1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. ساخت موتور M15GSI ویژه خودروهای سایپا با شاسی X200 آغاز شد

ساخت موتور M15GSI ویژه خودروهای سایپا با شاسی X200 آغاز شد

6 خرداد 1397
  • 2

مدیرعامل شرکت مگاموتور گفت: پروژه توسعه موتور M15GSI ( موتور بهبود یافته تیبا ) با هدف کاهش مصرف سوخت خودروهای X200 از محصولات گروه خودروسازی سایپا و بهبود پارامترهای عملکردی موتور آغاز شد.

مهندس جمشید کندری با تشریح روند اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: تولید این موتور با توجه به الزامات مربوط به کاهش مصرف سوخت، می تواند تا پایان سال 1400 ادامه داشته باشد.

 ساخت موتور M15GSI ویژه خودروهای سایپا با شاسی X200 آغاز شد

وی تصریح کرد: پس از انجام فاز طراحی مفهومی و جزئیات، تکمیل نقشه ها و مدارک اولیه موتور و نمونه سازی قطعات انجام شد و طی یک فرآیند چند ماهه شامل اصلاح طراحی برخی قطعات و نمونه سازی های مکرر، پارامترهای عملکردی و مصرف سوخت موتور M15GSI تثبیت شد.

کندری گفت: موتور M15GSI با کاهش شش الی هفت درصدی مصرف سوخت در نقاط کاری موتور، افزایش حدود هفت درصدی توان موتور و بهبود پنج درصدی گشتاور بیشینه موتور، تمامی الزامات قانونی مربوط به کاهش مصرف سوخت را تا پایان سال 1400 پوشش خواهد داد.

مدیرعامل شرکت مگاموتور با اشاره به چگونگی صحه گذاری محصول طراحی شده، افزود: به منظور صحه گذاری طراحی محصول، مجموعه ای از آزمون های مکانیکی، شامل رفتار روغن کاری و خنک کاری، سایش پیستون، NVH، مقاومت حرارتی، تهویه، رفتار دینامیک سیستم سوپاپ بندی و همچنین آزمون های دوام بر روی موتور M15GSI صورت گرفت که همه این آزمون ها با موفقیت پشت سر گذاشته شده است.

 ساخت موتور M15GSI ویژه خودروهای سایپا با شاسی X200 آغاز شد

به گفته مهندس کندری فاز توسعه موتور M15GSI به پایان رسیده و پروژه وارد فاز کالیبراسیون موتور و خودرو شده و به موازات فاز توسعه و کالیبراسیون، فرآیند ساخت داخل این قطعات توسط سازندگان داخلی آغاز و پیش بینی می شود از ابتدای سال 1398 تولید انبوه موتور M15GSI و نصب آن بر روی خودروهای ساینا و کوییک سایپا آغاز شود.

وی موتور M15GSI را موتور استراتژیک گروه خودروسازی سایپا در سال های آتی می داند و می گوید: همزمان با بهبود در حوزه طراحی، انتظار می رود ارتقای زیرساخت های تولید به منظور حفظ اهداف عملکردی پروژه توسط قطعه سازان و همچنین در حوزه مونتاژ قوای محرکه با جدیت تمام صورت گیرد که خوشبختانه این امر در حد قابل قبولی در حال پیگیری و انجام است.

منبع سایپا


نظرات

  • خودم خودم (15 مهر 1400 ساعت 23:21)

    من حدود ۴ ماه کوییک آر پلاس دارم.واقعا مصرف سوختش غیر قابل تصوره.خیلی خیلی کم هست.توی جاده با کولر ۱۰۰ کیلومتری ۶.۱۴ میسوزونه.توی شهر نهایتا ۷ لیتر.قدرت و شتابش هم نسبت به تیبا بهتر شده.فقط صدای موتور توی دور موتور بالا زیاده.وگرنه نسبت به اینکه ایرانی هست خوبه.با خارجی مقایسه نکنید لطفا.

  • رضا رضا (6 خرداد 1397 ساعت 16:20)

    یا حضرت .... بهانه برای افزایش قیمت تیبا جور شد!!!!!