1. خانه
  2. مقالات
  3. مقالات تکنولوژی خودروها
  4. فناوری ضد الکل در خودرو

فناوری ضد الکل در خودرو

23 خرداد 1394
  • 0

 فناوری ضد الکل در خودرو

فناوری ضدالکل مختص رانندگی که توسط سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌های آمریکا طراحی شده است، باعث می‌شود نتوانید در حالت مستی رانندگی کنید. در واقع این فناوری به شما اجازه نمی‌دهد در حالت مستی، اتومبیل را روشن کنید. این سازمان دو نمونه آزمایشی از سیستم ضدالکل مختص رانندگی ارائه کرده که از سال ۲۰۰۸ در حال طراحی آن بوده است. یکی از سیستم‌ها، دستگاه تحلیل‌گر نفس است که یا روی فرمان یا روی در سمت راننده قرار می‌گیرد تا بتواند نفس راننده را حتی از فاصله دور بو بکشد. سیستم دیگر یک حسگر لمسی است که روی دکمه استارت یا روی دسته دنده قرار می‌گیرد تا انگشت راننده را از نظر میزان الکل موجود در خون بررسی کند. هر دو سیستم می‌توانند تشخیص دهند که آیا میزان الکل موجود در خون راننده از حد قانونی ۰٫۰۸ بیشتر است یا خیر. همچنین هر دو سیستم طوری طراحی شده‌اند که در صورت بالا بودن میزان الکل موجود در خون راننده، از حرکت اتومبیل جلوگیری کنند.

البته همه از این سیستم تازه استقبال نکردند. یک اتحادیه رستوران به نام American Beverage Institute، معتقد است این سیستم نمی‌تواند مانع رانندگی در حالت مستی شود. مدیرعامل این اتحادیه،Sarah Longwell، در این رابطه گفت: «این سیستم تنها باعث می‌شود بسیاری از افراد مسئولیت‌پذیر در اجتماع که به همراه شام خود یک لیوان شراب خورده‌اند، نتوانند اتومبیل خود را حرکت دهند».

سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌های آمریکا، خودروسازان را مجبور نمی‌کند تا از این سیستم در اتومبیل‌های خود استفاده کنند. رئیس این سازمان، Mark Rosekind، امیدوار است پس از تست این سیستم روی اتومبیل‌های دولتی، افراد مزایا یا ضرورت استفاده از این سیستم را درک کنند. البته چنین چیزی مستلزم گذشت زمان است؛ زیرا این سازمان معتقد است روند تحقیقات و توسعه محصول نهایی این سیستم، حداقل ۵ الی ۸ سال به طول می‌انجامد.

منبع:

دنیای خودرونظرات