1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. خودروسازان ملزم به جبران خسارت شدند

خودروسازان ملزم به جبران خسارت شدند

11 تیر 1395
 • 4

 خودروسازان ملزم به جبران خسارت شدند

به گزارش اخبار خودرو به نقل از ایسنا ،مردم اطمینانی به سالم بودن خودروهای صفرکیلومتر تولید داخل ندارند به‌گونه‌ای که براساس نظرسنجی‌ای که سال گذشته در رابطه با "نیازها و خواسته‌های مشتریان ایرانی از فرایند فروش خودروهای داخلی" صورت گرفت، پاسخ‌دهندگان "سلامت" خودروی صفرکیلومتر خریداری شده را به عنوان یکی از دغدغه‌ها و خواسته‌های اساسی خود از خودروسازان داخلی مطرح کردند.

این وضعیت در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز چندین بار از پایین بودن کیفیت خودروهای داخلی انتقاد کرده است. در یکی از این انتقادات محمدرضا نعمت‌زاده اظهار کرده که "چرا خودروی صفرکیلومتر تولیدی قبل از ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد باید خراب شده و به تعمیرگاه مراجعه کند؟ ".

این وضعیت در تدوین اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مورد توجه قرار گرفته است به‌گونه‌ای که براساس این قانون خودروسازان ملزم به جبران خسارت ناشی از پایین بودن کیفیت قطعات یا تعمیرات شده‌اند.

در این زمینه در ماده ۲۵ این قانون تاکید شده است:" چنانچه به تشخیص مراجع مربوطه در قانون به علت عدم کیفیت تعمیرات، سهل‌انگاری و یا استفاده از قطعات غیر استاندارد توسط عرضه‌کننده، واسطه خدمات پس از فروش و نمایندگی مجاز، خسارتی متوجه مصرف‌کننده شود، عرضه‌کننده خودرو موظف به جایگزین کردن قطعات، رفع نقصان خدمات بدون دریافت وجه و جبران خسارت وارده است".

اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو چندی پیش از سوی معاون اول رییس‌جمهوری به وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکتهای عرضه‌کننده خودرو ابلاغ و اجرای آن آغاز شد.


منبع:اخبار خودرونظرات

 • دارای سمند صفر دارای سمند صفر (12 تیر 1395 ساعت 23:56)

  من یک سمند صفر خریدم از صد که میزنه بالا آمپر ش از وسط رد می شه بعد کولر روشن میشه باز آمپر از وسط رد میشه جالب اینه که ایران خودرو میگه همه خودرو های تولید داخل این مشمول دارن موندم چیکارش کنم !!!!!

 • لامت لامت (12 تیر 1395 ساعت 15:03)

  اگر قانون گم نشه و بفهمن قطعه سالم یعنی چه ؟ شاید امید ی باشد

 • Mosi Mosi (11 تیر 1395 ساعت 15:54)

  البته یادم رفت بگم.اگه این قانون درست اجرا بشه.ا گه... خیلی میتونه کمک کنه ب کیفیت خودرو و جز معدود قوانین ب ظاهر ب نفع مردم هست.

 • Mosi Mosi (11 تیر 1395 ساعت 15:51)

  "سلامت" خودروی صفرکیلومتر خریداری شده را به عنوان یکی از دغدغه‌ها و خواسته‌های اساسی خود از خودروسازان داخلی مطرح کردند.
  واقعا مایه ی تاسفه.