1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

7 شهریور 1394
  • 0

در دنیای خودرو، قصه آپشن و تجهیزات سفارشی دیگر بزرگ و گسترده شده است. خودروسازان مختلف برای معمولی‌ترین تا خاص‌ترین محصولاتشان تجهیزاتی را فهرست می‌کنند که تنها با پرداخت بهای اضافه می‌توانید در خودرویتان از آن‌ها بهره‌مند شوید. این فرآیند که به خودی خود نوعی صنعت و تجارت است برای مشتری هر هدف و توصیفی که داشته باشد، برای کمپانی سازنده یک نکته بزرگ دارد: سود بیشتر!

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

آنچه در پی می‌خوانید فهرست چند مورد از همین آپشن‌هاست که همه با هم یک ویژگی مشترک دارند و آن قیمت گوش‌خراش است.

فِراری – اتصال آی‌پاد – 580 پوند

تعبیه ارتباطات الکترونیکی در خودروهای پیشرفته امروزی کار چندان آسانی نیست، با این حال باز هم پرداخت نزدیک به 600 پوند برای این که بتوانید آی‌پادتان را به اسب دلبندتان متصل کنید کمی مکث‌پذیر به‌نظر می‌رسد. البته اگر 488 GTB دارید و اصرار خاصی هم روی آی‌پاد ندارید می‌توانید از بلوتوث و خروجی USB استاندارد استفاده کنید و با همان 580 پوند چند لیتر بنزینِ بیشتر بخرید!

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

فِراری F12 برلینتا – جا لیوانی فیبر کربنی – 2,112 پوند

طبیعی است هرچیزی که مربوط به پادشاه مارانللو و به‌خصوص داخل کابین خودروهایش باشد گران قیمت است، حتی یک جا لیوانی از جنس کربن!

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

فِراری F12 برلینتا – چمدان گلف – 6,240 پوند

مسلماً بعد از خواندن چند خط قبلی متوجه شده‌اید که هر مورد اضافی در فِراری‌تان بهای زیادی خواهد داشت! البته این بها برای غالب خریداران چیز مهمی نیست، به‌طوری که حاضراند ده‌ها هزار دلار بیشتر خرج کنند در عوض مرکبشان خاص و منحصربه‌فرد باشد. نکته جالب اینجاست اگر به بازی گلف علاقه دارید و می‌خواهید این چمدان‌های مزین به «رامپانته کاوالو» را هم در F12 برلینتای خود داشته باشید باید 6,240 پوند بیشتر پرداخت کنید، درحالی که قیمتشان برای مالکان 458 ایتالیا 4,320 پوند است! نمیدانم علت این تفاوت چیست، شاید هم کمپانی فکر می‌کند «هرآنکه F12 بخرد پولدارتر است، پس چمدان گلفش هم گران‌تر است!»

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

پورشه – خروجی‌های رنگی سامانه تهویه – 563 تا 806 پوند

کمی نامأنوس است که پورشه خروجی‌های سامانه تهویه را هم رنگ می‌کند! هزینه آن هم برای باکستر 563 پوند است و در 911 به 806 پوند می‌رسد.

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

مرسدس بنز کلاس S – سیستم صوتی سه‌بعدی برمِستر – 6,430 پوند

می‌توانید با حدود 4,000 پوند صاحب سیستم صوتی ultra-desirable BeoLab دارای 18 اسپیکر ساخت بَنگ اَند اُلوفسِن (Bang & Olufsen) شوید. اگر با کمی هزینه بیشتر آمپلی‌فایر آن را نیز سفارش دهید یکی از بهترین سیستم‌های صوتی خانگی را خواهید داشت. اما خب اگر یک مرسدس بنز S کلاس هم در گاراژ دارید باید بیشتر از اینها خرج کنید تا سیستم صوتی 3 بعدی بورمِستر (Burmeter) هنگام رانندگی گوش‌هایتان را نوازش کند و درمیان سایر مالکان کلاس S باعث غرورتان شود.

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

مرسدس AMG GT – رنگ سولاربیم – 10,695 پوند

رنگ‌های گران‌تر از این کم نیست، مثل 63,000 دلاری که پورشه برای ایجاد سایه‌های خاص روی بدنه 918 اسپایدر دریافت می‌کند! اما به‌هرحال پرداخت این مبلغ برای رنگ بدنه خودرویی در کلاس AMG GT نیاز به نفس عمیق‌تر و فکر بیشتر دارد. البته این اولین بار نیست که خودرویی در این بازه قیمتی چنین هزینه‌ای را برای یک رنگ بدنه سفارشی می‌طلبد؛ برای مثال اگر به خاطر داشته باشید رنگ Rosso Competizione در آلفارومئو 8C برچسب قیمت 14,000 پوندی داشت.

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

رولزرویس رَیث – سقف آسمانی – 12,925 دلار

شنیده می‌شود که رولزرویس تمایلی به اعلام قیمت این گزینه (حتی شده تنها در وطن خودش) ندارد اما نمی‌دانم صحت این جمله تا چه حد است. به‌هرحال سقف آسمانی در مدل رَیث از 1340 عدد نقطه نوری تشکیل‌شده و مالک می‌تواند در صورت تمایل نحوه چینش ستارگان را هم خودش انتخاب کند! در گذشته حتی از نقش آسمان بالای سر تأسیسات گودوود کمپانی (تأسیس سال 2003) نیز برای چینش این قسمت استفاده‌شده است.

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

بنتلی کانتیننتال GT اسپید – ترمزهای کربن سرامیک – 10,200 پوند

خیلی از خودروسازان هم‌اکنون ترمز کربن سرامیکی برای محصولات قدرتمند خود عرضه می‌کنند، البته با برچسب قیمت 4 رقمی. بنتلی اما پا را فراتر گذاشته و برای همین ویژگی در کانتیننتال GT اسپید بیش از ده هزار پوند از حساب بانکی خریدار کم می‌‎کند! از طرفی حساب کنید که وجود چنین ترمزهایی زیر بدنه چنین خودروی قدرتمندی هم به جذابیتش می‌افزاید هم در بازار فروش دست‌دوم آن تأثیر مثبت دارد، پس طبیعی است که بیشتر خریداران نتوانند از آن بگذرند.

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

رینگ‌های بوگاتی ویرون SS – حدود 44,000 پوند

میشلین می‌گوید برای اطمینان کامل از سلامتی مجموعه چرخ‌های ویرون، باید به ازای هر سه بار تعویض لاستیک‌ها تمامی رینگ‌ها نیز یک‌بار تعویض شوند. با این حساب این دیگر یک آپشن به‌حساب نمی‌آید و درواقع هزینه‌ای است که باید حداقل برای جلوگیری از آسیب‌های بعدی و طبعاً هزینه‌های سنگین‌ترِ بعدی باکمال میل پرداختش کنید!

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

بدنه تمام کربنی پاگانی هوآیرا – حدود 72,000 پوند

پول بیشتر، سبک‌تر! این بار به ازای مبلغ اضافی هوآیرای شما اصلاً رنگ‌آمیزی نمی‌شود و همه‌چیز زیر پوشش فیبر کربن قرار می‌گیرد. اگر حاصل کار را از نزدیک تماشا کنید کاملاً متوجه عمق "شنیدن کی بود مانند دیدن" می‌شوید، چون به طرز خیره‌کننده‌ای زیبا و تحسین‌برانگیز است. البته این آپشن وسوسه‌انگیز تنها مختص پاگانی نیست و برای بسیاری از اتومبیل‌های خاص و محدود دنیا قابل سفارش است.

 نگاهی بر تجهیزات لوکس برخی خودروهای گران قیمت

منبع پدال


نظرات