1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. داستان ارتقای استاندارد خودروها به سال آینده موکول شد

داستان ارتقای استاندارد خودروها به سال آینده موکول شد

18 مهر 1397
  • 0

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از اجرایی شدن ارتقای استاندارد خودروها درسال آینده خبر داد.

سردار تقی مهری در حاشیه همایش ملی "طلایه‌داران فرهنگ ترافیک" که پیش از ظهر دوشنبه عفته جاری در مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران، گفت‌: یکی از رویکردهای مهم پلیس راهنمایی و رانندگی در سال‌های گذشته ارتقای فرهنگ ترافیکی و ایمنی در کشور است.

 داستان ارتقای استاندارد خودروها افتاد برای سال آینده

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه برای ارتقای فرهنگ ترافیکی و ایمنی باید عزم ملی وجود داشته باشد، تصریح کرد: در حال‌ حاضر 5400 نقطه حادثه خیز در جاده ها و راه‌های برون و درون شهری داریم که باید رفع شود. استانداردهای خودروهای ما نیز باید ارتقاء یابد، اما نمی‌توان نقش عامل انسانی در سه ضلعی خودرو، راه و انسان را نادیده گرفت، چرا که با ارتقای فرهنگ ترافیکی و رعایت قوانین و مقررات از وقوع بسیاری از حوادث و تصادفات می‌توان جلوگیری به عمل آورد.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت ایمنی خودروها، اظهار کرد: با پیگیری پلیس دیگر خودروهای بدون ترمز ضد قفل و دو ایربک شماره گذاری نمی‌شود، اما پیشنهاد ما ارتقای استاندارد خودروها به چهار تا شش کیسه هوا است که امیدواریم این اتفاق رخ دهد. البته در حال‌ حاضر برابر همان قانون و مقرراتی که به ما ابلاغ شده است در مورد شماره گذاری خودروها رفتار خواهیم کرد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درباره ارتقای استاندارد خودروها نیز، خاطر نشان کرد: ارتقای استاندارد خودروها از سال آینده اجرایی خواهد شد و البته پلیس نیز در این زمینه با دستگاه‌های مسئول همراهی و همکاری خواهد داشت و ما نظرات را در این باره منتقل می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره استفاده از صندلی کودک در خودروها، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های پلیس و سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها خواسته شده است که یکسری موارد را برای کاهش خسارات کودکان در حوادث رانندگی مد نظر قرار دهند.

سردار مهری با بیان این که استفاده از صندلی کودک نیز با پیشنهاد پلیس و پیگیری دستگاه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفت، خاطر نشان کرد: استفاده از صندلی کودک هنوز در خودروها اجباری نشده است، اما این طرح پس از بررسی در شورای ترافیک و هیات وزیران به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است تا در آن جا به تصویب برسد.

وی با اشاره به این که بر اساس مقررات استفاده از صندلی کودک برای افراد کمتر از 10 سال اجباری خواهد شد، درباره زمان تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی به ایسنا، گفت‌: زمان تصویب این قانون مشخص نیست، اما امیدواریم به زودی تصویب شود. هر زمانی که این قانون تصویب شود ما آن را اجرایی خواهیم کرد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درباره جزئیات این طرح نیز، گفت‌: جزئیات مربوط به صندلی کودک و مقررات آن پس از تصویب توسط پلیس اطلاع رسانی خواهد شد، اما به طور کلی هر صندلی کودک برای یک کودک است که باید در صندلی عقب خودرو نصب شود.

سردار مهری در پایان به آمار کودکان جان باخته در حوادث رانندگی اشاره کرد و گفت: 8 درصد از حوادث رانندگی را کودکان شامل می‌شوند که این آمار باید کاهش یابد.نظرات