد (8 خرداد 1397 ساعت 15:04)

  بیشرف همچین میگه خودرو که هرکسی ندونه فکرمی کنه بنز می‌سازند لگن سازی این همه بر زدن نمی خواد

 • ناشناس ناشناس (8 خرداد 1397 ساعت 13:26)

  یکی نیست به این آقایون بگه افزایش قیمت هر کالا یا خدمات بطور مستقیم یا غیر مستقیم روی قیمت سایر کالاها و خدمات تاثیر میگذارد . آخه شما کی میخواهید بفهمید.؟؟!!!!!!!!
  جان هر کی دوست دارید اگه این کاره نیستید ول کنید ، آخ این مردم گناه دارند ، شما مردم را به .... خوردن انداختید.