1. خانه
  2. مقالات
  3. مقالات تکنولوژی خودروها
  4. کاتالیست با تکنولوژی نانو

کاتالیست با تکنولوژی نانو

14 مرداد 1394
  • 0

 کاتالیست با تکنولوژی نانو

محققان مکزیکی موفق به ساخت نانوکاتالیستی برای زدودن گوگرد از گازوئیل شدند، این نانوکاتالیست می‌تو‌اند در کاهش آلودگی‌ هوا بر اثر مصرف سوخت‌های دیزلی کمک کند.

این محققان می‌گویند، روغن مایای مکزیکی با داشتن۳۰ قسمت در میلیون گوگرد، از جمله ترکیبات سوختی سنگین به شمار می‌رود که اگر به سوخت‌ها افزوده شود، می‌تواند باعث ایجاد آلودگی زیادی شود.

به گفتهٔ محققان در راستای کاهش آلاینده‌ها و مقابله با انتشار گاز دی‌اکسید‌کربن، محققان مرکز علوم و فناوری‌ نانوی مکزیک با همکاری پژوهشگران دانشگاه ملی خودروسازی مکزیکو، کاتالیست جدیدی برای صنعت روغن ارائه کرده‌اند.

این گروه تحقیقاتی در حال کار روی نانوکاتالیستی هستند که قادر به زدودن گوگرد از روغن بوده به‌ طوری که می‌تواند مقدار گوگرد را در سوخت‌های دیزلی به ۱۰ قسمت در میلیون کاهش دهد. این رقم متناسب با استانداردهای جهانی گوگرد در سوخت است.

سرجیو فوتس، مدیر این پروژه تحقیقاتی، می‌گوید: بعد از سه سال کار آزمایشگاهی و انجام آزمایشات پایلوت در موسسه ملی نفت، نانوکاتالیست جدید ما آماده شده و می‌توان تست‌های صنعتی را روی آن آغاز کرد. جزئیات ساخت این نانوکاتالیست به‌صورت پتنتی در کشور مکزیک به ثبت رسیده است.

سرجیو فوتس گفت: در حال حاضر ما امکان تولید چند کیلوگرم از این ماده را داریم و باید بتوانیم این حجم را به چند تن برسانیم. ما دستاوردهای خود را در این پروژه به شرکت نفت پمکس (Pemex) انعکاس دادیم که مورد استقبال آن‌ها قرار گرفت. این محصول برای کشور آمریکا نیز جذاب است زیرا در حال حاضر مشابه این نانوکاتالیست در این کشور تولید نمی‌شود.

منبع:

دنیای خودرونظرات